Työpaikan hälyttimestä nopea kysymys, APUA!
Apua! Tämän päivän pidän huolen kaverin liikkeestä, ja hälytin aiheuttaa päänvaivaa. Heti tullessa hälyttimeen pitää syöttää koodi, koska muuten hälytin alkaa huutaa. Laitoin aamulla koodin, mutta ilmeisesti näppäilin liian nopeasti, koska kohta hälytin alkoi soida. Laitoin koodin toisen kerran ja huuto loppui. Nyt kuitenkin en tiedä, laitanko koodin vielä uudelleen lähtiessäni? (eli koodi laitetaan päälle lähtiessä jolloin suojaus päällä ja aamulla tultaessa 'puretaan' samalla numerosarjalla)
Ei kiva jos juhannusaattona pillit vinkuu, kaverilta ei voi kysyä koska hän on ulkomailla.
Kommentit (12)
Jos on, painat tuon koodin lähtiessäsi ja nuoli ulos-vaihtoehtoa.
Laitat koodin myös lähtiessäsi.
Se antaa sinulle sen 2-3 min aikaa lähteä ja sulkea ovet eli alkaa tikittämään hiljalleen että tiedät sen olevan päällä. Siinä saattaa olla myös pieni näyttö johon tulee lukemaan että hälytin päällä tms.
Sama koodi tultaessa sisälle ja poistuessa. Koodin jälkeen useissa laitteissa on sellainen toinen nappi jonka painat koodin jälkeen joka tarkoittaa että olet joko sisällä rakennuksessa tai poistut rakennuksesta.
Voit varmaan soittaa vartiointiliikkeeseen jos jäät epävarmaksi asiasta.
Sinulla pitäisi olla myös koodi jos vahingossa hälytin alkaa huutaa niin vartiointi liike soittaa sinne ja kysyy turvakoodin. Se voi olla esim joku sana. He varmistavat näin oletko luvallisilla asioilla siellä sisällä.
että olet syöttänyt sen kentien liian nopeasti? En tiedä, mutta itse olen myös sössinyt noiden kanssa ja monesti saman koodin saa syöttää useamman kerran.
Eikö se tikittänyt aamulla kun tulit ovesta sisään siihen asti että syötit koodin?
virität sen hälyn päälle lähteissäsi, eli laitat koodin ja painelet ovesta pihalle poistumisajan puitteissa. Yleensä hälytin siis piippaa harvakseltaan esim minuutin ajan, jonka aikana on poistuttava tiloista. Kun piippaukset loppuu, hälytin on päällä.
Jotkut hälyttimet toimivat juuri noin. Se "harvakseltaan piippailu" voi olla niin kovaäänistä, että tottumaton säikähtää. Sen tarkoitus on kertoa kaikille vielä sisällä oleville, että tämä on viimeinen tilaisuus lähteä ulos. Tuo varoitusääni kuitenkin kuuluu vain sisätiloihin.
Hälyttimessä ei ole näyttöä ja kaveri neuvoi vaan laittamaan koodin, muista napeista ei tarvitse painaa. Koodin laitettua jos avaa kassan tai oven, hälytin alkaa kohta soida. Hälyttimestä ei näe milloin se ol 'hälytysasennossa'. Jotain valoja siinä palaa erikohdissa, mutta ne vaihtelee vaikka hälyttimeen ei olisi koskettu? Ja vartiointiliike ei kyllä minulle soittele, en sitten tiedä soittaako kaverille, joka tosin ei ole tavoitettavissa.
Mikähän meno mönkään kun hälytin alkoi soida, painoinko liian nopeasti sitten? Koska koodin laitoin varmasti oikein. Haluan ehkäistä jatkossa nämä nolot hälytykset.
Onko kysessä sellainen luonnonvalkoinen muovilaatikko vaakasuorassa, yläreunassa musta "näyttöruutu" samoin vaakasuorassa?
Tämä on se tavallisin malli.
Kuvaile laitetta, niin ohjeistan. Työnkuvaani kuuluu noiden kanssa vekslaaminen ja ei niitä kovin montaa erilaista ole tullut vastaan, käyttö taas riippuu mallista.
Valkoinen laatikko, ei näyttöä, vasemmassa reunassa ylhäältä alas näppäimet pg, tbl, mem, byp. Oikeassa reunassa näppäimet clear ja enter, keskellä toki numernäppäimet. /ap
meillä on töissä painetaan talon kuvasta, jolloin hälläri menee päälle...
siis meillä on töissä sellainen hälytin...
virität sen hälyn päälle lähteissäsi, eli laitat koodin ja painelet ovesta pihalle poistumisajan puitteissa. Yleensä hälytin siis piippaa harvakseltaan esim minuutin ajan, jonka aikana on poistuttava tiloista. Kun piippaukset loppuu, hälytin on päällä.
Mistähän johtuu että hälytin alkoi alunperin huutamaan? Laitoin koodin heti ja oikein. Avasinko kassan kuitenkin liian aikaisin tai laitoinko koodin liian aikaisin tms?