Mitä tehdä uhmaikäiselle joka jatkuvasti lyö
nipistelee ja puree pikkuveljeään?
Mulla alkaa keinot loppua. Olen istuttanut jäähypenkissä mutta tulos on se että 5 min ja taas sama juttu.
Olen vienyt omaan huoneeseen arestiin mutta ei tämäkään toimi eikä ole edes varsinainen rangaistus kun kaikki pojan lelut ja leikit ovat myös siellä.
Mulla ei enää kärsivällisyys riitä koska puuttu nyt sellainen selvä seuraus. Mikä olisi toimiva rangaistus tai miten minun tulisi tähän reagoida? Poika siis vähän vajaa 4.v
Mulla on tähän asti ollut sellainen haavekuva itsestä kasvattajana että minun ei tarvisi huutaa lapsille. Muuten aikalailla vapaa kasvatus mutta aina ollut ehdoton se että vanhempia totellaan. Nyt alkaa pettämään tämä ja tuntuu että mun sanomisilla, puhutteluilla, huutamisella, millään ei ole mitään merkitystä. Alkaa olla ote tästä hommasta jo melko hukassa... Apuja mammat!
Kommentit (8)
Sitä ei kannata jatkaa. Ehkä mä kysyisin lapselta, että miksi se satuttaa tahallaan pikkuveljeään. Harmittaako häntä jokin, suututtaako, onko kateellinen jne, ja yhdessä miettisin niitä tunteita lapsen kanssa joka aikaansaa kyseistä käytöstä. Tuossahan lapsen pitäisi oppia tunnistamaan omia tunteita ja oppia säätelemään niitä aikuisen avulla. Rankaisu ei ole tapa käsitellä tunteita, mutta niistä puhuminen on. Voisitte miettiä, että mitä korvaavaa toimintaa poika voisi tehdä silloin kun pikkuveljen olemus - tai äiti! - alkaa harmittaa. Jollekin se voi olla äidin syliin pääseminen tai joku muu huomion osoitus, jonka avulla lapsi oppii kestämään pahaa oloaan paremmin niin ettei tarvitse käydä pikkuveljeen käsiksi.
Satukirjojen ja tarinoiden avulla voi käsitellä mustasukkaisuutta ja kateutta, suhdetta pikkuveljeen ja sisaruksiin ylipäätään jne. erilaisia tunteita.
onko jäähy tarpeeksi pitkä ja tylsä paikka istua?
Meillä oli melkoinen jääräpää, joka ei oikeasti meinannut saada jakeluun että jotain ei tehdä. Kuten lyödä.
Tarpeeksi pitkä jäähy ja niitä koko aamupäivä peräkkäin ja johan uskoi. Kunnes koitti seuraava päivä. Pari viikkoa meni, mutta nyt alkaa jo tepsiä. Raivostuttavia pirulaisia.... mutta niin rakkaita, tiedän!
Tsemppiä, ei tuohon muuta keinoa ole kuin tylsä tarpeeksi pitkä jäähy. Tai sitten se, että maksaa jollakin tärkeimmällä lelulla rangaistuksensa, lelu talteen päiväksi - viikoksi.
Saako huomiota toiminnalla? Jos saa niin anna lisää huomiota pienemmälle silloin. Kanna lapsi arestiin, sano että nyt istut siinä kun olit tuhma pienemmälle. Mene sitten pienemmän luo hoivaamaan häntä. Jos vanhempi hakee tuolla huomiota ja saa, vaikka edes negatiivista, niin hän jatkaa aresteista huolimatta.
kokee saavansa sitä liian vähän, niin mitä tuo aresti auttaa? Helpottaako se lapsen oloa ja antaa sitä mitä hän tarvitsee kasvulleen? Nuo isoveljet ovat itsekin vielä aika pieniä, joilla tulee olla riittävästi huomiota ilman että sitä pitää hakea lyömällä, jos muuten sitä ei saa.
Jäähyt ja rankaisuun perustuva kasvatus vaan lisää lapsen aggressiivisuutta tutkimusten mukaan, sen sijaan ohjaava kehittää lapsen tunnetaitoja ja itsesäätelyä.
Kiitos vastauksista.
