Mitä tehdä kun lastensuojelu ei puutu??
Taustoja: Yh-äiti jonka koti on aivan täydellinen kaatopaikka. Ei siis mikään pieni epäjärjestys, vaan täydellinen kaaos. Lattioilla on lemmikkieläinten kuivuneita ulosteita ja virtsaa, käytettyjä kakkavippoja nurkat pullollaan. Pöydällä ties kuinka vanhat ruoat yhä lautasilla, aivan vihreässä homeessa. Kaikkialla roskaa, rättejä, romua, tavaroita. Paljasta pintaa ei ole, edes sängyissä. Haju on kammottava. Sama sotku jatkuu pihalle asti. Pienellä lapsella ei ole mitään selkeätä vuorokausirytmiä, valvoo vielä puoliltaöin ellei sitten satu olemaan hoidossa mummolla/kaverilla/kummilla tai missä milloinkin. Tosi harvoin edes kotona.
Isovanhemmat tekivät yhdessä lastensuojeluilmoituksen, äiti kävi ls-viranomaisten luona vakuuttelemassa ettei mikään ilmoitettu pidä paikkaansa. Siinäpä se. Ei mitään jatkotoimenpiteitä, ei ketään käymään naisen kotona, ei mitään merkintää mihinkään. Olivat vielä sanoneet etteä jos ilmoituksia vielä tulee niin eivät enää edes rekisteröi niitä. Ja ihan johtava ls-viranomainen oli kyseessä.
Kyllä meni usko lastensuojeluun =(
Kommentit (39)
johonkin yksityiseen laitokseen, jossa pääintressi on rahanteko.
Sellaisiin ne huostaanotetut lapset etupäässä Suomessa nykyään joutuvat.
Sehän lapsia sitten "auttaakin".
Lain mukaanhan jokainen ls- ilmoitus pitää tutkia. Jo siihen lastensuojelun selvitystarve- vaiheeseen kuuluu yksi kotikäynti. Ei se noin voi mennä, että äiti saisi ilmoituksen peruttua ainoastaan käymällä sosiaalitoimistossa vakuuttelemassa, että kaikki on kunnossa.
Tai sitten niistä on tehty jo aikaisemminkin ls- ilmoituksia kodin epäsiisteyden perusteella, mutta ei ole katsottu että se kämppä olisi niin paskainen että se vaarantaisi lapsen kasvun ja kehityksen.
Vaikea kyllä uskoa, jos sotku on tota luokkaa että ulosteitakin on lattioilla ja asunnossa hometta :0
Oletko käynyt siellä, että tiedät että tuo on totta?
Ehkä kannattaisi soittaa vaikka terveystarkastajalle ja kysyä neuvoa, jos tiedät ihan varmasti että se koti on tollainen kaatis.
Nyt on mähty SUomessa niin paljon surkeita lastensuojelun löysän politiikan uhreja että ei saa antaa periksi (murhattuja, poltettuja, surmattuja, hakattuja lapsia).
Kunpa joku tarttuisi aiheeseen ja tekisi julkisen asian siitä, että sossu pitää aina viedä SYYTTÄJÄLLE asti jos on sekaantunut mutta ei toiminut. Joku uhka noille idiooteille tyhjäntoimittajille pitää olla että alkavat toimia.
kuvaa se sikolätti, ja vie kuvat sossuun näytille.
Kotikäynti kuuluu aina kuvioon ja mistä tiedät mihin ls on puuttunut.
Ne asiat on perheen ja lastensuojelun välisiä ja niistä ei muille puhuta.
Ihmiset tekee ilmoja ja luulevat saavansa tietoa perheestä ja niin se ei mene.
Meistä tehty aiheeton ilmo ja kyllä meillä käytiin.
Tosin olivat ymmällään, kun kotimme näkivät.
Jos tällä yh-äidillä on niin lastenhoitopaikkoja niin kai heistä joku on sen verran läheinen että voisi auttaa tuon kämpän siivoamissa?
Vaikka ap itse.
Tsiisus!
Olet aivan oikeassa ls asiassa, jonkun pitäisi ehdottomasti puuttua.
