Valeprofiili Facebookkiin?
Tarkoituksena olisi siis "selvittää" muutama mieltä askarruttava asia. Eihän siitä voi tulla mitään seurauksia? Tai eihän voi saada selville kuka on sen takana? En tietenkään kenenkään identiteettiä vie....Keksittyä olis kaikki.
Vain muutama kaveripyyntö, johon sitten vaan toivoisi hyväksynnän... ;)
Kommentit (24)
No todellakin ihmettelen, että kuka hyväksyisi kaverikseen jonkun täysin tuntemattoman ihmisen?
Niin, omalla nimellähän kukaan ei facebookissa tietenkään ole. Itse olen tekaissut nimeni ja syntymäaikani. En totta totisesti anna millekään sivulle omia tietoja kun tänä päivinä on kaikenlaisia mielisairaita. Jos vaikkpa laitat tori.fi tai huuto.net sivuille ilmoituksen ja laitat sinne puhelinnumeron niin soittoja tulee keskellä yötä ja muita häiriköitä soittelee. Joskus minulla oli puhelinnumero ilmoituksessa niin joku häiriintynyt lapsi soitteli.
Käsittääkseni FB vaatii todellisen identiteetin. En tiedä kuka asiaa vahtisi.
Ei kannata, tekaistun profiilin tunnistaa kyllä. Sun pitäis sillä tekastulla profiililla ensin käydä aika paljon fbssä.. Kun kyllä se on vähän epäilyttävää jos aikajanalla ei mitään, 5 kaveria ja ei yhtään tykkäystä kuvissa...
Voihan joku kavereita keräilevä tuntemattomankin kaverikseen hyväksyä, mitä enemmän kavereita sen parempi, ihan sama ketä... Mullekin on tullut pari kaveripyyntöä ihan selkeiltä feikkiprofiileilta, olen ne kyllä tylysti ohittanut mutta tulee kyllä aika stalkattu olo.
Ei se vaadi todellisia tietoja. Kyllä sain laitettua tekaistuilla tiedoilla itseni faceen
Esim teinipojat hulivat kaikki kauniit naistekuvat kavereikseen. IHAN sama onko hlö oikea.
Ja tytöt ulkomaalaiset miehet, siis nämä vähän yksinkertaiset teiniprinsessat.
t. ope ja äiti, huoh.
Meinaako ap testata ukkoaan? Ehdotella salaista tapaamista?
no eikös siellä lärvissä jo ole feikkiprofiileita kohta enemmän kuin oikeita. Aku Ankkojakin taitaa olla useampi.
Ihmeen tuomitsevia asenteet täällä. En ymmärrä mitä pahaa feikkiprofiileissa on, jos ei tosiaan kenenkään identiteettiä, tuotemerkkiä tms varasteta?
Itselläni on feikki-identiteetti, sellainen mistä minua ei voi tunnistaa lainkaan. Kuvaani saati kenenkään muun ihmisen kvuaa siellä ei todellakaan ole eikä tule, joten kenenkään kuvaakaan ei ole tarvinnut varastaa. En kerää sinne kavereita, kukaan live-kaverini ei edes tiedä minun olevan fb:ssä. Profiili on olemassa vain siksi, että joissain tietokonepeleissä tms saa lisäetuja, kun käy tykkäämässä valmistajan fb-sivua. Tai tietoa jostain eduista tai tapahtumista saa vain fb:stä. Sitä itse SOME-puolta kavereineen ja tykkäyksineen vihaan, siksi en halua oikeaa fb-profiilia johon voisi tulla kavereita.
Tuon 14:n esittämän perustelun ymmärrän kyllä hyvin, mutta en sitä, että luo jonkun feikki-identiteetin vain vakoillakseen muita. Pitää olla kyllä aika pakkomielteinen kyylä.
[quote author="Vierailija" time="16.08.2013 klo 12:25"]
Tuon 14:n esittämän perustelun ymmärrän kyllä hyvin, mutta en sitä, että luo jonkun feikki-identiteetin vain vakoillakseen muita. Pitää olla kyllä aika pakkomielteinen kyylä.
[/quote]No eihän siellä pääse ketään vakoilemaan jos ei huolita kaveriksi. Useimmilla ei varmasti näy kuin profiili- ja kansikuvat julkisina.
