mies suuttui taaperolle
mieheni suuttui lapsellemme (1v2kk), kun tämä nappasi miehen päästä silmälasit ja sanka katkesi. ymmärrän kyllä että harmittaa, mutta en sitä miten mies raivostui.
Olin toisessa kerroksessa, kun tämä tapahtui, joten en ihan tarkkaan edes tiedä, mitä mies teki. Kuitenkin mies rupesi ensin huutamaan, kiroili lapselle, poistui toiseen huoneeseen, meni takaisin ja lapsi rupesi itkemään, mies nosti lapsen toiseen huoneeseen itkemään ja rupesi heittelemään tavaroita ja kiroilemaan ja huutamaan. samalla ravasi pitkin asuntoa.
Menin paikalle ja otin lapsen syliin, mutta mies vaan raivosi. En voi ymmärtää, että miten aikuinen ihminen käyttäytyy noin. Minusta lapsi ei vielä ymmärrä rikkovansa arvokasta, vaan aikuisen pitää huolehtia ettei lapsi saa napattua laseja päästä. Ymmärrän kuitenkin hermostumisen, mutta mies oli niin raivoissaan, että rupesin miettimään, että mitä mies oikein lapselle teki.
Lisäksi rupesi mietittymään tulevaisuus.. kun lapsi kohta kasvaa, tulee uhmaikään jne.. ja rupeaa todella raivostuttavaksi. oliko miehen reaktio ihan oikeutettu? saako taaperolle kiroilla suuttuneena? miehen mielestä minä ylireagoin, koska olen järkyttynyt miehen raivosta. minusta miehen pitäisi hallita itsensä paremmin..
Kommentit (20)
Pyydä, että mies menee taaperon luo, ottaa syliin, ja kertoo että toisen silmälaseihin ei saa koskea ilman lupaa, mutta miehen täytyy pyytää anteeksi myös omaa käytöstään.
Sen jälkeen kysyisin mieheltä, mitä tämän päässä oikein liikkui, kun käyttäytyi noin.
Ymmärrän välittömän kiukutuksen ja pari harkitsematonta sanaasekä sen, että poistui rauhoittumaan toiseen huoneeseen. Tähän asti ok. Kaikki tämän jälkeen on aika kohtuutonta ja pelottavaa.
Sanoisin siis näin: ei lapselle saisi kiroilla eikä huutaa mutta on ymmärrettävää, että näin saattaa sattua kerran tai kaksi vuodessa. Raivoamista sen sijaan ei pidä ymmärtää. Tavaroiden heittely, huutaminen ja karjuminen on täysin kohtuutonta - erityisesti tässä tilanteessa, kun jokainen tajuaa, että lapsi ei tehnyt tekoa tahallaan ja että miehen olisi itse pitänyt kyetä estämään teko.
Veikkaan myös, että mies löi lasta, kun meni takaisin ja lapsi rupesi itkemään. Kyllä, miehelläsi on ongelma ja niin on sinullakin. Tsemppiä. Koeta aluksi puhumista.
tosi omituiselta ja äkkipikaiselta. Sinuna nostaisin kissan pöydälle ja vaatisin selitystä, miksi mies hermostui niin silmittömästi. Ylitti hyvän maun rajan heittämällä. Ja ehdottomasti miehen pitää mennä nyt lapsen luo, ottaa syliin ja puhua asiasta, vaikka lapsi ei sinänsä ymmärräkään mitä isi sanoo. Lapselle voi jäädä pelko isän käytöksestä, jos tilanne lapsen osalta vaan laikaistaan maton alle.
ymmärrän kyllä suuttumisen.
Eikä haukku haavaa tee, jos lapselle sen selittää ja pyytää anteeksi käytöstään. Kyllä kiukun saa näyttää.
En usko, että ap:n mies on lasta lyönyt. Lapsi pelästyi huutamista.
ei kyllä ihan täysillä käy. Pelottaisi, mitä sitten jatkossa seuraa...
jos lapsi hajottaisi silmälasit. Tosin noin pieneltä lapselta se ei ole niin paha kuin esim. 3-vuotiaalta. Ei tosiaan ole ilmaisia nämä lasit, ja jos joutuu koko ajan pitämään niitä päässä niin miten siinä pystyy jatkuvasti varomaan, ettei lapsi saa niitä napattua? Eihän sitten pystyisi esim. pitämään lasta sylissä lainkaan.
