Muilla miestä, joka syö päiväykseltään liian vanhaksi mennyttä ruokaa?
Nyt ei siis kyseessä hapanmaitotuotteet eikä parasta ennen -tuotteet, vaan aivan reilusti esim. leikkeleet tai muut tuotteet, joista mennyt käyttöpäiväys jo aikapäiviä sitten. Syö myös esim. leikkelettä, jos se vahingossa jäänyt jääkaappiin ja avattu jo n. 2-3 sitten (ei metwursti). Kun huomautan asiasta, että tuotteeseen päässyt happea, joka pilaannuttaa tuotteen, naurahtaa hän vain hölmööntyneen näköisenä että onhan tässä päiväystä vielä viikko jäljellä.
Kyseessä siis muuten aivan fiksu ihminen, mutta ilmeisesti tämä on nyt sitten hälle jonkinlaista extreme-urheilua, kun ei jaksa lähteä Mont Blancillekaan. Minua vain ärsyttää suunnattomasti, kun tällaista pitää harrastaa esim. loma-aikana, kun riskinä on se että makaa sitten paskaripulissa monta päivää juuri kun suunniteltu kivaa tekemistä.
Kommentit (18)
eikä sille ihme kyllä ole tullut mitään,ei edes vatsanväänteitä.
kyllä leikkele säilyy kauemmin kuin 2-3 päivää...
Joka tapauksessa mun mies harrastaa samaa. Mies syö muutenkin kaikki jämät, vanhat ruoat ja lasten lautaset tyhjiksi. Muutenkin syö kaikkea minun mielestäni ällöä, kuten sinappia ja mätitahnaa suoraan tuubista, makkaraa kylmänä jne.
syö kans vanhentunutta ruokaa. Siksi joudunkin aina siivoamaan jääkaapin (heittämään ruokaa roskiin) salaa häneltä. Jos olisi näkemässä, että heitän pois, niin saisi raivarit. Mutta ei kyllä sit huomaa kun oon jotain heittänyt pois.
"Leikkeleet säilyvät avatussa pakkauksessa muutaman päivän", vastasivat asiantuntijat. Muutama tarkoittaa 3–5 päivää.
Aika on sitä lyhyempi, mitä lähempänä viimeinen käyttöpäivä on. Avattu pakkaus ei säily viimeiseen käyttöpäivään, jos siihen on pitkä aika.
http://www.hs.fi/ruoka/artikkeli/Kauanko+leikkele+s%C3%A4ilyy+avatussa+…
Mutta mulle oli yllättävää se, että se pahalle maistuva kinkku ei sitten tarkoita sitä ruokamyrkytystä automaattisesti..
"Vaarallisia pilaantuneet tuotteet eivät ole, sillä pilaantumisessa syntyy lähinnä maitohappobakteereja. Silloin tuote alkaa näyttää ja maistua huonolta."
"Pilaantumismuutoksia aiheuttavat bakteerit ovat erittäin harvoin yhteydessä ihmisen sairastumiseen. Käytännössä voidaan ajatella, että pilaajabakteerit ja ruokamyrkytyksiä aiheuttavat bakteerit ovat kaksi eri ryhmää, vaikkei tämä ryhmitys olekaan taksonomiaan tai muuhun tieteelliseen järjestelmään perustuva. Tieteellisessä kielenkäytössä nimitystä pilaantunut ei tulisi käyttää, ellei tarkoiteta aistinvaraisesti vialliseksi todettua elintarviketta. Lehdistö saattaa kirjoittaa, että "listeriabakteeri aiheutti elintarvikkeen pilaantumisen", vaikka oikea ilmaisu olisi: "listeriabakteeri teki elintarvikkeesta ihmisravinnoksi kelpaamatonta". Ilmaisutapojen painottaminen voi tuntua liioitellulta, mutta on erittäin tärkeää, ettei kuluttajille synny väärää mielikuvaa terveydellisten riskien tunnistamisesta aisteihin turvautuen. Aistinvaraisesti moitteeton elintarvike voi aiheuttaa ihmisen sairastumisen."
http://www.duodecimlehti.fi/web/guest/uusinnumero?p_p_id=dlehtihaku_vie…
ihminen ei olisi tottunut syömään pilaantunutta ruokaa. Ai niin taisihan kivikaudella olla jo jääkaapi, pakastin ja vakuumipakkaukset. Hygianiakin oli varmasti tosi korkealla tasolla antibakteerisine käsinpesuaineineen.
Tuossa tuli uutta tietoa kosolti! Ei niin, että alkaisin pahanmakuista kinkkua syömään, mutta ihan kivaa asiaa päteä työpaikan kahvipöydässä. :)
Mies on hyvin tarkka ruuista ja nirsokin; ei syö mielellään esim. ulkomailla "vieraita" ruokia. Eikä tietystikään koskaan sushia, äyriäisiä, graavia kalaa tai mitään "outoa".
