120e talvitakki!!!
Inhottaa tuhlata rahoja moiseen, toisaalta pakko sellainen on hankkia, kun ei nyt satu sellaista olemaan.. Olisi ihan ok muuten, jos se takki ois oikeesti mun mieleen, nyt se on vain ok. Ja vieläpä koko musta... :/ Paljonko teillä on talvitakit maksaneet?
Kommentit (77)
tuli alennuskuponkeja, jos tilaa 150 €:lla ssa 50€ alennusta. Itse tilasin ellokselta espritin takin (149€) ellokselta ja siihen alennus päälle.
vaikka et tuotetta pidäkkään. Koettu on.
laskettelutakki maksoi 400 euroa. 120 on kohtuuhinta.
en voisi kuvitellakaan ostavani edes 120e takkia.
kallis. Muista että talvitakin tulee olla laaduaks (mikä yleensä tarkoittaa suht tyyristä), koska pidät sitä suurimman osan vuodesta, ja se pitää sut lämpimämä.
Mulla yks kaveri osti noin 200 punnan talvitakin, joka on pysynyt hyvänä jo pari talvea. ja käyttää edelleen, klassikkomalli.
en voisi kuvitellakaan ostavani edes 120e takkia.
mutta pakko saada joku takki :/ Onhan täällä hulppeita hintoja ollu takeista, mutta joo olen tosiaan opiskelija ja mulla on opiskelijan tulot, ja siksi harmittaa noin kalliin takin osto, kun se ei tosissaan ole mikään huippu. Mulle se 120e on paljon :s
ja on edelleen hyvä ja lämmin. Malli on sellainen, että menee vielä varmasti pari vuotta ainakin.
Että ei se hinta aina kerro kaikkea.
Nytkin minulla on kahdenkympin takkeja (kirppiksiltä). Varmaan sitä rahaakin olisi, mutta olen aika pihi. Tosin haaveilen kauniista pitkästä Joutsenen untuvatakista, josta joudun ehkä pulittamaan useamman satasen. Odottelen kuitenkin (jälleen kerran) alennusmyyntejä.
Kiinnostaisi muuten tietää millaisilla tuloilla/asumismenoilla ym. kuluilla ostelette esim. yli neljän sadan euron takkeja muutaman vuoden välein?
että laadusta ei voi tinkiä. On se varmaan ihan hyvä takki sitten, kerta maksaakin jonkun verran..
makso jotain 79e. Aion pitää täänkin talven ja mahdollisesti seuraavankin.
mutta kallis jos ei takki ole enempää kun ok.
en ainakaan ole ikinä maksanut takista noin paljon! Tilasin just ittelleni talvitakin ellokselta 24 euron hintaan. Ja jos oikein kylmät kelit tulee, on mulla about 10v vanha H&M:n untuvatakki (joka aikoinaan maksoi 60 euroa) ja se ei ole kyllä vuosien aikana mennyt miksikään! Eli halpakin voi olla joskus laadukasta ja kestävää...
viime vuonna 80 euron parkatakin. Se oli mun budjetilla aika iso raha, mutta ei tippaakaan kaduta! Parka on aina hyvännäköinen ja sopii minkä tahansa vaatteen ja kenkien kanssa. En olis maksanut niin paljon jos en olis oikeasti rakastunut takkiin. Lisäksi se on ihanan iso ja lämmin! Menee varmasti monta talvea vielä.
täälläpäin kaikki sopivan kokoiset takit ovat jo menneet tuon näköisistäkin takeista... :s Pakko käydä huomenna vielä katsastamassa samat takit uudelleen, jos sieltä sittenkin joku helmi löytyisi.
Vilan untuvatakin 60e, ovh olisi ollut 120e.
Samaa takkia siis katselin jo alkutalvesta sillon, mutta en raaskinut ostaa :D
Jos vaan pystyt, niin odota alemyynteihin.
Prismasta, olikohan se -60%. Oli just mun mieleen, tulisi talvi jo :)
Kyllä minunkin on sanottava, että 120 euroa on varsin kohtuullinen ellei jopa edullisehko hinta talvitakista. Sehän täällä Suomessa asuessa on, että neljä vuodenaikaa (no okei, kolme, jos kevät ja syksy lasketaan "välikausiksi") vaativat kaikki erilaiset varusteet, ja jos haluaa hyvät, niistä on maksettava. Tylsäähän se.
Oletko tsekannut Halosen? Sieltä löytyy toisinaan yllättävän hyvän ja laadukkaan oloisia vaatteita kohtuuhintaan.
Itse pyrin aina ostamaan vaatteet materiaalin ja istuvuuden perusteella. Sitten vasta mietin hintaa. En kuitenkaan ostele vaatteita usein, mutta silloin kun ostan, satsaan rahaa, vaikkakaan en mitään tuhansia sentään. Minulla on esimerkiksi eräs hyvin ajaton mustavalkoinen villakangastakki, joka on ostettu jo 11 vuotta sitten. Joka talvi tuttuni kysyvät sen nähdessään, olenko ostanut uuden takin. ;) Välillä se oli pari vuotta hyvin vähälä käytöllä, mutta sitten kaivoin sen naftaliinista ja tuntui kuin uudelta.
että silloin olisi niitä mun kokoja, mutta ne tuppaa aina menemään.. :s Ja en oikein voi odottaakkaan, kun syystakillakin on jo nyt kylmä. :/
ja ostin ihanan minkkiturkin :) aina haaveillu sellasesta! reilu pari tonnia makso mut kestääkin pitkään! :)kettupuuhka olis vielä ihana jos sen raaskis ostaa