YKSIvuotias lapsi rikkoo silmälasit, on syy ihan oikeasti vain ja ainoastaan aikuisen, joka ei niitä tajunnut varjella. Ja vaikka esim. 3-vuotias hajoittaisi TAHALLAAN jotain arvokasta, ei tuo regointitapa ole missään nimessä ok!
toihan on ihan jonkun 2-vuotiaan reaktio pettymykseen, ei aikuisen miehen. osaako miehes muuten käsitellä tunteitaan?
Lapsia ei kasvateta huutamalla ja taantumalla itse uhmaikäiseksi.
minä olen ihan oikeasti säikähtänyt. Mies ei ole koskaan raivonnut, edes minulle. Riitamme ovat olleet ihan sivistyneitä, hän on ollut lapselle hellä ja huolehtivainen. Olen kuullut mieheni kiroilevan muutaman kerran vuosien yhdessäolon aikana. Siksi tämä oli niin yllättävää, en osannut oikein edes tehdä mitäään. Mies rauhoituttuaan vielä esitteli rikkinäisiä lasejaan lapselle ja sanoi että tämä rikkoi lasit.
jotenkin tuntuu, että mies on lapselle vieläkin "suuttunut". siis ei oikein osaa päästä yli harmistumisesta. Ovat kyllä lapsen kanssa touhunneet.. Minulla ei ole laseja, mutta mieheni on ihan puolisokea ilman. mutta silti lasitkin on vain esine.. Täytyy illalla vielä jutella miehen kanssa. Minusta lapsi on vielä lähes vauva, eikä varsinaisesti "tajua", mutta vaikka olisi miten iso lapsi, niin ei lapselle saa kiroilla. Lisäksi mietin, että mitä mies oikein teki lapselle, löi? tukisti? ravisti?.. tosin onhan pelkkä huutaminenkin niin pelottavaa, että lapsi voi ruveta itkemään.
puuh.. nyt mies on etsimässä uusia laseja/korjaajaa/väliaikaisratkaisua, lapsi nukkuu päikkäreitä ja minä pohdin, että mitä ihmettä nyt.. hyvä huomata, että järkytykseni on toistenkin mielestä ihan oikeutettua, eikä mitään ylireagointia.
-ap
ymmärrän kyllä suuttumisen.
Eikä haukku haavaa tee, jos lapselle sen selittää ja pyytää anteeksi käytöstään. Kyllä kiukun saa näyttää.En usko, että ap:n mies on lasta lyönyt. Lapsi pelästyi huutamista.
Ihan turhaa huutaa ja raivota lapselle. Kyllä haukku haavan tekee, mitä se henkinen väkivalta sitten on... Tuskin sen ikäinen edes ymmärtää anteeksipyyntökään vaan pelkää isäänsä varmasti jonkin aikaa.
Todella heikot lasit, jos ihan vaan repäsemällä päästä on taapero anut ne poikki. Olisivat varmaan menneet joka tapauksessa helposti rikki.
Tottakai siitä voi hermostua, mutta aikuisen ihmisen pitäisi tajuta, ettei tuonikäinen tee mitään tahallaan, ja että vastuu on aikuisella. Itse välttelen roikkuvia korviksia, jotka saattavat jopa repäistä korvareiän rikku jos taapero oikein lujasti vetäsee...yhdellä sukulaisella kävi niin.
Kysyisin sinuna mieheltä, että oliko käytös hänen mielstään oikeutettua, ja että oliko hän käynyt lapseen käsiksi? Toki lapselle voi jo pienestä opettaa, mikä on ehdottomasti kiellettyä, mutta rauhallisesti ja jämäkästi, eikä huutamalla. Joskus hermot menee, mutta silti pitäisi pystyä ajattelemaan asiaa lapsen kannalta!
Puolisokealla olla aina varalasit tai piilarit jemmassa. specsaversilta sai ainakin normaalit yksitehot kahdet yksien hinnalla, eli ei ollut paha hinta. Minusta on kätevää kun voi pitää toiset lasit yläkerrassa ja toiset alakerrassa, niin on aina toiset lähettyvillä.
Toki se suututtaa, ja varmaan joku primitiivireaktio iski lisäksi. Kyllä hän varmaan itsekin rauhoituttuaan ymmärtää, ettei vuoden ikäinen varmaan tahallaan sitä tehnyt. Meillä on molemmilla vanhemmilla lasit ja lapsille kyllä jo ihan pienestä opetettiin, ettei niitä revitä, kuten ei hiuksia, korviksia, kaulakoruja tai nappejakaan ja vahingoilta on vältytty. Varmaan hyvää tuuriakin on ollut matkalla.
Nyt ap taluttakoon miehensä optikolle ja selvittäköön, maksaako kotivakuutus uudet. Matkalla voitte jutella miehen hepulista asialinjalla pysyen ja paisuttelematta. En olisi kertakiroilusta huolissani.