Minä luotan pitkälti aisteihini ja muutenkin haluan testailla reissussa uusia juttuja, kuten vasikan mahalaukkua yms.
Mies kuitenkin kärsii usein vatsavaivoista ja saa yleensä aina turistiripulin reissussa. Minua on ilmeisesti siunattu rautavatsalla :) Se on onni tällaiselle herkuttelijalle.
ovat vaarassa sairastua vatsasyöpään. Onkohan vaan urbaania legendaa? Joka tapauksessa isäni kuoli vatsasyöpään ja söi aina pilaantunutta ruokaa.
Meillä ei käy koskaan noin, koska me ostetaan sen verran kun syödään. Pilaantumisvaarassa olevat käytän ruokaan.
Suomalaiset heittää ruokaa ihan liikaa pois. Ei mulla ainakaan ole varaa.
päivämäärä ei enää kummittele mielessä. Sitten meillä syödään ruokia sen mukaan, mitä aistit niistä kertovat eli jos haisee pahalta, maistuu pahalta ja näyttää huonolta niin ei syödä, oli ikä mikä vain.
Siis päiväys mennyt silloin. Hän selviytyi.
Siis päiväys mennyt silloin. Hän selviytyi.
ovat vaarassa sairastua vatsasyöpään. Onkohan vaan urbaania legendaa? Joka tapauksessa isäni kuoli vatsasyöpään ja söi aina pilaantunutta ruokaa.
Ehkä urbaanilegendaa, kun tiedän ainakin yhden, joka lähentelee sataa vuotta ja ainakin sen ajan söi hyvinkin pilaantunutta ruokaa, mitä minä olen hänet tuntenut.
Oikeasti: uskotteko te todella elintarviketeollisuuden propagandan siitä, että ruoka on parissa päivässä pilalla?
Enemmän sitä menee kaupaksi, kun kansa sen uskoo ja heittää valtavan määrän ruokaa roskiin.
Nyt ei siis kyseessä hapanmaitotuotteet eikä parasta ennen -tuotteet, vaan aivan reilusti esim. leikkeleet tai muut tuotteet, joista mennyt käyttöpäiväys jo aikapäiviä sitten. Syö myös esim. leikkelettä, jos se vahingossa jäänyt jääkaappiin ja avattu jo n. 2-3 sitten (ei metwursti). Kun huomautan asiasta, että tuotteeseen päässyt happea, joka pilaannuttaa tuotteen, naurahtaa hän vain hölmööntyneen näköisenä että onhan tässä päiväystä vielä viikko jäljellä. Kyseessä siis muuten aivan fiksu ihminen, mutta ilmeisesti tämä on nyt sitten hälle jonkinlaista extreme-urheilua, kun ei jaksa lähteä Mont Blancillekaan. Minua vain ärsyttää suunnattomasti, kun tällaista pitää harrastaa esim. loma-aikana, kun riskinä on se että makaa sitten paskaripulissa monta päivää juuri kun suunniteltu kivaa tekemistä.
meillä minä olen lähinnä biojätemylly. Toki tervettä järkeä käytän, mutta ei se koskaan ole päivästä kiinni. Vaimo ei syö edes leipää, jos se edes aavistuksen kuivahtanut. Voisin vain ajatella sitä hukan määrää, jos vaimon ehdoilla mentäisin.
Oikeasti: uskotteko te todella elintarviketeollisuuden propagandan siitä, että ruoka on parissa päivässä pilalla?
Enemmän sitä menee kaupaksi, kun kansa sen uskoo ja heittää valtavan määrän ruokaa roskiin.
"Raa’an lihan laatu on viimeisenä käyttöpäivänä usein välttävä tai huono, paljastaa Aamulehden pistokoe.
Aamulehden tutkitutti kymmenen lihapakettia. Viisi oli hygieeniseltä laadultaan välttäviä ja yksi huono. Neljän paketin liha oli hyvälaatuista."
"Suomessa tuotteen valmistaja määrittää säilyvyystutkimusten perusteella itse tuotteen viimeisen käyttöpäivän. Jollakin valmistajalla voi olla tiukemmat rajat kuin toisella.
Aamulehden testitulosten perusteella herää epäily, että viimeistä käyttöpäivää venytetään lihan laadun kustannuksella mahdollisimman pitkäksi."
http://www.aamulehti.fi/cs/Satellite?c=AMArticle_C&childpagename=KAL_ne…
Että valmistaja laskee sen varaan, että kuluttaja ei on tollo, joka ei osaa ostaa niin, ettei menisi vanhaksi, ja heittää sitten roskiin, vai että kuluttaja ostaa mielellään, kun päiväystä on pitkästi?
leikkelepaketti avattu siis 2-3 viikkoa sitten...