mä otin tänään ensimmäisen askeleen ja hain meille apua!
Mies on nyt juonut 4 päivää putkeen. Mulla kotona vastasyntynyt ja 2 muuta lasta, ja oon ihan loppu..
Mies oli todella sekasin taas tänään ja suuttui mulle jostakin, mä motkotin ja haukuin miestä. Mies läppäsi mua korvalle ja heitteli kamoja ym. riehui.
Mä soitin poliisit paikalle ja veivät miehen putkaan. Samalla meistä tehtiin lastensuojeluilmoitus. Päivystäjän kanssa juuri puhuin tilanteesta ja huomenna katsotaan miten asiat etenee..
Lähteekö mies esim. katkolle, ei varmasti saa lopetettua itse. Erotaanko me? En tiedä mitä tapahtuu, mutta olen helpottunut etten enää ole ainakaan yksin asian kanssa..
Kommentit (37)
Halun raitistua tulee tulla omasta itsestään. Ei auta, että vaimo haluaa.
Muista, että alkoholismi on sairaus. Ei ole kenenkään oma valinta juoda perhettään, vaan syyt juomiseen ovat jotain sellaista, mitä raitis ei voi ymmärtää. Älä silti sairastu säälistä: se ei auta etkä säälillä saa miestäsi raittiiksi.
Jos mies ei pysty raittiiksi, on sinulle ainoa mahdollisuus ottaa ero.
Jos sulla ei ole oikein ystäviä, joille puhua, mä voisin olla sun ystävä. Oon itekin menneisyydessä käynyt samanlaisia asioita läpi ja niistä on selvitty voittajina. Perheemme on ehjä ja onnellinen nykyisin. (tosin meillä ei silloin vielä ollut lapsia kun nämä vaikeudet olivat) Mutta pointti on se että ihminen voi muutua, jos haluaa.
että mies käyttää isyysvapaansa juomiseen :(
Katsele kuitenkin valmiiksi jotain turvakodin sijaintia tms ja vähän tavaroita kassiin valmiiksi. Nythän se mies on varmaan jo sieltä putkasta päässyt... Mutta kaverillani oli se tilanne, että kun mies tuli putkasta niin veti sitten turpaan senkin edestä. Jos lyö kerran niin... noh, se jää nähtäväksi teillä.
paljon voimia!
Eli mies kotiutui putkasta ja oli rauhallinen ja ymmärsi tekonsa ja sen että juominen on loputtava.
Meistä oli tehty lastensuojeluilmoitus ja ennen miehen koitutumista meille tehtiin kotikäynti jossa sossut totesi, että on parempi että mä ja muksut lähdetään pariksi päiväksi turvakotiin koska miehellä on varmasti kamala krapula.
Mies ei halua lähteä katkolle vaan yrittää avopuolen tukitoimin katkoa.
Kaikki näyttää tällä hetkellä ihan positiiviselta, odotellaan noita palaverijuttuja ja sitä koska päästään kotiin.
Lapset voi hyvin ja ap itse voi ihan ookoo :)
En usko että olemme ainoa perhe jossa ongelmia, emmekä ainoa perhe joka tästä selviää :)
Pääasia on että jokainen meistä saa nyt ulkopuolista tukea ja apua.
Lastensuojelun kanssa meillä on avoimet välit eikä se mikään pelottava mörkö ole.. Kerroin heille näistä kauhujurtuista mitä täälläkin liikkuu että varo vaan lapset otetaan sinulta väkisin pois jne. jne..
Juu ei meiltä olla ainakaan lapsia pois ottamassa ...
Aurinkoista syksypäivää kaikille
Tilanne kuulostaa nyt hyvältä! Tsemppiä ja hyvää jatkoa!
Lapset menevät huostaan jos mies saa palata kotiin. Joudut siis valitsemaan.
Ei se noin mene. Joka viidennessä perheessä käytetään liikaa alkoholia ja heitellään kamoja. Onko joko viidennen perheen lapset huostassa?