Toki se suututtaa, ja varmaan joku primitiivireaktio iski lisäksi. Kyllä hän varmaan itsekin rauhoituttuaan ymmärtää, ettei vuoden ikäinen varmaan tahallaan sitä tehnyt. Meillä on molemmilla vanhemmilla lasit ja lapsille kyllä jo ihan pienestä opetettiin, ettei niitä revitä, kuten ei hiuksia, korviksia, kaulakoruja tai nappejakaan ja vahingoilta on vältytty. Varmaan hyvää tuuriakin on ollut matkalla.
Nyt ap taluttakoon miehensä optikolle ja selvittäköön, maksaako kotivakuutus uudet. Matkalla voitte jutella miehen hepulista asialinjalla pysyen ja paisuttelematta. En olisi kertakiroilusta huolissani.
ellei laseja ole erikseen vakuutettu. Mulla ainakin menisi talous ihan päin peetä, jos joku miehen lapsi sattuisi rikkomaan lasini. Noi kuitenkin maksoivat monta sataa euroa.
Ja miehen reaktio onkin ollu melko raju. Ehkä pahinta siinä kuitenkin on se, että se jatkuu. Mies ei siis omien sanojesi mukaan osaa päästää tapahtuneesta irti.
Joskus väsyneenä minäkin raivostun vähän suhteettoman paljon omalle taaperolleni (puolisen vuotta vanhempi) ja minun mielestä se on inhimillistä niin kauan, kun ymmärrän kuitenkin oman vastuuni vanhempana ja lopetan tilanteen lyhyeen. Joskus lapsen voi joutua nostamaan tiukastikin pois jostain paikasta ja se, jos ei pelkkä huutaminenkin jo, aiheuttaa kyllä melkoisen kovan säikähdyksen ja itkun, eli en välttämättä uskoisi, että miehesi on lyönyt lastanne.
Tällä hetkellä kuitenkin koen ainoana oikeana tilanteena sen, että miehesi oikeasti pyytää lapselta anteeksi ihan vilpittömästi ja selittää lapselle mikä häntä harmitti ja myös kertoo lapselle, että ymmärtää tilanteen olleen vahinko. Sehän tässä onkin varmaan asian ydin, ymmärtääkö miehesi oikeasti, että se OLI vahinko? Ei lapsi tiedä lasien olevan kalliit tai ylipäätään vielä ymmärrä paljoakaan ehjänä pitämisen päälle.
Teille vanhemmille varmasti oiva paikka puhua tapahtuneesta syvemminkin ja miettiä jo valmiiksi suhtautumista tulevien uhmaikien ja muiden tiukkojen paikkojen mukanaan tuomiin harmituksiin. En kuitenkaan vielä olisi miestä tuomitsemassa, jos hän tosiaan ymmärtää aidosti, että oma reaktio oli liian vahva ja erityisesti aivan liian pitkäkestoinen.
P.s. Lapsen rikkomat silmälasit menee ainakin Tapiolan kotivakuutukseen. Poistothan niistä menee, mutta hyvällä tuurilla sieltä voi saada ihan kiitettävästikin korvausta.
ilman laseja, ei pystyisi tekemään mitään ilman rillejään. Olisiko vahvuudet -11 luokkaa. Hän on todella tarkka laseistaan tästä syystä, koska kokee varmaankin olevansa täysin avuton, jos lasit eivät löydy tai ne menevät rikki. Mies ei anna lapsen koskea laseihin ollenkaan ja on hermostunut, kun lapsi kerran huitaisi ne lattialle. Onneksi eivät menneet rikki, vähän vinoon, mutta ne sai väännettyä suoraksi. Mun mielestä siis olet vähän väärässä siinä, kun sanot että silmälasit ovat vain esine. Ainakin mun miehelle ne ovat jotain enemmän, nimittäin näkökyky.
Sen takia korostaisin tuota lapselle asiasta puhumista, että vaikka lapsi ei ihan kaikkea ymmärräkään (vaikka oikeasti vuoden ikäinen ymmärtää jo lähes kaiken!), niin rauhallinen puhe ja empaattinen olemus rauhottaa lasta joka tapauksessa.
17
Joten pieni suhteellisuudentaju tässäkin olisi paikallaan, eikö? 1-vuotias on täysin arvaamaton otus, joten vastuu on AINA vanhemman, tekipä lapsi mitä tahansa. Mies voi olla tässä kohtaa vihainen vain itselleen.
kuulostaa pelottavavalta.kyllä tuo outoa käytöstä
En katsoisi tollasta k-päämiestä enää hetkeäkään ton jälkeen.