Sairaloisen lihavat! Olisitteko valmiit maksamaan
että pääsisitte tuollaiselle "suurinpudottaja" leirille vaikka viikoksi tai pariksi?
Tuossa tuli mieleen kun olen tuota ohjelmaa seurannut, että mä olisin valmis ottamaan vaikka velkaa että pääsisin pariksi viikoksi keskittymään omaan laihtumiseen ja elämänmuutokseen.
Sen verran kauan olen nyt näitä läskejä tässä kanniskellut, että tuntuu että kuolema korjaa pian jos ei jotain radikaalia tapahdu. En vaan tajua missä helvetin välissä sitä jaksaisi jotain tehdä asialle.
Kun tämä lihavuus on yhteiskunnalle niin kauhean kallista, voisi kelakin korvata ainakin osan, tästä laihdutusleiristä, varmasti tulis säästöjä pitkällä tähtäimellä.
Kommentit (28)
reilu vuosi sitten kävin viimeksi, pyysin että otetaan kaikki kokeet. Nyt pyydän että otetaan taas niin näkee mitä tuhoa on tapahtunut vuoden aikana. Mahtaako olla jo diabetes.
ap
EN lähtis pelkästään rääkkileirille, mutta sellaiseen katkaisuhoitoon, jossa liikuttas paljon, mutta tehtäs myös ajatustyötä ja mietittäs syömisen syitä ja oikeita selviytymiskeinoja. Eli pelkkää "suurin pudottaja" -leiriä kokonaisvaltaisempi. Sellainen, jossa olis käytössä myös hieroja ja muita hemmotteluhoitoja, pukeutumisneuvoja, kampaaja jne... Ja joka päivä liikuttas tavoitteena nopea painonpudotus, ja tarjolla olis vaan kevyttä oikeaa ruokaa (jota myös opetettas valmistamaan). Leirillä sais olla kalterit ympärillä, ja sieltä pääsis pois, kun on saavuttanut tavoitteensa. Mä voisin olla siellä vaikka 2kk alkuun, ja istten jonkun seurantajakson myöhemmin. Ja tietty tästä kaikesta sais tehdä tosi-tv:tä, että se ei maksais mulle niin paljon.
reilu vuosi sitten kävin viimeksi, pyysin että otetaan kaikki kokeet. Nyt pyydän että otetaan taas niin näkee mitä tuhoa on tapahtunut vuoden aikana. Mahtaako olla jo diabetes.
ap
Ja kenköhän vika se diabetes sitten on? Tietenkin yhteiskunnan ja lääkärien, jotka eivät jatkuvasti olleet tarjoamassa sinulle hoitoa!!!
...tai sit olisit voinut vähentää niitä munkkeja ja pitsoja... No, onnea vaan läskilään, possu!
miksi ihmeessä joku ei perusta sellaista yritystä?
21, olenko muka syyttänyt lääkäreitä tai yhteiskuntaa siitä että minulle tulee diabetes? En todellakaan! Mutta jos alkoholisteille ja narkkareille on apua tarjolla, niin miksi ei lihaville? Siis sairaloisen lihaville, mitään muuta ei ole kuin kallis ja vaarallinen leikkaus. Miksi ei voisi olla katkaisuhoitoa?
Sinä varmasti olet täydellisen laiha ihminen joka ei käsitä että lihavuus on henkinen sairaus, ei se ole tyhmyyttä että ei tajunnut vähentää munkkeja ja pitsaa, vaan vika on siinä miksi on kova tarve syödä lihottavia ruokia liikaa kulutukseen nähden. Minulla on ollut masennusta, ja melko "värikäs" elämä, elämänkokemusta on roppakaupalla, ollut jo parikymppisenä enemmän kuin monella koko elämän aikana. En ole koskaan osannut "hoitaa" itseäni, muuta kuin lohtusyömällä. Kun on paha mieli niin syömällä suklaata tulee hyvä mieli. Samoin kun jotkut polttavat tupakkaa, juovat kahvia ja alkoholia, syövät lääkkeitä, käyttävät huumeita yms. minulla ei ole noista mitään "pahetta" ollut koskaan, paheeni on tietyt makeat ruuat. Ei kylläkään munkit, ne on ällörasvaisia:) Enkä myöskään ole lihottanut itseäni pitsalla.
T: läskilän possu alias ap
Laihdutusleikkaukseen taas en koskaan suostuisi.
on ollut masennusta, ja melko "värikäs" elämä, elämänkokemusta on roppakaupalla, ollut jo parikymppisenä enemmän kuin monella koko elämän aikana.
