Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Gluteeniton ruokavalio vinkkejä!

Vierailija
03.09.2012 |

Mitä gluteenittomalla ruokavaliolla oleva voi syödä? Kertokaapas kiltit nyt jokin esimerkkipäivä ruokailuistanne, jotta saisin vinkkejä.



Kiitos paljon!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
03.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla ei ole keliakiaa, mutta olen kokeillut gluteenitonta.



Yksi vaihtoehto on syödä gluteenittomia leipiä ja pullia, joita löytyy nykyään ihan kivasti. Eivät ole niin pahanmakuisia kuin ehkä ajatellaan, mutta toki kalliimpia. Ja gluteenittomia jauhojakin löytyy, että mukavasti voi itsekin leipoa.



Mutta ehkä yksi pointti on sitten vaihtaa kokonaan leivättömään, eli aamuisin esim pähkinöitä, jugurttia/viiliä/rahkaa, Kaurakuitusta, pellavansiemenrouhetta, munakasta, paljon kasviksia, hedelmiä (sekä tuoreita että kuivattuja) jne



Muuten on kyllä sanottava, että aika paljon sitä gluteenia löytyy sellaisistakin tuotteista, mistä sitä ei välttämättä uskoisi löytyvän, mutta pian siihen tottuu.

Vierailija
2/2 |
03.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset


Eli aikuiselle vai lapselle ? Ilmeisesti kokeilet gluteenitonta ruokavalioa vai ?



Helpointahan on alkuun syödä paljon itsetehtyjä ruokia siis tyyliin kypsentää perunta, kasviksia, lihaa jne.



Gluteenittomia valmistuotteita löytyy kaupasta paljon ja niitä voi itsekkin leipoa. Ohjeita löytyy netistä helposti esim.



http://www.pirkanmaanallergia.fi/ruokaohjeet/gluteeniton/index.html



Gluteenia löytyy monista valmisruuista joten kannattaa vain etsiä edes muutama sinulle maistuva ja sopiva leike, karkki jne ja sitten jatkossa voit tarpeen mukaan lueskella nettiä ja sisällysluetteloita kaupassa. Mutta kun löytää pari varmaa tuotetta niin niillä kannattaa aloittaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla