Korjaamosta varastettu
Kertokaa mikä on teidän käsitys oikeudenmukaisuudesta. Vein polkupyörän korjaamolle sopimuksella että kun pyörä on noudettavissa tulee viesti. Mitään viestiä ei koskaan tullut ja erinäisistä syistä emme kyselleet pyörää heti. Nyt kun 10 kk myöhemmin menin pyörää kyselemään kerrottiin että se on varastettu, mutta liikkeellä ei ole siitä mitään vastuuta.
Meidän kotivakuutus ei korvaa kun pyörä on jätetty korjaaminen haltuun. Mitä sanoo teidän oikeustaju?
Kommentit (6)
Miksi ei menisi korjaaminen vakuutuksesta
pyörä haetaan 10 kk myöhässä. Yleensä sen saa korjaamosta jo seuraavana päivänä tai samalla viikolla.
Noin ei vaan toimita. Mistään muusta ei voi olla kyse kuin rahattomuudesta jos pyörää ei ole haettu.
Teidän olisi pitänyt tehdä maksusopimus ja lyhentää korjauslasku erissä. Ymmärrän kyllä ettei pyöräkorjaamossa ole tilaa säilytellä polkupyöriä, ne joissa olen käynyt ovat olleet aika pieniä liiketiloja.
Ihmettelen kyllä miksi korjaamolta ei soitettu että hakekaa pyörä. Uskallan väittää että on soitettu, mutta ette ole siihen reagoineet.
Itselläni oli kerran silmälasit lunastamatta 4 kk koska tuli muu odottamaton rahanmeno ja ei vaan ollut mahdollista lunastaa laseja. Minulle lähetettiin viesti ja sitten soitettiin. Sovin että haen ne myöhemmin ja selitin syyn.
Ja rahasta ei ollut kysymys. Syy oli sellainen että se vei ajatukset eikä energiaa vaan ollut muuhun. Arjesta ja lastenhoidosta selvisi juuri ja juuri. Mutta minusta se ei ole oleellista vaan se että korjaamo ei pitänyt sopimusta, ei siis ilmoittanut. Varsinkaan kun eivät oleet edes kirjanneet pyörää vaan tehneet vain korjausarvion eli pyörän noutaminen ei olisi edes maksanut mitään. onko korjaamolla lupa mahdollisesti hävittää tuote kysymättä/ ilmoittamatta, epäilen nimittäin itsekin tuota varastamista.
mutta tottakai korjaamon on pidettävä huolta pyörästä, josta heille on annettu vastuu. Jos on näyttää, että pyörä on jäänyt korjaamolle ja näyttää toteen sopimus viestistä, eiköhän korvausasia ole silloin aivan selvä. Vaikka sopimusta viestistä ei ole, ei heidän kuulu hävittää sitä.
Poliisille tutkintapyyntö varsinkin, jos he väittävät sitä varastetuksi. Kun asia on tutkittu, saattaa itse joutua viemään se käräjille, joka maksaa parisensataa (en muista, mutta löytyy netistä). Jos on näyttää mitään tositetta tai vaikka heidän toteamus, että pyörä on varastettu heillä, silloin ratkaisu päätynee sinun hyväksi ja he maksavat oikeudenkäyntikulut ja pyörän. Kaikki asiointisi vakuutusyhtiön kanssa on luultavasti nauhoitettu, joten kannattaa sanoa poliisille milloin ja laittaa samalla henkilötietorekisterin mukaisen pyynnön tiedoista. Nauhoitettuja puheluita et välttämättä saa itsellesi, mutta pääset kuuntelemaan ne ja silloin nauhoittamaan kuulemasi. Jos sitä ei sallita, voi olla yhteydessä tietosuojavaltuutettuun, jonka ohjeita vakuutusyhtiöt varmasti noudattavat.
Myyntihinta - korjaus/varastointi/myyntikustannukset pitää tosin tilittää sinulle.
Eli jos sinulla on todiste siitä, että pyörä on jätetty korjaamolle, niin ei kun rahoja peräämään vaan. Heidän pitää kantaa vastuu sinne jätetyistä tavaroista, ei niitä voi ihan tuosta vaan "varastaa" ja sanoa etteivät korvaa.
En olisi itse odottanut kymmentä kuukautta.
Ehkä kyse ei ole varkaudesta, ehkä korjaamossa on tapahtunut moka, ovat luulleet lähettäneensä viestin ja pyörä on myyty kun omistajaa ei ole kuulunut.
Poliisillehan tuosta voisi ilmoittaa. Tai sitten ette ilmoita vakuutusyhtiölle että pyörä on ollut korjaamossa.