Kaikki vinkit kuivaksiopetteluun, kiitos!
Meillä lähes 3-vuotias ei osaa vielä ilmoittaa hädästään eikä myöskään kerro jos on tullut kakka vaippaan. Voisi varmaan olla vaikka koko päivän kakat housussa jos ei kysyttäisi onko tullut kakka! Joka vaipassa on myös pissat vaikka tekee kyllä pyytämällä joka kerta pissan myös pottaan. Potalla ollessa on pissa tullut sinne jo reilu 1-vuotiaana. Potalla käydään aina ruokailujen jälkeen. Olen kokeillut useasti pitää ilman vaippaa ja kaikki pissat sitten tulivat lattioille. Harkkahousujen kanssa housut kastuvat aina ja nykyään myös vaippojen imukyky alkaa olla tiukilla. Mitä voisin tehdä että saisin lapsen ainakin ilmoittamaan jälkikäteen jo tulleesta pissasta tai kakasta? Onko edes normaalia että melkein 3-vuotias pissailee tosi usein?
Kommentit (7)
on lopettaa vaipan käyttö heti. Pissaa tulee housuun ja lattialle mutta ennemmin tai myöhemmin lapsi alkaa ilmoittaa hädästään. Täytyy vain olla maltillinen ja jättää vaipat KOKONAAN pois.
Ja pottakäynneille jokin kiva juttu millä houkutella lapsi sinne uudestaankin. Esim. vessan vetäminen ja tarra on aika varma yhdistelmä.
Mulla on kaks vanhempaa lasta, jotka molemmat oppi kuivaksi joskus vähän reilu 2v.:na. Nyt tämä kolmas ei tahdo oppia millään. Ikää on siis aika tasan 3v. Jätin vaipat kokonaan pois n. viikko sitten. Tänään viidet pissat lorahti housuihin. Yöllä on vaippa, tosin se on melko usein kuivana aamulla. Olen yrittänyt toimia ihan samallalailla kuin isompienkin kanssa. Tämä ei vaan tahdo oppia. Onneks on kesälomaa jäljellä.
Käymme pissalla aamuisin, ruokailujen jälkeen ja ulos lähtiessä ja aina kun muistan muistuttaa. Silti vahinkoja sattuu, ja tosi usein. En osaa antaa mitään vinkkiä. Kait ne oppii kun oppii...
Lapsi otti tosissaan sen, että 3 vuotiaat yleensä ovat niin isoja, että haluavat olla ilman vaippaa, se kun tuntuu niin paljon mukavammaltakin. Lapsi kysyi, että entä jos sattuu vahinko ja minä rauhoittelin, että joskus niitä sattuu kolmivuotiaallekin, mutta hienosti olet pissannut pottaan. Laitoin aluksi munakellon soimaan puolen tunnin välein, sitten tunnin jne, jotta kävi tosi usein kokeilemassa. Monesti meni juosten vessaan, kun huomasi hädän.
Ehkä voisitte aloittaa siitä, että kolmevuotiaat osaavat käydä potalla kakalla? Jätä aihe hautumaan lapsen mieleen jopa pariksi viikoksi keskustellen ennen aloitusta.
keskustellut pitkät ajat tuosta isot tytöt käy potalla-aiheesta, mutta ei ole auttanut. Se kyllä jäi mieleen että on nyt iso tyttö. :) Tarrat olleet käytössä ainakin 5 kuukautta. Ilostuu niistä kyllä silloin harvoin kun niitä saa. Ilman vaippaa ollaan oltu siis aina jonkun aikaa mutta iltapäivällä housut numero neljä on vähän liikaa meidän vaatekaapille, joten monen päivän putki ilman vaippaa ei oikein käy tuota tahtia... Edistystä tosin oli se että olen saanut useasti ilman superkiukkua olemaan ilman vaippaa, jee. Ei kyllä ole ollut moksiskaan kun pissat tulee lattialle. Vähän ihmetteli että mitäs nyt. Eniten itse ihmettelen sitä että ylimärkä tai kakkainen vaippa ei näytä ärsyttävän lasta mitenkään. Märät housutkaan eivät haittaa.
En tiedä miksi tämä asia on nyt jotenkin käynyt ärsyttämään. Aamulla vaippa on todella usein kuiva joten ei pitäisi nyt ihan onneton rakkokaan olla. En vain enää keksi mitä tehdä. Pitäisiköhän luovuttaa ja pitää vain vaippaa kunnes itse hoksaa asian?
Äiti on aina sanonut, että mulla riitti kuivaksi opetteluun yksi kerta leikkipuistossa ilman vaippaa. Kun tuli pissat housuun, oli inhaa olla märissä housuissa ja lisäksi harmi, kun piti lähteä puistosta kesken pois. Sen jälkeen muistin aina sanoa, jos on hätä.
Auttaisko jokin vastaava?
Aina, kun lapsena kuljettiin sen puiston ohi, äiti muisti sanoa, että siellä mulla tuli viimeisen kerran pissat housuun. :D