Milloin elama alkaa? Alkaako se hedelmoityksesta vai jossain tietyssa vaiheessa raskautta? Vai ovatko siittiot ja munasolutkin " elavia" ?
Kommentit (15)
Sinä hetkenä määräytyy lapsen sukupuoli,silmien ja hiusten väri yms.monet geneettiset asiat ohjelmoidaan.Siitä hetkestä alkaen solut jakautuvat hurjaa vauhtia ja ihmistä rakennetaan.Katson siis elämän alkaneeksi silloin.
8:lle: Ei se mene niin, että 8.-9. kuisena lapsi saisi sielun, vaan kyllä se sielu on sikiöllä jo hedelmöitykestä asti. Alkio ja sikiö on elävä ihmisen alku, jolla on ihan alusta asti sielu.
Kuparikierukka taas ei estä hedelmöittymistä. Molemmat estävät hedelmöittyneen munasolun kiinnittymisen kohdun limakalvolle.
Vierailija:
Kuparikierukka taas ei estä hedelmöittymistä. Molemmat estävät hedelmöittyneen munasolun kiinnittymisen kohdun limakalvolle.
Olen juuri perehtynyt tähän aiheeseen, koska se kiinnosti minua. Voin laittaa linkkejä tutkimustuloksiin, jos kiinnostaa
Minä tosin en ole koskaan tuohon uskonut, vaan ajattelin jo lapsena, että olen elävä ihminen, vaikka ei vielä omaa kotia ollutkaan.
Näin maallikkona pidän sielua ihmisen syvimpänä olemuksena, se on tavallaan enemmän kuin psyyke. Sielu on ihmisen henkinen ja hengellinen sydän.
kiinnostaa et millä mekanismilla estää hedelmöitymisen
hedelmöityshän tapahtuu yl. munanjohtimessa ja kierukka on kohtuontelossa eikä eritä mitään
ärsyttääkö se sit kudoksia niin, ettei hedelmöitys siksi onnaa?
Sukusoluissa on elämän edellytyksen, JOS ne kohtaavat, mutta itsekseen ne eivät ole " ihmisiä" . Hedelmöityneessä munasolussa nämä elämän edellytyksen ovat kohdanneet, mutta eihän munasolu vielä silloinkaan itsessään ole elinkelpoinen, vaan vaatii kohdun ja raskauden kehittymisen voidakseen elää ja kasvaa.. Ehkä sanoisin, että elämä alkaa hedelmöityksestä JA siitä, kun munasolu asettuu kohtuun ja raskaus alkaa.
solumöykyllä/alkiolla/sikiöllä on ihmisarvoa. On totta, että hiiva " elää" , mutta ei sillä ole hiiva-arvoa, jonka vuoksi sitä pitäisi jotenkin kunnioittaa tai suojella.
ap
ihmisenä ja persoonana siinä vaiheessa kun sain tietää että siellä jo oma sydän hakkaa.. :) Ja sehän tapahtuu tosi aikaisin jo, en muista nyt tarkalleen milloin.
Tämä tapahtuu yksilöllisesti ja riippuu " tyypistä" , mutta suunnilleen siinä 7.-8. raskauskuukaudella.
Älkää kysykö mistä tiedän, tiedän vaan paljon sellaisia juttuja joita muut ei tiedä :). Lapsi valitsee elämänsä, haasteensa, vanhempansa, perimänsä; kaiken, jotta saisi tarvittavat oppituntinsa maan päällä.
Vierailija:
Lapsi valitsee elämänsä, haasteensa, vanhempansa, perimänsä; kaiken, jotta saisi tarvittavat oppituntinsa maan päällä.
Tämä tapahtuu n. 22. päivänä hedelmöityksestä lukien. Tällöin juuri muodostuneet sydänlihassolut supistuvat yht´äkkiä ja sydän sykähtää ensimmäisen kerran. Kahta päivää myöhemmin sydän sykkii jo nopeasti ja rytmikkäästi.
Sanokaa mitä sanotte, mutta minusta elämä varsinaisesti alkaa sillä hetkellä. Ja siinä hetkessä on jotain aika uskomattoman upeaa :)
Jos siis saat keskenmenon niin ettet itse edes tiedä olleesi raskaana, on joku jo täyttänyt tehtävänsä täällä maan päällä ja päässyt taivaan kotiin. Sen sielun käynti täällä vain oli HYYYYVIIN lyhyt.