Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tunnetteko lapsiperheitä, jotka matkustavat TODELLA PALJON?

Vierailija
06.05.2012 |

Kertokaa TUNTEMISTANNE, paljon matkustavista lapsiperheistä. Mitä olette heistä mieltä ja miten he muuten mielestänne elävät.



Älkää kertoko luuloistanne ja oletuksistanne, vaan kertokaa vain niistä, jotka oikeasti tunnette.



Nyt EN OLE KIINNOSTUNUT myöskään siitä, jos itse matkustelette paljon. Olen kiinnostunut siitä, mitä ihmiset ajattelevat paljon matkustavista ja mikä on ihmisten mielestä paljon matkustelua.



Onnistuuko?

Kommentit (27)

Vierailija
1/27 |
06.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muutamat kaverit matkustavat joka lomalla ulkomaille, helposti 4 kertaa vuodessa. Ihan kiva heille. Mammakin saa levätä kun saa mennä valmiiseen ruokapöytään.

Kohteet ovat varsin tavallisia, Espanjaa, Kreikkaa jne.



Kaukomatkailijoita ihmettelen enemmän, miten jaksavat viihdyttää lapsiaan koneessa?



Vierailija
2/27 |
06.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotenkin hankalaa: "Älkää kertoko luuloistanne ja oletuksistanne...", "Nyt EN OLE KIINNOSTUNUT..."



Mitähän tähän nyt sitten täytyy ja saa vastata. Pitäiskö sun kertoa, että minkä vastauksen sä haluat ja me sitten annetaan se. Jookos?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/27 |
06.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun on av:llä riittävän kauan pyörinyt, niin on tottunut siihen, että ihmiset aina vastaavat aiheen vierestä... Yleensä siis niin, että kerrotaan, mitä ITSE tehdään tai ajatellaan, tai mitä KUVITELLAAN MUIDEN tekevän tai ajattelevan ;-)



Siis en halunnut kumpaakaan näistä, vaan kertomuksia niistä perheistä, jotka ihmiset tuntevat ja tietävät. Voi toki tuntea vähän huonomminkin, mutta ei mielellään niin, että on kuullut naapurin puhuvan Kaisa-tätinsä tuttavaperheestä, jonka naapuri matkustaa ;-)



Täällä kun on ollut näitä matka-aiheisia aloituksia viime aikoina, niin kiinnostaa vain...



ap

Vierailija
4/27 |
06.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Matkustetaan itsekin niin eipä ihmetytä toisten matkat pätkän vertaa...

Vierailija
5/27 |
06.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka matkustaa 2-3 kertaa vuodessa, eikä todellakaan millään valmismatkoilla, vaan kaikenmaailman omatoimimatkoilla ympäri maailman vaarallisenkin kuuloisissa paikoissa.



Tosi mielenkiintoistahan niitä juttuja on kuunnella ja lapsensa tuntuvat olevan vain innoissaan matkoista. Joskus hirvittää etukäteen ne vaaralliset paikat, mutta ei heille koskaan ole mitään sattunut. Ovat muutenkin aika tarkkoja turvallisuudesta ym., eli ilmeisesti osaavat matkoillakin sen ottaa huomioon, vaikka ulkopuoliselle jotkut jutut hurjilta kuulostavatkin.



Mikäs siinä. Ihan kiva jos on varaa matkustaa. Kuulostaa kyllä väliin kovin työläältä niiden matkojen järjestäminen.

Vierailija
6/27 |
06.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmiset haluavat täällä joko leveillä omilla matkoillaan tai kauhistella kuvittelemiaan ökyrikkaita. Se, että naapurin tavallinen perhe käy matkoilla ei herätä intohimoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/27 |
06.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta me olemme tuttavapiirimme eniten matkustava lapsiperhe. Tämä ei kai ollut ap:n mielestä mahdollinen skenaario?



Me matkustamme 2 krt vuodessa koko perhe yhdessä esim. etelään, pari kertaa Tukholmaan ja kerran-pari Suomessa. Puolison kanssa käydään kaupunkilomalla 1-2 krt ja "tyttöjen kanssa" kotimaassa ja ulkomailla 1-3 krt vuodessa. Minusta tämä ei ole kovin paljon, tulot rajoittaa. Tienaamme nettona noin 2000 euroa kuussa, siis yhteensä.



Muut perheet tuttavapiirissä matkustavat yhteensä vähemmän. Toki joillain on enemmän esim. työmatkoja, meillä on työmatkoja ulkomaille tosi harvoin. Mutta eivät tee perheen kesken ulkomaanmatkoja yhtä usein kuin me.

Vierailija
8/27 |
06.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerro heti miten se on mahdollista.



Mun naapuriperhe matkustaa paljon, mutta rouva on matkatoimistossa ja ukko johtajana kansainvälisessä yrityksessä ja tekevät osan työmatkoista perheenä.



Niistä näkee hyvin, että jos matkustaminen on arkea eli ravataan perheenä maailmalla 6 - 8 vuodessa ja työmatkat päälle, se alkaa maistumaan puulle. Eivät ole mitenkään erikoisen innoissaan lähtiessään... enemmänkin rasittuneitsa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/27 |
06.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tunnen yhden perheen. 2 matkaa vuodessa.

1 lapsi perheessä.

Molemamt ovat nuoria vanhempia. Alle 23v molemmat.

Toinen työtön ja toinen opiskelee.

Pihisti elävät ja tarkan markan talous.

Nostan heille hattua.

Mukavaa, että pienistä tuloista saavat säästettyä ja avarrtettua maailmaa.

Tekee myös lapselle hyvää päästä pienestä pitäen reissuille.