T: läskilän possu alias ap
Hehe... Tarkoitit varmaan kirjoittaa että olet "jo parikymppisenä syönyt enemmän kuin moni koko elämänsä aikana." :D
T:kaunis ja hoikka
Mulla on bmi "vaan" 30, eli en ole siis sairaalloisen lihava, mutta silti haluaisin ehdottomasti tuollaiselle leirille. Normaalielämässä ei vaan rahkeet riitä kaikkeen. Laihduttaminen on ollut mulle aina tosi vaikeeta, heikosta itsehillinästä johtuen.
Voin liikkua hikijumpassa, juosta kilsan ja uida toisen, mutta mitäpä se auttaa kun suhtautuminen ruokaan on vinossa: ruoka ja syöminen on minulle pakkomielle, ajattelen sitä silloinkin kun ei tee mieli yhtään mitään. Paino jumittaa satasessa kolmatta vuotta.
Et pysty syömään enää sokeria ja rasvaa, kun tuut siitä kipeäksi.
Ja kyllä, veronmaksajat maksaa. Olen itse maksanut oman leikkaukseni jo.
t: se jonoon odottava
nykyisestä painosta, suklaata olen varmaan syönyt muutaman ihmisen edestä, muita ruokia en.
Juuri siihen "suhtautuminen ruokaan vinossa" asiaan voisi se leiri olla avuksi, kun siellä syötäisiin oikein, että "tottuisi" siihen, ja olisi aikaa miettiä syitä omaan suhtautumiseen, miksi se on mennyt niin vinoon, toki leirillä pitäisi olla jonkin sortin kallonkutistaja-tohtoripilli.
ap
niin väärä kuin olla ja voi.
Tänään olen tähän mennessä syönyt pari desiä sokerista jugurttia ja kaksi suklaapatukkaa. Ja oikeaoppisesti olis pitäny vetää jo aamupalat, lounaat, välipalat ja illallinen vai päivällinen mikä se nyt on mikä pitäis näihin aikoihin syödä..
Sitten illalla kun saa lapset nukkumaan varmaan syön jotain jos jaksan enää itselleni alkaa laittaa.
Laitan ruokaa juuri nyt muulle perheelle, mutta usein se jää syömättä itseltä, ja epäilen että niin käy tänäänkin.
ap
Oottelen tässä kutsua laihdutusleikkaukseen rauhassa.
t. BMI 50
Pääsin siihen 1,5kk odottelun jälkeen, maksoi 13.000€, nyt aikaa leikkauksesta 2 vuotta, paino tippui ekan vuoden aikana 40kg ja vuoden verran on jo pysynyt samassa.
Nyt täytyy vaan kiinteyttää, mutta vaatteet päällä näyttää helvetin hyvältä!;)
valmis maksamaan... en pääse lihavuusleikkaukseen kun olen liianmotivoitunut :/
mbi40
Itse olin tossa leikkauksessa ja ainakaan vielä en pysty syömään kaikkia ruokia.Lohi ei esim. sovi.
Itse olin tossa leikkauksessa ja ainakaan vielä en pysty syömään kaikkia ruokia.Lohi ei esim. sovi.
t: 2
Painoa olen saanut paljon pois!
parru mahtuu edelleen sisään.
mutta laihdutusleikkauksesta ei varmaankaan olisi hyötyä, koska ongelma ei ole annoskoossa joita syön, vaan siinä että syön pelkkää hiilaria suurimmaksi osaksi. En ole koskaan jaksanut syödä esim. kokonaista kotipitsan pitsaa (3/4 jos syön niin täysi ähky, ja vältän aina ähkyä). Eikä mitään mahiksia että pystyisin syömään vaikka kerroshampurilaisaterian, juustoateriastakin jää ranskiksia syömättä. Silti vähän hävettää käydä pikaruokapaikoissa hakemassa koko perheelle ruokaa, ajattelen että ihmiset katsoo, että tuossa muija hakee itelleen vähän välipalaa.
Minä olen syönyt väärin jo kohta 20 vuotta, ja tarvitsisin todellakin apua suureen elämänmuutokseen. Olen lääkärissä käynyt vuosien varrella monta kertaa, ja muitakin keinoja olen kokeillut, esim. laihdutushoitoon jossa kääritään koko kroppa kelmuun, ja olen käynyt hypnoosissakin.
ap