[quote author="Vierailija" time="16.08.2013 klo 12:16"]
Ihmeen tuomitsevia asenteet täällä. En ymmärrä mitä pahaa feikkiprofiileissa on, jos ei tosiaan kenenkään identiteettiä, tuotemerkkiä tms varasteta?
Itselläni on feikki-identiteetti, sellainen mistä minua ei voi tunnistaa lainkaan. Kuvaani saati kenenkään muun ihmisen kvuaa siellä ei todellakaan ole eikä tule, joten kenenkään kuvaakaan ei ole tarvinnut varastaa. En kerää sinne kavereita, kukaan live-kaverini ei edes tiedä minun olevan fb:ssä. Profiili on olemassa vain siksi, että joissain tietokonepeleissä tms saa lisäetuja, kun käy tykkäämässä valmistajan fb-sivua. Tai tietoa jostain eduista tai tapahtumista saa vain fb:stä. Sitä itse SOME-puolta kavereineen ja tykkäyksineen vihaan, siksi en halua oikeaa fb-profiilia johon voisi tulla kavereita.
[/quote]
Juuri noin. Olen ihan samaa mieltä.
Maailma on täynnä hulluja ja siksi itsekään en esiinny facebookissa omilla tiedoillani, koska nuo hullut sekoilee ja käyttää tietoja väärin. En ymmärrä miksi maailma on paha. Miksi pitää käyttää onkin kuvia tai muita tietoja jossain pornosivuilla tai muissa vastaavissa?
Myöskään en halua facebookissa jotain Kaarlelankosken tietoja itselleni ystäväksi kun en hitossa tunne koko ihmistä. miksi ihmeessä tyrkytetään jonkun Karoliinan tietoja minulle, kun en ole koskaan tavannutkaan ko. naista?
Toimin myös itse eri asioissa facebookissa ja niiden asioiden tiimoilta ei oikeita tietojani ketään tarvitse. Kun toimin rehellisesti niin kukaan facebookin perustaja ei tarvitse minun syntymäaikaani ja kotipaikkakuntaani omiin arkistoihinsa.
Huh huh!
Tuonlaisessa stalkkaamisessa menee jo sairauden raja rikki-ehdottomasi, jos pitää tehdä feikki profiili stalkatakseen, jonkun toisen asioita. Hoitoon tuollaiset ja nopeasti, please!
Tuommoinen feikki-Facebook on kyllä hyvä. YouTubessa se on jo arkipäivää. Henkilö ei paljasta siinä nimeään . Joku tuttu tietysti kun näkee kaverin naaman niin tietää sen ja sillä henkilöllä saattaa siinä videollaan ohjaus Facebook sivulleen johon kirjoittelee, mutta ei paljasta oikeaa nimeään , eikä kerää sinne kavereita. Mutta kommentoida voi ja se olisi hyvä tehdä sillä Feikki-Facebook nimellään.
Ilman muuta feikkiprofiili pitää olla keskusteluryhmissä. Mobiiliapp antaa täysin tuntematomalle hlölle listauksen sinun kommenteista jos kuulutte samaan fb ryhmään
Millaisen kuvan ajattelit laittaa?
Fb vaatii sellaisen, josta sinut tunnistaa (eli kasvot näkyvissä). En itse nykyaikana uskaltaisi, sillä mistälie joku laittaisi syytökset tulemaan perään. Ja tosiaan, sen profiilin hiominen vaatisi aikaa. Ei onnistu vain kahdella sisäänkirjauksella, jos haluat todenmukaisen profiilin. Ellet nyt kirjoita päivityksen siitä, miten liityit vasta äsken Facebookin maailmaan.
Minua kuvottaa ajatus siitä, millaista sairasta tunnetta valeprofiilin omaava janoaa huijatessaan tuttuaan/tuttujaan. Kun vielä olin Facessa, en koskaan hyväksynyt näitä randomeita, koska aavistelin niiden olevan sekopäinen exäni/muu menneisyyden hlö.
kunnianloukkaus voisi tulla kyseeseen jos kuvissa esiintyisi joku yksityishenkilö. julkkisten kuvien kanssa lähinnä tekijänoikeusrikos jos sitäkään