Ostin Taikasienen. Mihin käytän sitä?
Kun näin kaupassa Taikasienen niin muistin vanhan av-ketjun. Siinä taikasientä kehuttiin ainoana, joka poisti jotain likoja jostain. Mutta en vain muista mistä.
Mihin suosittelette sitä käytettävän?
Kommentit (12)
kokeile kaikkeen pinttyneeseen likaan nii ei tarvii hangata vaan lika lähtee helposti
- pinttyneet ruskehtavat renkaat hellan keittolevyjen ympäriltä
- huonosti aineilla ja rätillä lähtevät sormenjäljet keittiön puisten kaappien kahvojen ympäristössä
- rasvaiset sormenjäljet edesllisen asukkaan jäljiltä esim. valokatkaisijoissa
Eli sillä saa hiottua lian pois, mutta samalla sitten voi kadota pinnasta vaikka kiilto. Ole hyvin varovainen sen kanssa.
Esim keittiön lakatuista puuovista saat tosi rumat kun sillä liot. Kokemusta on.
selvisi, ettei se kromaus olekaan hävinnyt pakoputkista. Muun auton pesuun riitti liuottimet. Oman, velattoman avoauton.
tiesinhän, että av tietää jälleen kaiken.
ap
Yritin puhdistaa mm. kylpyhuoneen laattalattian saumauksia, ei mitään hyötyä.
Ruokasoodalla lähti nekin. Itse suosittelen ruokasoodaa kaikkeen likaan, ei ole mitään mitä en ole sillä puhtaaksi saanut.
Muista käyttää suojakäsineitä kun käytät sientä. Sieni sisältää vahvoja kemikaaleja.
Mulla Foxtel-merkkinen Ihmesieni (/magisk svamp) ja siinä lukee että teho perustuu sienen materiaaliin joka sisältää hartsia ja melamiinia. Ei siis ole mitään sellaisia kemikaaleja joilta täytyisi käsineillä suojautua.
Mulla Foxtel-merkkinen Ihmesieni (/magisk svamp) ja siinä lukee että teho perustuu sienen materiaaliin joka sisältää hartsia ja melamiinia. Ei siis ole mitään sellaisia kemikaaleja joilta täytyisi käsineillä suojautua.
kun nyt kerran tuon paketin keittiöstä hain... Eli siinä lukee että:
"poistaa uskomattoman tehokkaasti pinttynyttäkin likaa KOVILTA PINNOILTA: kaakelit+saumat, posliini, lasi, keraaminen liesi, muovi, ovet, tiskipöytä, kodinkoneet, ikkunanpuitteet, puutarhakalusteet, lyhdyt, takkaluukut (poistaa noen helposti)".
Poisti lian valkoisista keinonahkatuoleista täydellisesti rikkomatta pintaa ! Ilman tätä olisi tuolit menneet roskiin. Tuli kuin uudet.
Itse olen puhistanut sillä nokea takan luukun yläpuolelta. Teeman kahvikupeista pinttymiä jotka ei koneessa puhistuneet. Tahroja seinistä ja lattioista.