Te joilla lapset isoja, mitä tekisit toisin jos voisit?
Millaisia lapsistanne kasvoi? Onko epätoivottuja ominaisuuksia, joista mietitte että jos olisitte itse toimineet toisin ei ehkä olisi noita piirteitä tai tapoja?
Jakakaa kokemuksenne meidän kanssa joilla on vielä pienet lapset. Kukaan ei tee kaikkea oikein, mutta ehkä on jotain mitä voi oppia toisten kokemuksista ja välttää jonkun kuopan.
Kommentit (8)
moni on sanonut, että olisivat lempeämpiä, eivätkä vaatisi niin paljoa lapsilta.
Erään tarinan mukaan eräskin mummon viimeiset sanat kuolinvuoteellaan olivat, että olisimpa siivonnut vähemmän.
nykyään ongelma
moni on sanonut, että olisivat lempeämpiä, eivätkä vaatisi niin paljoa lapsilta.
Erään tarinan mukaan eräskin mummon viimeiset sanat kuolinvuoteellaan olivat, että olisimpa siivonnut vähemmän.
Olin kireä silloisen sairauteni ja väsymykseni takia ja tavoittelin ehkä liiallista täydellisyyttä. Pidin myös liiankin tiukkaa kuria lapsille. Tosin osaavat kyllä nyt käyttäytyä ja ovat aina saaneet paljon kiitosta fiksusta käytöksestään. Halaisin isompiakin lapsia enemmän, nyt jossain vaiheessa halailu vaan väheni, ja nyt on vaikea aloittaa uudestaan. Tosin tietoisesti olen yrittänyt lisätä koskettelua viime aikoina.
Mulla on kyllä fiksut lapset ja olemme aina puhuneet paljon. Nyt murrosiässäkin olemme hyvissä väleissä. Kuopusta on tullt halailtuakin tarpeeksi :)
moni on sanonut, että olisivat lempeämpiä, eivätkä vaatisi niin paljoa lapsilta.
Erään tarinan mukaan eräskin mummon viimeiset sanat kuolinvuoteellaan olivat, että olisimpa siivonnut vähemmän.
Koska kyseessä on mummoni ja paljon kertomani tarina. Mutta kuka sitä täällä aina silloin tällöin esille nostaa :-).
ovat kunnon kansalaisia. Opiskelevat ja tekevät työtä, vaikuttavat onnellisilta, elävät omaa elämäänsä ja olemme hyvissä väleissä.
Mutta en myöskään voi yksin ottaa kunniaa heidän kasvatuksestaan,lapsen kasvattamiseen kliseen mukaan tarvitaan koko kylä.
Ehkä kuitenkin siivoaisin enemmän, samanlaisia sotkupekkoja ovat kuin minäkin.:)
Niitä lapsuusvuosia en saa koskaan enää takaisin! Lisäksi olisin stressannut vähemmän siitä, saavatko lapset virikkeitä tai onko heillä tekemistä tai onko kaikki hyvin. Olisin antanut elämän viedä enemmän, aikataulujen vähemmän.
Lapsistani kasvoi menestyjiä, joilla on selkeät toimintasuunnitelmat. He aikovat kaikki 35v iässä vähentää työntekoa ja ryhtyä elämään - ihan niin kuin minä olisin tehnyt, jos olisin ajoissa tajunnut.
monet korostaa. Mun mies elää kakkoskierrosta. Kaksi vanhempaa 24 ja 22, nuoremmat 2 ja 5. Sanoo, että nyt haluaa nauttia ihan toisella tavalla, kun kerran on nähnyt vaahtosammutinten kasvavan hetkessä aikuiseksi. Ei ole kovin tiukka, luovii aika paljon. Ottaa lapset mukaan joka paikkaan. Nuorena isänä kuulemma aina piti päästä kaksin jonnekin, matkoillekaan ei voinut ottaa lapsia. Nyt taas haluaa tehdä vain asioita, joihin lapset tulee mukaan ja matkat tehdään aina lasten kanssa.
koukuttua olisi ehtinyt myöhemminkin.