Säästättekö lapsille
rahastoja, osakkeita tai tilille rahoja? Mihin käytätte rahat?
Kommentit (22)
kun vain toinen on töissä. Sitten kun lapset kasvaa ja kumpikin käy töissä eikä ole hoitomaksuja niin aletaan varmaan säästää. Tällä hetkellä lapsilisätkin menee täysin elämiseen.
Laitamme niin paljon kuin ennakkoperintöä voi verotta antaa. Lisäksi heille on asunnot.
jonne kerää hänelle rahaa.
Tarkoitukseni on laittaa tälle tilille lapsilisät heti kun mieheni on valmistunut ja ollaan molemmat työelämässä.
isovanhemmat säästävät rahastoa kahdella lapsellemme 75€/kk ja sitten itse säästetään kolikoita possuun. Kahdesta possusta kertyy aina reilu 100€/tyhjennys, käytetään nämä rahat laadukkaisiin kenkiin ja ulkovaatteisiin
laitan siihen satasen kuussa.
nuoremmalla ei ole vielä. Aion eron jälkeen avata hänellekin tilin. Ja hänen rahoilla on sitten pitempi aika kasvaa.
eli vanhempi tarvii niitä varoja 8 vuoden kuluttua.
nuoremmalle on enemmän aikaa säästää, koska hän on vielä 3
Jos aloitit vanhemman säästämisen aiemmin ja nuoremman myöhemmin, miten ihmeessä sillä nuoremmalla on enemmän aikaa säästää ennen opintoja?
vanehmpi tarvitsee rahojansa varmaan 8 vuoden kuluttua
nuorempi vasta 14 vuoden kuluttua
joten nuoremman rahat kasvavat korkoa kauemmin
hänen rahansa kasvavat korkoa pidempään.
Itsekin sain isäni kuoltua neljänneksen vanhempien asunnosta kun äiti muutti pienempään vuokralle. Tulii hyvään aikaan, kun olimme ostamassa isompaa asuntoa perheen kasvaessa. Aiemmin olin pärjännyt omalla palkallani, pienellä opintolainalla ja kitkuttelemalla (jonka koin pieneksi positiiviseksi opetukseksi).
Säästättekö lapsille rahastoja, osakkeita tai tilille rahoja? Mihin käytätte rahat?
ei säästetä pidempään.
vanhempi oli vasta 8 kun aloitin säästot. Laitoin tilille aluksi enemmän.
nuorempi on vasta 3. Voisin aloittaa hänen säästot kun hän on 8, tai hiukan aikaisemmin pienemmillä summilla.
pää-asia on se että minulla on jotain millä heitä auttaa.
minä en vanhemmiltani saanut mitään muuta kuin hengellistä kiristystä pysyä saman katon alla alkoholisti isäni kanssa koska äitini ei kestänyt häntä ja minä helpotin tilannetta. Mutta lopulta oli pois mentävä ja se oli vaikeata kun jätin siihen tilanteeseen nuoremman veljeni.
Ja hänellä oli vousien päästä paljon ongelmia. Ja ei mitään
kaikki raha menee mitä tulee, lapsilisiä myöten. Sama tilanne oli omilla vanhemmillani, kun itse olin lapsi. Vaikea edes ymmärtää lapselle säästämistä, kun osalla ihmisistä ei ole rahaa edes normaalielämään lasten kanssa. Mistä teillä säästäjillä sitä rahaa oikein kertyy??
Isovanhemmat laittavat molemmille 500 euroa nimi- ja syntymäpäivinä. Hoitovapaalla ollessa on itse juurikaan ole säästänyt heille, mutta eiköhän tilanne muutu kun palaan töihin.
Nyt täytyy säästää siihen, että saataisiin sisaruksia lapsellemme, joten muuhun ei jää säästettävää.
Isovanhemmat laittavat molemmille 500 euroa nimi- ja syntymäpäivinä. Hoitovapaalla ollessa on itse juurikaan ole säästänyt heille, mutta eiköhän tilanne muutu kun palaan töihin.
Sinä olet velvollinen elättämään lapsesi ja lapsen isovanhemmilta saadut lahjat on lapsen rahaa, johon sinulla ei ole oikeutta. Tietysti niillä voi esim ostaa polkupyörän, mutta tiliotteet ja selvitys hankinnoista on paras pitää tallessa.
Nyt joku sanoo että tietenkin saa käyttää/lainata lapselta jos perheellä tiukkaa, mutta ennen kuin niin väität ota hieman selkoa asioista.
Muista myös jos säästät lapsen tilille, ne rahat on sitten lapsen omaisuutta. Jos hän esim. aiheuttaa jonkun vahingon ja joutuu korvausvelvollisuuteen, ne rahat voi mennä.
Siitä käytämme isommat hankinnat lapselle ja jos tulee lääkärireissuja.