Iltapäiväkerhon vastuu/Helsinki
Hei!
En löydä mistään selkeetä tietoa tästä aiheesta, tietäiskö täällä joku.....
Olen törmännyt kahteen termiin, hoitovastuu ja valvontavastuu.
Olen myös törmännyt seuraavaan lauseeseen: leikkipuistolla ei ole valvontavastuuta.
Ja seuraavaan: leikkipuistolla on valvontavastuu, mutta ei vastuuta yksittäisestä lapsesta.
Ok, mutta entäs sitten ne ryhmät, joilla ON VALVONTAVASTUU, ja jotka maksaa 66,20 €/kk enemmän, kun leikkipuisto.
MISTÄ SIINÄ MAKSETAAN?
Kiitos jo etukäteen vastauksistanne!
Kommentit (8)
esim. lääkkeet
Jos on kyseessä kroonista sairautta sairastava lapsi, voinko vaatia, että ip:ssä aikuiset huolehtii lääkkeistä?
Sairaudesta ja lääkityksestä heitä informoitu jo hakuvaiheessa
Koulutettu henkilökunta ja pienemmän ryhmät. Yksilöllinen huomioon ottaminen helpompaa kuin jossain leikkipuistossa jos vastuu voi olla työllistetyillä. Ja joo on niitä työllistettyjä siellä päiväkodissakin apuna muttei vastuu roolissa.
valvontavastuu tarkoittaa käytännössä sitä, että aikuiset/ohjaajat valvovat, ettei kenelläkään satu mitään, että ketään ei kiusata, lyödä tms. ja että paikka on ylipäätään turvallinen, aikuisen apua saa jos jotakin sattuu. Ohjaajat tietysti myös järjestävät ohjauttua toimintaa, pelejä jne ja laittavat tarjolle välipalaa.
Toisin kuin hoitovastuussa, ei valvontavastuu kata sitä, että siellä huolehdittaisi pukeutumisesta, syömisestä ja muusta tämänkaltaisesta, lapsella on itsellä vastuu tavaroistaan ja tekemisestään sinällänsä.
Tuo lääkejuttu onkin sitten poikkeus, yleensä iltapäivähoidon kanssa voi sopia, että ohjaaja muistuttaa lasta ottamaan lääkkeensä.
eli alaluokkalaisista.
Oma lapseni on iltapäiväkerhossa ja siellä kuvittelen olevan valvontavastuu eli lapsi on heidän valvovan silmön alla kunnes toisin on sovittu.
Joko lapsi saa lähteä sieltä ennalta sovittuun aikaan tai minä haen hänet.
Leikkipuistolla taas käsitän että lapsi voi mennä sinne leikkimään, mutta voi olla menemättäkin ja saa lähteä sitten kun huvittaa.
Ainakin meidän alueella ekaluokkalaiset haetaan koulusta puistoon (ohjaajilla nimilistat), kotiinlähtemisestä myös pitää sopia etukäteen, saako lähteä itse puistosta vai haetaanko. Puisto on avoin leikkipuisto, mutta koululaisten iltapäivätoiminta valvottua.
eikä siellä ollut mikään ongelma kun pyysin että voisiko joku aikuinen katsoa, että lapsi mittaa verensokerin ja pistää insuliinin (siis itse) ennen välipalaa. Hyvin sujui.
kun vielä kerrot asiasti suomeksi niin voit saadakin vastauksia!
Anna nyt vaikka ihan irl esimerkki, että mihin tätä nyt haluat sovellettavan.