Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Polttarit ovat max 100 euroa, niin kuuluuko siihen mielestäsi jo osallistujan omat kulut mukaan?

Vierailija
17.08.2012 |

Tilanne on tämä: jo suunnittelupalaverissa sanoin, että voin kuluttaa kaverini polttareihin max 120 euroa. Sovittiin, sitten, että 100 euroa on ehdoton kipuraja, johon pitäisi mahtua syömisetkin mukaan (ei kuitenkaan alkoholijuomia, niitähän ei ole pakko ottaa).



Nyt on sitten käynyt ilmi, että tuo 100€ on vain jokaisen osallistujan ohjelmien osuus. Lisäksi tulee omat ruoat ja morsiamen kaikki kulut.



Ilmoitanko yksinkertaisesti, etten pääse, koska en voi laittaa noin 250-300€ pelkkiin poltttareihin? En haluaisi tätä tehdä, koska ystäväni saattaisi pahoittaa mielensä, kun on hänen tärkeä päivänsä.

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
18.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jo on kallista!

Vierailija
2/11 |
18.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaverin polttareilla meni joku 300 per kundi mutta siinä oli mukana ruoka, tietty määrä juomaa ja huoria ja strippareita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
17.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

en menis minäkään.

Vierailija
4/11 |
17.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta minun mielestäni jo tuo 100 euroa on järkyttävän kallis menoerä jostain polttareista! En kyllä osallistuisi silläkään. Olisin valmis maksamaan max. 40 euroa ja siihen pitäisi sisältyä jo ruoka.

Vierailija
5/11 |
17.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuskin tuossa kukaan bisnestä tekee. Mutta en maksaisi noin paljon. Satasen pitäisi riitää, jos näin on sovittu. Jätä väliin.

Vierailija
6/11 |
17.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

maksoin 70€ hyvän ystäväni polttareista joka sisälsi ruokaa, vähän juomaa, ohjelmaa ja konserttilipun. Itse jäi maksettavaksi kuljetus ja omat juomat jos halusi juoda jotain.

Tuntui aika kovalta tuokin summa, mutten halunnut jäädä pois hyvän ystävän polttareista rahan takia, joten laitoin parikuukautta pienen summan sivuun kotihoidontuesta, että pääsin osallistumaan (häihinkin sitten vielä rahat erikseen).



Mielestäni on aivan älytöntä olettaa että kaikilla olisi rahaa laittaa satasia jonkun juhliin...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
17.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

pidettiin mun ystävän polttarit viime kesänä ja mukana oli opiskelijoita ja ihan työssäkäyviä sekä äitiyslomalla olevia ihmisiä. Sovittiin jo heti alkuun että ihan mahottomia summia ei aleta laittaa vaan yritetään säästää mahd. paljon kuitenkaan pilaamatta tunnelmaa. Meitä oli yhteensä 10+morsian ja jokaiselle vieraalle tuli maksettavaa 60e ja tuohon siis sisältyi morsiamenkin kulut! Tehtiin kuitenkin monenlaista, keilattiin, käytiin viinitilalla, syötiin ravintolassa ja meillä oli jopa mökki vuokrattuna. Mökillä oli illalla syötäviä salaatteja, pähkinöitä, sipsejä, karkkia, suklaata...Ja aamupalajututkin sisältyi tähän.



Yks porukasta alkoi marmattaa että näin halvallako niitä polttareita tehdään..No helppo hänen oli sanoa kun miehensä yrityspamppu ja itse kotirouvana jonka mies maksaa kaiken ;) Raivostuttavinta oli että tää henkilö ei ollut valmis ymmärtämään että opiskelijat ja äidit tarvii rahaa vähän muuhunkin kuin yksiin polttareihin vaikka oli itsekin äiti :D



Eli mun pointti on se että kuluista varmaan pystyy karsimaan jos tarkasti syynää ja tärkeintä kai morsiammellekin se yhdessäolo ja rento meininki on kuin se että yritetään etsiä mahdollisimman kallista tekemistä...

Vierailija
8/11 |
17.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noin se menee kun ollaan yli 30, ok duuneissa muttei vielä perheellisiä. Ainakin mun kavereiden keskuudessa, kun tulot kasvavat niin kasvavat menotkin. Me tehtiin nuorempana paljon kalliimpiakin juttuja, mutta ne rahoitettiin eri tavoin, esim. morsian myi ryppyjä/kortsuja/ jotain mitä oltiin askarreltu kimpassa.



T. Nimim. Meidän perhe jätti kesälomailematta kun äiti oli kaasona...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
17.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin ja meillä oli tosi monipuolista ohjelmaa morsiamelle päivän mittaan ja vielä mökilläkin. Perinteinen morsiussauna tietenkin ja muita testejä sekä tehtäviä joihin ei käytännössä mennyt kuin materiaalikuluja (jotka me kaasot lupasimme maksaa omasta pussistamme) tai aikaa suunnitteluun :)

Vierailija
10/11 |
17.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onnistuisiko ap niin, ett osallistuisit vaan osaan polttareista? Eli et siis olisi kaikessa ohjelmassa mukana, toisin sanoen tulisit mukaan vasta iltapäivällä tai menisit mukaan aamusta, mutta lähtisit alkuillasta kotiin?



Riippuu tietysti missä polttarit järjestetään, mutta jos tuollainen olisi mahdollista? Meillä on useissa polttareissa aina joku tehnyt noin ja kaikille se on ihan ok. Morsiankin on kuitenkin tykännyt, kun on päässyt osallistumaan edes hetkeksi.



Mitä noin kallista teette?



Itse olin taannoin polttareissa, joissa oltiin aamupiknikillä, vatsatanssissa, lasersodassa, kaupungilla ja läheisellä mökillä ja hintaan sisältyi ruuat kaikille, juomat ei. Ja hinnaksi tuli 45 euroa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
18.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tietenkään pysty sanomaan mitä toi polttarimalsu sisältää, se voi olla ihan kaikki kulut tai pelkkä osuus morsiamen kuluista. Ilmeisesti määrittely jäi tekemättä.



Kalliilta kuulostaa, voiko vielä yrittää neuvotella?