Esimerkiksi lastensuojeluilmoitus tehdään kun alaikäinen on kännissä, siihen riittää puhelu, ei mitään kotikäyntejä. Samoin jos lapsen etävanhempi hakeutuu katkaisuhoitoon, pelkkä puhelu jne.
Esimerkiksi lastensuojeluilmoitus tehdään kun alaikäinen on kännissä, siihen riittää puhelu, ei mitään kotikäyntejä. Samoin jos lapsen etävanhempi hakeutuu katkaisuhoitoon, pelkkä puhelu jne.
sä tätä tietoa jaat...?
Lastensuojeluun saa yleensä vauhtia kun ilmoituksia tehdään useampia.
Eli uutta ilmoitusta vain kehiin.
Jokainen, jolla on huoli lapsesta, tehkään ilmoituksen.
Tämäkin on tietynlaista välinpitämättömyyttä että tehdään yksi ilmoitus ja sen jälkeen voi pestä omat kädet huolesta kun nyt on muka toimittu. Ja sama meno jatkuu silti vuodesta toiseen ja lähipiiri vain päivittelee ja ihmettelee kun mitään ei tapahdu.
ei lastensuojeluilmoituksesta tehty kotikäyntiä vaan käytiin miehen kanssa juttelemassa siellä ja lapsi oli mukana... meillä ilmotus tehtiin kyllä vain äidistä eli kun isä oli mukana ilmoitus todettiin aiheettomaksi.
Et todellakaan voi tietää millaisista avohuollon tukitoimista on sovittu. Toivottavasti äidille löytyy apuja vaikka kodinhoitoon.
Ihan itse olen kyseisen äidin kämpässä käynyt monta kertaa, ja joka ikinen kerta se on ollut vaan edellistä kamalammassa kunnossa. Samoin hän itse minulle tästä ls-ilmoituksesta tilitti ja kertoi ls-viranomaisten kanssa käymänsä keskustelun suunnilleen sanasta sanaan. Tämä oli ensimmäinen kerta kun hänestä on tehty ls-ilmoitus, sossut eivät ole heillä vierailleet kertaakaan.
Nainen on ammatissa joka antaa hänestä vähän "paremman väen" kuvan. Olisikohan se sitten syy miksi sossutkin painoivat ilmoitukset villaisella? Luulisi että tajuaisivat edes sen ettei lapsen isovanhemmat turhan vuoksi tee ls-ilmoituksia.
Ja itse en kyllä ala heidän kämppäänsä siivoamaan, menisi varmaan henki ja terveys......
On uutisoitu näitä laiminlyöntejä, tutkivat kyllä uudestaan.
Ja kysy, että vaikuttaako ammattinimike niin että työntekijä sokeutuu.
Kyllä luulis heräävän.
Tarvitsee ainkakin avohuollon tukitoimia, jollei enemmänkin!
Kohenisiko tällä? Onko tuo äiti masentunut? Tarviis hoitoa itsekin, huh, sääli tulee lasta. Onhan tuo terveysriski hänelle, voi saada kolibakteereistan pahat myrkytykset.
Ota yhteys lääkäriin jollei sossu toimi. Terveyskeskuslääkärin on puututtava myös asiaan virkansa puolesta. Ja papin tai diankonin myös, jos heille teet ilmoitusken. Heillä on viran puolesta velvollisuus thedä lastensuojeluilmoitus , silloin kun on aihetta HUOLEEN. Pelkkä huoli riittää.
Toimi. Jotenkin. Valitse nistä neuvoista mitä olet saanut.
Ja toimi pian! Lapsi ansaitsee hyvän ja turvallisen kodin ja huolenpidon!
Esimerkiksi lastensuojeluilmoitus tehdään kun alaikäinen on kännissä, siihen riittää puhelu, ei mitään kotikäyntejä. Samoin jos lapsen etävanhempi hakeutuu katkaisuhoitoon, pelkkä puhelu jne.
sä tätä tietoa jaat...?
