Onko 300e silmälaseista eli kehyksistä ja linsseistä paljon?
Kommentit (16)
USAssa saa kahdet kaksiteholasit satasella tarjouksesta.
jos et halua jotain kammotuksia niin ihan normaali hinta. Juu, peruslasit varmaan saa muutamalla kympillä (jämäpokat eikä mitään etraa linsseihin) mutta esim. ohennettu linssi/heijastamaton pinta ym tekee hintaa lisää. Itse maksoin hyvistä laseista enemmän.
itse maksoin kehyksistä ja linsseistä ja aurinkolaseista vahvuuksilla saman verran. Aurinkolasit oli raybanit.
Jos suunnitelmissa on esimerkiksi matka Kiinaan, niin hankkikaa lasit sieltä. Itse ostin vahvuuksilla ja silmälääkärin käynnin kanssa linssit+kehykset tilaustyönä 26 euroa, ja hyvin toimivat ja ovat laadukkaat. Kamalia hintoja täällä kyllä nyhdetään, jos todelliset kulut ovat kuitenkin tuota luokkaa. :)
olisin itse iloinen jos löytäisin noin halvalla. Näillä ohennuksilla aina menee summa yli neljänsadan.
kaikkine hiontoineen. Eli 300e lasit ovat järkyttävän kalliit.
Specsaversilta sain kahdet lasit 170€:lla kaikkine hiontoineen. Eli 300e lasit ovat järkyttävän kalliit.
päälle 700 euroa meni. Jos on vähänkin enemmän vahvuuksia linsseillä, niin ne tulee maksamaan, sllä tarjoushinnat eivät sisällä esim. ohennuksia.
jos linssit eivät mene "varastovahvuuksiin" tai tarvitsee mukaan hajataitonkorjausta, niin helposti tuota luokkaa
Edellisistä maksoin 250 €. Nyt meni 450€.
niin olisin onnesta soikeana. Tänä kesänä pitää siirtyä kaksiteholaseihin ja miinuksia linsseissä on noin -7. Eipä lähde tarjoushinnoilla :(
mä maksoin 600 e pari vuotta sitten
Jos on kyse normaaleista yksiteholaseista joissa vahvuus on esim. alle -3 tai +3, niin mielestäni 300e on sikapaljon. Itse ostin juuri specsaversilta, sain näöntarkastuksen ilmaiseksi, oli kampanja että ohennuksen saa kaupan päälle. Itsellä voimakkuudet n. -6 ja vähän hajataittoa, valitsin tosi siistit kehykset ja maksoin kaikesta 79e. Onhan sielläkin ihan järkkyjä pokia halvimmassa (29e) hintaluokassa, mutta kyllä jo satasella saa siistit. Ja vinkkinä kaikille, joilla on miinusta vähänkään enemmän, "hengettömät" kehykset ovat aina kalliimmat (kaikille voimakkuuksille, linssi joudutaan jotenkin valmistamaan kai eri lailla), mitä pienempi on linssin "leveys", sitä paksummaksi linssin reuna tulee. Eli haluaa ohuemmat linssit, niiden leveys ei saa olla liian suuri.
äskettäin tilasin netistä lasit joissa on anti-refleksi käsitellyt linssit vahvuuksilla, hinta taisi olla vähän alle 20 dollaria postikuluineen. Hyvin ovat toimineet ja helpottaa autolla ajamista pimeällä.
varsinkin jos ovat monitehot!