Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ei enää yhtään lasta, kiitos!!

Vierailija
21.11.2005 |


Mikä on ikäraja sterilisaatioon miehellä ja naisella?



Kaksi lasta on, eikä enempää hermot kestä. Ikää minulla 27v ja miehellä 29v.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
23.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mulle ainakaa lääkärit vastustellut kun osasin perustella hyvin miksi juuri sterilisaatio. (Itse olen 30 v. ja 2 lasta). Mutta, jos heyhtään havaitsee että epäröi niin vastuuhan heillä painaa, on oltava tietoinen että se on LOPULLINEN päätös. Yksi lääkäri sanoi että yllättävän moni luulee että sterilisaation purkaminen on pikkujuttu mutta sitä se todella ei ole.



Eräs ystäväni miehensä kanssa kävivät juuri ko. lääkärissä heillä ei ole yhtään lasta eivätkä haluakaan ikää noin 30 v. Heillä on hyvät perusteet sterilisaatioon eikä lääkäri ollut sanonut vastaan. Tulee kyllä väkisin mieleen että ne joille lääkäri sanoo ei, eivät ole loppuun asti miettineet asiaa.

Vierailija
2/3 |
21.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja voin sanoa,et olet vielä nuori ja ajatusmaailma muuttuu vielä monesti ennenkuin täytät 40. Mieti vielä, sivusta olen nähnyt niin monta katujaa ko. aiheesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
21.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikään hormonaalinen ehkäisy ei käy, eikä kuparikierukkakaan. Raskaus on riskiraskaus aina kiitos geeniperimän. Kysyin gyneltä joka sanoi että ei kun olet vielä niin nuori.



Ja sitten on kuulunut kommentteja tyyliin: entä jos se sun lapsi kuolee ja sut on steriloitu ja sitten ei voi saada enää lapsia?

Millä tavallahan se eroaa siitä että jos on vaikka 6 lasta ja ne kaikki kuolee vaikka onnettomuudessa kerralla ja äidille on tehty sterilisaatio?

Argh.