Vierailija
10/27 |
06.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kateellinen olen, koska meillä ei ole varaa matkustaa. Mutta mikäs siinä, varmaan heillä on ihan hauskaa matkoillaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/27 |
06.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanhemmat ovat ns. nousukkaita ja äärimmäisen rauhattomia. Ovat olleet nuorina kovia bailaamaan ja menemään...Vanhemmat kokevat ilmeisesti lapsiperheen arjen liian yksitoikkoiseksi ja haluavat päästä sitä pakoon matkustamalla mahdollisimman paljon.



Tämän tuntemani perheen lapset ovat sellaisia hiljaisia hissukoita, jotka eivät koskaan kertoile tai puhu mitään lomamatkoistaan, vaikka perhe olisi juuri tullut kolmen viikon Afrikan matkalta.



Vierailija
12/27 |
06.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

edes aika paljon matkustavaa lapsiperhettä, en varsinkaan todella paljon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/27 |
06.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensin sun pitäis määritellä meille, mikä on todella paljon matkustava perhe. Entä riittääkö, että perhe matkustelee kotimaassa, vaiko vain ulkomailla.



Itse kun mietin tuttavapiiriäni, niin meidän perhe matkustaa lapsiperheistä eniten, n. 3-4 kertaa/vuodessa ulkomaille ja 3-10 kertaa/vuodessa kotimaassa pidempiä reissuja.



Sitä enemmän matkustaa vain omat vanhempani, jotka ovat jo pois työelämästä + ei ole lapsiperhe, matkustelevat lähes pelkästään kaukokohteisiin.



Itseäni ärsyttää heidän matkustelunsa, koska ikinä eivät ole silloin kotona, kun lapsella olisi koulusta lomaa ja jolloin voisimme heidän luonaan vierailla (pitkä välimatka). Siksi tulee itsekkin yleensä lähdettyä matkalle (tosin ei käydä kaukokohteissa pitkän lentomatkan vuoksi), kun ei ole täällä kotimaassa paikkaa, jossa voisi vierailla.



Mutta, sori nyt tuli vastauksessa kerrottua paljonko meidän perhe matkustaa...

Vierailija
14/27 |
06.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

asuvat Kööpenhamissa, matkustavat monta kertaa vuodessa Suomeen, jouluna ja muina juhlina (suvussa ollut paljon häitä, hautajaisia yms. parina viime vuonna) ja kerran vuodessa tekevät reissun jonnekin muualle Eurooppaan, yleensä junalla tai omalla autolla kohteesta riippuen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/27 |
06.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on montakin ystäväperhettä jotka matkustaa vähintään 3-4 krt vuodessa ulkomailla ja pari kertaa vuodessa kotimaassa pidemmälle, esim Lappiin Helsingistä. Onko tämä paljon?



Hyvin toimeentulevia perheitä, jotka matkustelevat sekä Euroopassa, että kaukomailla vuosittain. Enpä oikein osaa muuta sanoa. Olemme itse samanlainen perhe.

Vierailija
16/27 |
06.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

että mikä on paljon? Mutta joo, yksi tuntemani perhe, yksilapsinen ja erittäin varakas matkustaa varmaan yli 10 kertaa vuodessa ja suurimman osan kerroista lapsi tuntuisi olevan mukana. Lentävät yleensä business-luokassa ja käsittääkseni lapsen viihtyminen ei ole koskaan ollut ongelma.



Itse olen lievästi kateellinen, kun ei me ihan niin usein matkusteta ja me lennetään aina turistiluokassa.



Muita paljon matkustavia lapsiperheitä ei nyt tähän hätään tule mieleen...

Vierailija
17/27 |
06.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksi tavoitteeni oli nimenomaan kuulla, mikä on ihmisten mielestä paljon matkustava perhe (varmaan ihmisillä on siitä monenlaisia mielipiteitä). Siksi jätin määrittelyn teille, enkä määritellyt sitä itse. Ihan siis saa kertoa niistä perheistä, jotka SINUN MIELESTÄSSI matkustavat paljon.



Toiselle kysyjälle toteaisin, että halusin kuulla nimenomaan muiden ihmisten mielipiteitä ympäristönsä paljon matkustavista perheistä. Ne paljon matkustavien omat mielipiteet ja kokemukset eivät tällä kertaa kiinnosta (niitä kuulee ja lukee niin paljon muutenkin).



Ja tokikin se, kuinka paljon itse matkustaa varmaan vaikuttaa siihen,mitä on mieltä toisten matkustamisesta ja matkustustiheydestä että siinä mielessä voi kertoa omastakin perheestä. Mutta en siis halua tähän mitään pelkkiä oman perheen matkustuskokemuksia, vaan nimenomaan mielipiteitä ja kokemuksia MUIDEN MATKUSTAMISESTA jos niitä sitten vaikka vertaakin omaan perheeseen ;-)



ap

Vierailija
18/27 |
06.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta joo, yksi tuntemani perhe, yksilapsinen ja erittäin varakas matkustaa varmaan yli 10 kertaa vuodessa ja suurimman osan kerroista lapsi tuntuisi olevan mukana. Lentävät yleensä business-luokassa ja käsittääkseni lapsen viihtyminen ei ole koskaan ollut ongelma.

Vierailija
19/27 |
06.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

voihan se olla, että tunnen juuri teidät :-) Ihmeellisen internetin vuoksi jää nyt arvoitukseksi...

Vierailija
20/27 |
06.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

noin 4-6 kertaa vuodessa ehkä. Nyt kun lapsia on kaksi, niin vähemmän. Tuli mieleen, että pariskunnan vanhemmat kustantavat matkustelua. Ja mikäs siinä, jos on fyffeä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi kolme