Pulleat leikki-ikäiset
Lapseeni aloitti juuri harrastuksessa, jossa harjoitusasuna on ihonmyötäinen asu. Ryhmän lapsista yli puolet pullukoita, kolmannes jopa huomattavan pyöreitä. Onko tämä tavalliseta leikki-ikäisten keskuudessa vai onko tuonne harrastukseen valikoitunut epäedustava otos?
Harmi vaan lasten puolesta, koska merkittävä lihavuus tuon ikäisenä ei välttämättä koskaan tasaannu :(
Kommentit (6)
pullukoita on. Harmi, kun sukulaislapsella ainakin 5kg liikaa ja vanhemmat ostavat herkkuja joka päivälle. Pitävät itse lasta normaalipainoisena ja sanovat, että lapsi on tyytyväinen noin.
näin oli myös lapseni ryhmässä kymmenisen vuotta sitten, nyt ovat neidot teinejä ja hoikkia :). Ilman tuota harrastusta osa varmaan olisi edelleen pullea.
siis tottakai lapset on pyöreitä. Jos normivaatteissa ei näy vatsapömppöä, niin lapsi on ihan normaalikokoa. Lapsen ruumiinrakenne vaan on erilainen, oma pian neljävuotias tyttöni on hoikka. Neuvolassakin on aina sanottu pitkäksi ja hoikaksi, mutta silti hänellä on pyöreä vatsa. Jos lapsen vaatetuksesta selkeästi paistaa pyöreys läpi, niin silloin hänellä todennäköisesti on ylipainoa, mut tavallinen lapsenpyöreys ei ole lihavuutta. Lapsen ruumiinrakenne muuttuu pikkuhiljaa lapsen kasvaessa.
lasten harrastusryhmistä pullukat ovat jääneet mutaman kerran jälkeen pois.
Ne kerrat kun ovat olleet paikalla ovat valittaneet kovasti "ei jaksa, onko vielä pakko, tää on tylsää..."
Paha mieli jäi heidän puolestaan, juurikin siitä että lopettivat harrastuksensa. Toivottavasti ovat löytäneet sellaisiakin liikuntaharrastuksia joissa jaksavat pysyä mukana.
ja monelle lapselle kuuluu sellainen pyöreä vatsa. Meillä toinen lapsista on tosi laihan näköinen, vatsaa ei ole ollut ikinä, ja koko lapsi on lähinnä pitkää selkää ja rimppakinttua. Toisella lapsesta on ihan erilainen ruumiinrakenne, tanakat jalat ja selkeä, pyöreä vatsa. Kumpikin on kuitenkin olleet saman ikäisinä samalla kasvukäyrällä (-10). Pyöreämmän näköistä lastani voisi kuvitella paljon painavammaksi kuin hän on.
Normaalissa tunika/legginsit pukeutumisessa ei pulleus niin paista läpi.