Humalaisista nuorista napsahtaa automaattisesti täällä lastensuojeluilmoitus ja tiedän, että soittamalla tekevät tarkistuksen.
ja kerro olevasi huolissasi näistä lapsista, ym tietosi ja havaintosi. Poliisi käy asunnossa toteamassa tilanteen ja jos asiat todella ovat kuvaamallasi tavalla, poliisi tekee kyllä lastensuojeluilmoituksen todettuaan asunnon olevan sopimaton pienten lasten kasvamisympäristöksi tai jopa sopimaton ihmisasumukseksi. Lastensuojelu saa lisäpontta puuttua asiaan, jos havainnot on tehnyt poliisi. Voit sanoa hätäkeskukseen, ettet halua nimeäsi mainittavan missään tilanteessa tälle yh-äidille.
kun tuon kirjoittamasi kerrot, ja pyydät heitä käymään, niin lain mukaan heidän on pakko tutustua asiaan uudestaan! Ja jos mitään ei tapahdu, niin uutta ilmoa sisään vaan, niin kauan että asia otetaan tosissaan!
Kotikäynti kuuluu aina kuvioon ja mistä tiedät mihin ls on puuttunut.
Ne asiat on perheen ja lastensuojelun välisiä ja niistä ei muille puhuta.
Ihmiset tekee ilmoja ja luulevat saavansa tietoa perheestä ja niin se ei mene.
Meistä tehty aiheeton ilmo ja kyllä meillä käytiin.
Tosin olivat ymmällään, kun kotimme näkivät.
Eipä kuulunut meillä kyllä kotikäyntiä. Sanoin, että minä koen kotikäynnin epämiellyttäväksi enkä näe kotikäynnin edistävän asiaamme mihinkään (vaikka ls-ilmoitus oli tehty mm.lapsen valmiiksi haisevista vaihtovaatteista, tosin tänä löytyi ihan inhimillinen syy homeessa olevasta vaatehuoneesta...)
Ei tultu kotikäynnille, ei, vaikka muutoin jouduin sen lastenhoitajan vuoksi helvetilliseen syyniin, jossa kyseenalaistettiin AIHEETTA koko äitiyteni.
Jos tällä yh-äidillä on niin lastenhoitopaikkoja niin kai heistä joku on sen verran läheinen että voisi auttaa tuon kämpän siivoamissa? Vaikka ap itse. Tsiisus! Olet aivan oikeassa ls asiassa, jonkun pitäisi ehdottomasti puuttua.
äidin paskat. Just niin siinäpä hyvä viesti hänelle..antaa sotkujen olla kyllä ne joku sitten kuitenkin siivoaa.
Kyllä se on nyt armaan äidin tsempattava ja pidettävä koti ynm muut asiat kunnossa jos mielii lapsensa pitää.Yritä ottaa valokuva tai filmata läävä ja vie sossuun.
Ei ne ihmiset muuten usko..eivät uskoneet siinä 8 vuotiaan jutussakaan äitiä vaan antoivat tytön kuolla..ammattitaidottomat laiskat paskapäät.Paina vaan päälle niin kauan, että jotain tapahtuu. On aihetta, jos äidin oma äitikin on tehnyt ilmon.
Se yksi sekunti kun pieni lapsi panee suuhunsa siitä läävästä jotain myrkkyä tms. ja huonostihan siinä käy.
Sitten taas sossut sanoo, että joo resurssipula on juupajuu.
Niitä pitäis kyllä alkaa vastuuttamaan lisää..niillä on liikaa valtaa suhteessa ammattitaitoon/koulutukseen.
Ei yhden sossun arvion käsissä pitäsi olla pienten lasten elämä ja jopa henki.
heidän on pakko reagoida ja tarkastaa koti ynm. Eivät kai he niin tyhmiä ole, että eivät ryhtyisi toimenpiteisiin nähtyään kodin paskaisuuden ja pikkuisten eliolot. Jo laki vaatii heitä silloin toimimaan.
Pätemättömyys ilmenne usien niin, että kynnys reagoida eli tarkastaa lapsen tilanne on usein liian korkea.
Ei osata analysoida tilannetta ja asiakasta tarvittavalla ammattitaidolla eli milloin on aika toimia ja milloin ei.
Uskotaan kaikkea paskaa ja ollaan kyvyttömiä näkemään asiakkaan todelliset motiivit. En tiedä onko tämä laiskuutta vai ammattitaidottomuutta, mutta näin usein käy ja lapset eli uhrit saavat kärsiä siitä.