Vauvan kakassa hiukan veristä limaa
Onko kellään kokemusta verensekaisesta limasta kakkavaipassa? Määrä oli tosi vähäinen ja verta ihan muutama viiru, mutta ehdin kyllä säikähtää melkoisesti. Soitettiin jo ensiapuunkin, jossa päivystävä lääkäri oli sitä mieltä, ettei ole syytä huoleen. Vauva on kyllä ähkinyt kakkaa useamman kerran tänään, joten en sitten tiedä olisiko se aiheuttanut tuon vaivan. Seurataan nyt huomiseen ja käydään lääkärissä jos tarve vaatii.
Niin ja tytöllä ikää 7vkoa.
Kommentit (3)
ja kakka oli päinvastoin ihan löysää. (Lisäksi tosi pahanhajuista ja vihreetä ja limaistakin välillä jne) Meiltä otettiin kakasta näytteitäkin. Samaa sanoi lääkäri meille, että punaiset viirut eivät ole syvältä tulleita, ei niin paha, ja tummempi/ruskeampi veri olisi sitten jostain hieman syvempää. Seuraa tilannetta. Muutaman kerran se ei varmastikaan paha ole, mutta jatkuvana ehkä oudompi juttu(?).
meidänkin tytöllä myös muutamaan otteeseen ollut veriviiruja ja limaa vaipassa. Jos veri ei ole tummaa, ei syytä huoleen, sillä todennäköisesti tulee ihan jostain läheltä (peräaukossa pieni haavauma tms.). Meilläkin sitä on muutaman kerran silloin tällöin ollut, mutta nyt ei enää pitkään aikaan. Lääkärin kanssakin puhuin silloin ja ei ollut yhtään huolissaan. Tietysti jos usein tulee ja paljon, kannattaa viedä vaikka vaippa terveyskeskukseen näytille, mutta päivystykseen en lähtisi asian takia. Älä siis huolehdi!!
Hei
Meillä tytön vatsa on usein kovalla ja kerran oli myös verta kakassa. Neuvolassa sanoivat, että jos veri on punaista ja kakan " päällä" siis silleen että ei ole siellä seassa, niin sitten tod. näk. johtuu vain kovasta kakasta joka rikkonut suolen sisusta. Mutta jos koko kakka on verinen ja sellaista tummempaa verta niin sitten voi olla jostain muusta. Muutenkin jos vaiva jatkuu niin on syytä ottaa yhteyttä lääkäriin.