Varavieras ketjusta tuli mieleen.
Meillä oli veljeni hautajaiset ja veljellä todella laaja ystäväpiiri ja paljon työkavereita.
Siunaustilaisuuteen oli kaikki tervetulleita, mutta kun seurakuntatalolla muistotilaisuudessa oli rajatut istumapaikat, ei kaikki saaneet sitten kutsua sinne.
Osalle sitten sanottiin muistotilaisuudesta ja kelleen ei laittu erikseen kutsua.
Kun sitten hautauspäivänä selvisi, että oli sairastapauksia ja muistotilaisuudessa olikin muutama paikka vapaana, me haudalla kerrottiin, että jos joku vielä haluaa lähteä sinne, tervetuloa. KErrottiin reilusti syyksi, että muutama oli jäänyt tulematta.
HAudalta lähtikin sitten pari vierasta lisää, kaikkein läheisimpiä.
En kokenut olevani moukka tai muutenkaan typerä. Tilanne vain oli se, ettei sinne muistotilaisuuteen mitenkään saatu kaikkia hautajaisissa olleita mahtumaan.
Jos haudalta olisi alkanut ryysis, oltas sitte vain jotenkin tehty tilaa ja osa porukasta olis saanu seistä siellä ja syödä oikeesti seisovasta pöydästä.