Vinkkejä kesälomamatkalle Ruotsiin?
Olemme lähdössä heinäkuussa kesälomalle ja ajattelimme lähteä Ruotsiin. Liikumme teltalla ja autolla, joten tarkkoja suunnitelmia ei tarvitse tehdä etukäteen. Olisiko kenelläkään kivoja vinkkejä, missä käydä alakouluikäisten lasten kanssa - voi olla vaikka hyvä uimaranta, kiva museo tms. Huvipuistot ja eläintarhat löytää helposti netistä, mutta tuollaisiin "pienempiin" kohteisiin kaipaisin vinkkejä. Mielellään sellaisen maks. 5-6 tunnin ajomatkan päässä Tukholmasta.
Kommentit (4)
Kiva paikka.
Sitten ihan pääväylän varrella siellä oli kiva maauimala.
Öölantiin menisin Kalmariin isoa siltaa pitkin. TUtkisin Öölannin päästä päähän.
Vaikka sanoit etten huoli vinkkejä puistoista on silti pakko mainita Vimmerby. Aivan ihana paikka, vielä enemmän siitä saa, jos osaa vähänkin RUotsia. Mutta upeasti tehty juttu. Kannattaa tutkia tosiaan nettiä.
Tätä suosittelen, jos on alakoululaisia poikia ja miksei tyttöjä.
http://www.highchaparral.se/sv/start/
Ja myös Vimmerby on kiva.
Motalassa, siisti ja lapsiystävällinen leirintäalue, upea hiekkaranta, hyvää ruokaa rantaravintolassa, automuseo, lähellä myös lentomuseo, kivoja kaupunkeja. Suosittelen tuota kohdetta ja haluamme sinne uudestaan.
ja paljon nähtävää ja koettavaaa lapsiperheille.
http://www.visitdalarna.se/