Tosiaan nuo jäähyt ei taida olla tarpeeksi pitkiä meillä. Ja mulla on alkanut ote jo lipsumaan joten tuo johdonmukaisuus ei ole ollut ihan parhaimmasta päästä. Olen hyppinyt keinosta toiseen enkä jaksanut jatkaa tarpeeksi pitkään. Sitten mulla menee hermo ihan totaalisesti kun epätoivo iskee ja odotan tulosta heti.
Tuo 1,2,3 juttu oli meillä käytössä vuosi sitten ja silloin se toimi. Nyt ei mitään, lähtee jo 2 kohdalla omaan huoneeseen ja paiskaa oven kiinni. Viihtyy siellä vaikka puolituntia. Sitten kun sanon välillä että voi tulla jo pois niin huutaa että "ei tule kun on vielä, mua ei saa häiritä!"
Huaah. Todellakin, niin pirullisia mutta silti niin rakkaita. Ongelmahan ei tosiaan ole pojassa itsessään vaan minussa, kun ote karkaa enkä tiedä miten tässä tulisi toimia. Huudan, hermostun.. tarvisin nyt vain selvän toimintasuunnitelman.
Kakkosen kanssa olen tavallaan samaa mieltä ja kokeitu tätäkin. Käytännössä tämä ei vain toimi ja mun kärsivällisyys ei kertakaikkiaan kestä käydä tätä keskustelua 10 kertaa päivässä ilman että näen vilaustakaan sen tehosta.
Ap
kokee saavansa sitä liian vähän, niin mitä tuo aresti auttaa? Helpottaako se lapsen oloa ja antaa sitä mitä hän tarvitsee kasvulleen? Nuo isoveljet ovat itsekin vielä aika pieniä, joilla tulee olla riittävästi huomiota ilman että sitä pitää hakea lyömällä, jos muuten sitä ei saa.
Jäähyt ja rankaisuun perustuva kasvatus vaan lisää lapsen aggressiivisuutta tutkimusten mukaan, sen sijaan ohjaava kehittää lapsen tunnetaitoja ja itsesäätelyä.
huomionhaku. Uskoisin että nuo saa meillä aikapaljon huomiota, eikä kumpikaan ole varsinaisesti huomionhakuista tyyppiä. Lähes aina syynä on tappelut jostakin lelusta, kumman kädessä oli ensin, kirjasta, tai sitten isompi vain ihan ärsyttää tahallaan ja vie pienemmältä kädestä. En tiedä mutta nuo saa meillä liikaakin huomiota. Olen kotiäitinä ja mies tekee todella lyhyitä päiviä. Puuhaillaan paljon perheen kanssa ja jaetaan huomiota. Vaikka mistäpä tuota tietää..
Ap
Mä kanssa lähtisin siitä, että selvittäisin ensin miksi lapsi lyö. Missä tilanteissa se tapahtuu, mitä tapahtuu ennen lyömistä.
Välitön keino on siis lopettaa lyöminen, siis ei anna lapselle mahdollisuutta lyödä. Näin voi tehdä joko eristämällä tai kiinni pitämällä. Mutta ei se tietenkään riitä, vaan pitää miettiä miksi lapsi lyö.
Noin pieni lyö todennäköisesti mustasukkaisuuttaan ja siihen ei nyt kauheasti rangaistukset auta. Silloin pitäisi saada vanhemman jakamatonta huomiota.
tehoaa kolmen kuukauden hokemisen jälkeen kun varoitan 1-2-3 ääneen laskemalla. Jos sitä ennen ei kielletty toiminta lopu, viedään jäähylle. Jos teillä ei jäähy toimi, vie vaikka vessaan tai keittiön nurkkaan tuoliin istumaan ja katsot että pysyy siinä.
Meillä siis neidit 3v ja pian 1,5v ja isompi kyllä mennen tullen ja palatessakin saattaa mäiskäistä siskoaan mutta joka kerta kun jaksaa kärsivällisesti toistaa tuota metodia niin luotan siihen että joskus siitäkin on apua. Toivottavasti :D
Ehkä 4-veelle menis jo joku toinen rangaistus kuin jäähy, esim. joku lelu lähtee päiväksi pois jos tekee kiellettyä. Ja lelu sellanen että tärkeä pojalle.
Koita pysyä itse tyynenä, mitä enemmän itse menetät hermoasi, sitä enemmän lapsella on suhun valtaa. Ja älä ota stressiä siitä huutamisesta, eiköhän me kaikki joskus huudeta lapsillemme ;)