Jos täytekakun pitää olla valmiina perjantaina niin millä aikataululla etenisitte?
Ajattelin että paistan tänään pohjan, huomenna leikkaan osiin ja täytän, torstaina laitan marjat ja kiilteen ja perjantai-aamuna koristelen kermavaahdolla. Täytteessä on rahkaa ja kermaa ja ehkä jotain marjoja, ei kai ne kerkee parissa päivässä mennä huonoksi>?
Kommentit (12)
torstaina paisto ja täytteet, perjantaina koristelu.
Kyllä sen pohjan voi tehdä keskiviikkonakin, mutta yhtä kakkua tehdessä en oikein näe sitä pointtia miksi paisto pitäisi aloittaa niin aikaisin.
Paistaisin keskiviikkona, täyttäisin torstaina ja koristelisin perjantaina. Tämä oli jonkun leipurin suositus koskus jossain. Kakku on helpompi leikata kunnolla jähtyneenä ja täytteiden pitää imeytyä yön yli.
Itse olen ottanut puhelimen paria päivää ennen käteen, soittanut sillä leipomoon. Kertonut millaisen kakun haluan. Juhlapäivänä hakenut ja tämä vei 5min. Enkä todella perikatoon joutunut. :D Ja maku oli taivaallista! Helppoa.
Ja jos juhlat on aikaisin niin täytän torstai-iltana ja päällystän perjantai aamulla. Jos juhlat on myöhemmin niin täytän perjantaiaamulla ja koristelen myöhemmin.
En ymmärrä niitä jotka tarjoavat monta päivää aikaisemmin tehtyjä kakkuja, säilytetty miten sattuu jääkaapissa ja ties minä päivänä pilaantuvia läträttyjä maitotuotteita :S
laitat sen jäähtyneenä pussiin ettei kuiva. Viimeistään torstaina on täytettävä. Hyvän kakun saa vain jos se on vähintään vuorokauden tekeytynyt. Voi täyttää jo keskiviikkonakin. Perjantaina koristelu.
Kostuttaa ei tarvitse jos täyte on kostea ja pohjaan käytetty pelkkää perunajauhoa,mehevöityy oikein hyväksi 1-2 vrk.
Niin ja jos käyttöö pelkästää tuota perunajauhoa (jolloin kakku on monta kertaa parempaa kuin vehnäjauhoja käytettäessä, niin pohja kannattaa tosiaan tehdä jo tänään ja leikata huomenna, tuore pohja on hankala leikata.
T:leipuri/konditori
torstaina koko kakku valmiiksi,mutta kerma ja koristelut vasta perjantaina:)
tänään teet... Miksi hmeessä et tee torstaina koko kakkua?
Torstai-iltana täytät ja perjantaina koristelet.
ja pakastanut sen, ottanut torstai-aamuna sulamaan ja illalla täyttänyt ja tehnyt valmiiksi, tai sitten vasta to-iltana sulamaan ja pe-aamuna täyttänyt, jos syödään vasta illalla. Täytekakun on hyvä "tekeytyä" mielellään sen yön yli, mutta ainakin nyt muutamia tunteja jääkaapissa. En silti kahta päivää aiemmin täyttäisi, se saattaa jo näkyä kakussa.