Onnittelut siitä ja voimia ponnisteluun parempaa elämää kohti. Sinussa on voimaa!
Rankka homma. Teit hienon teon itsesi, lastesi ja miehesi eteen- vaikka mies ei sitä tajuaisikaan. Varmaan on tulevat ajat tiukkoja, mutta voimia sulle. Suunta on lopulta ylöspäin nyt kun sulla on viranomaisiin kontaktit..
*voimia*
Toivottavasti saat apua perheellesi.
Ensimmäinen ja vaativin askel on nyt otettu. Pysy vahvana niin saat asiat kyllä järjestymään!
Älä ota takaisin ennen kuin on selvinpäin ja laita suhteen jatkumisen ehdoksi nollatoleranssi.
toivottavasti sulla joku ystävä jolle voit puhua? Siitä saa voimaa ja helpotusta.
Soitin sellaiseen auttavaan puhelimeen ja helpotti kyllä puhua..
Itkettää, ahdistaa mutta kuitenkin helpottaa.
tulevaisuus pelottaa...
-ap-
Toivottavasti saat tarvitsemaasi tukea joko tukiverkoltasi tai viranomaisilta.
Mikset mennyt? Nyt ei kyllä säälitä yhtään, olet paska äiti kun annat lastesi kärsiä. Häpeä!
Mikset mennyt? Nyt ei kyllä säälitä yhtään, olet paska äiti kun annat lastesi kärsiä. Häpeä!
Mihin se mies menee, jos ei ole mitään paikkaa?
Se kotihan on myös sen miehen koti.
Nyt sait vain perheesi sossujen suurennuslasin alle ja he painostavat sua muuttamaan. Mihin siis itse menet lapsines?
Ainut paikka on turvakoti, toinen vaihtoehto on että sossut katsoo lasten elämän vaarantuneeksi ja ottavat heidät huostaan.
Mihin se mies menee, jos ei ole mitään paikkaa?
Se kotihan on myös sen miehen koti.
Nyt sait vain perheesi sossujen suurennuslasin alle ja he painostavat sua muuttamaan. Mihin siis itse menet lapsines?
Ainut paikka on turvakoti, toinen vaihtoehto on että sossut katsoo lasten elämän vaarantuneeksi ja ottavat heidät huostaan.
Kaipa se mies saa kotonaan olla, jos on ihmisiksi. Tavaroiden heittely, juopottelu ja vaimon läpsiminen sii ei käy.
Mihin se mies menee, jos ei ole mitään paikkaa?
Se kotihan on myös sen miehen koti.
Nyt sait vain perheesi sossujen suurennuslasin alle ja he painostavat sua muuttamaan. Mihin siis itse menet lapsines?
Ainut paikka on turvakoti, toinen vaihtoehto on että sossut katsoo lasten elämän vaarantuneeksi ja ottavat heidät huostaan.
Ukko muuttakoon vaikka sillan alle asumaan. Nyt on tärkeintä, että tilanne rauhoittuu. Tsemppiä ja jaksamista ap:lle! varmasti lasten ja itsesi kannalta paras ratkaisu!
kannattaa sun nostaa syyte siitä pahoinpitelystä, koska jos esim. tulee ero, niin miehen alkoholismi on aika rankka juttu, jos sun pitää antaa lapsia sinne hoitoon. Kaikki viralliset todisteet miehen toimista on sulle tarpeen.
Onko sulla itselläsi mahdollista soittaa perheterapiaan? Voisit päästä kriisipalaveriin. Itse soitin pari vuotta sitten, kun meillä oli tosi vaikeeta. Meillä päättyi eroon miehen ongelmien vuoksi (mm. hallitsemattomat raivokohtaukset pikkuasioista), minusta tosi viisas ratkaisu, vaikka silloin en sitä nähnyt. Perheterapiassa aloin nähdä tilannetta selkeämmin.