Roaccutan
Heippa,
Onko kukaan käyttänyt lääkettä nimeltä Roaccutan (aknen hoitoon)? Sehän on vaarallista sikiölle eli missään nimessä ei saa tulla raskaaksi hoidon aikana. Mietinkin onko sillä vaikutuksia vielä vuosien päästä hoidosta eli onko aineen vaikutus varmasti poistunut elimistöstä mahdollista raskautta suunniteltaessa?
Onko kellään kokemusta? Onko lapsesi syntyneet ihan normaaleina ja terveinä Roaccutan hoidosta huolimatta?
Vauvakuume on, mutta tämä mietityttää...
Kommentit (6)
mutta vinkkinä voisin antaa seuraavan luotettavan tietolähteen, josta ainakin itselleni on ollut suuri apu :)
Hyks´in alaisuudessa toimii teratologinen tietopalvelu, mikä informoi lääkäreitä/potilaita raskauden- ja imetyksen aikaisissa lääkityksissä, ja ihan raskauden suunnitteluvaiheessakin neuvovat.
Itse olen tuohon kahden viimeisen (-02 ja -04 syntyneet nämä viimeisimmät) raskauden (ja jo suunnitteluvaiheen aikana) aikana soittanut ja kysynyt neuvoa, ja AINA tosi ystävällistä ja asiallista palvelua saanut :)
Ikävä kyllä en suoraa numeroa muista sinne, mutta
(09) 4711 (vaihde) kautta pyytäen teratologiseen lääkepalveluun yhdistävät puhelua, ja tuohan maksaa paikallispuhelumaksun verran.
Roaccutan-hoidon aikana raskaaksi tulo on ehdottomasti kielletty (sikiön epämuodostumariski suuri), samoin vielä YKSI kuukausi hoidon päätyttyä.
Sen jälkeen lääke on poistunut elimistöstä ja on täysin turvallista tulla raskaaksi eli ainakaan Roaccutan-hoito ei enää vaikuta raskauteesi.
Juu,tuo yksi kuukausi riittää poistumiseen,eli silloin voi jättää ehkäisyn pois. Olen syönyt viimeisen 5 vuoden aikana useita Roaccutan kuureja, enkä ole pelokas. Lopetin lääkkeen helmikuussa 05 ja kierukka poistettiin toukokuussa 05.
-mooli
Ja tosiaan,sen aikana ei todellakaan saa tulla raskaaksi mutta sen vaikutus lakkaa aika pikaisesti.
Söin 9 kk kyseistä lääkettä. Ja lääkäri sanoi että odota kahdet kuukautiset, niin sitten voi rauhassa yrittää. Minä olen aina kuullut ja lukenut mielestäni että sitä on elimistössä sen kaksi kuukautta. Sitten kaikki on poistunut!
Heips!
Olen syönyt roacuttania 7 kk kuurin kaksi vuotta sitten. Enää sillä ei kuulemma ole mitään vaikutusta, eli sehän poistuu vissiin elimistöstä aika nopeasti kuurin lopettamisen jälkeen.
Jos sinulla siis on kuurista jo aikaa niin ei pitäisi olla mitään vaaraa :)