Lapset aloittaa pk:n syksyllä - harrastukset?
Mietin juuri, että kun lapset aloittaa pk:n syksyllä, suunnittelenko heille/meille mitään harrastusta, vai katsotaanko eka hoitovuosi ihan siltä pohjalta, että pk on se "työ" ja loppuaika on vapaamuotoista yhdessäoloa.
Lapset on hyvin pieniä - en ajattele harrastuksen vielä juuri heitä niin hyödyttävän, mutta minä olen iloinnut lasten kanssa osallistumisesta hyvin paljon. Suomen talvi on pimeä ja sää on syvältä ja poikittain, lähinnä talvikautta ajattelenkin... Tähän mennessä ollaan käyty lasten kanssa sisarusuinnissa ja muskarissa. Jotain samaa linjaa ajattelin nytkin.
Lasten hoitoaika tulee olemaan ma-to joka viikko, klo 8.30-15.00. Lapset ovat syksyllä 1v ja 2v.
Kommentit (5)
Meillä poika aloitti pk:ssa n. 2-vuotiaana, ja alkuun jatkoi kerran viikossa aikuinen-taapero -jumpassa, jossa oli siihen asti käynyt (ja sitä ennen aikuinen-vauva -jumpassa). Aika pian kuitenkin huomattiin, ettei enää jaksanut keskittyä jumpassa yhtään vaan touhu meinasi mennä hulinaksi. Meillä siis pk-päivien touhut riitti aktiviteetiksi ja illat päätettiin rauhoittaa kotonaoloon. Nyt poika jäi kotihoitoon pikkusiskon synnyttyä (ikää reilut 3 v.), ja nyt taas harrastukset (liikkari ja muskari) maistuvat ihan eri tavalla ja tuovat elämään toivottua säpinää ja ryhmätoimintaa.
Itselle nää just on ihania muistoja. Sinänsä musta ne muskarin opettajat on pientenkin ryhmissä eri kaliiperia kuin pk:n "tädit". Käytiin ennen avoimen pk:n muskarituokiossa, mutta en tykännyt. Mentiin sitten oikeaan muskariin, taaperoille tarkoitettuun - ja se nyt vaan oli niin paljon paremmin suunniteltu ja pedagoginen toteutus eri tasolla. Mutta toki se nyt on ihan eri juttu, miten lapselle näyttäytyy.
Joo. Nyt on vaan ihana fiilistellä kun ei ole se hetki käsillä, että pitäisi jonnekin väsyneenä vääntyä kirkuvien lasten kanssa, joilla on joka toinen viikko korvatulehdus ja joka toinen vatsatauti.
Ja sitten vaikka arkivapaana se toinen harrastus. Viikonloppu olisi vapaa kaikesta
Ap
Toisaalta me ollaan lasten kanssa aina harrastettu paljon ja homma jatkuu samaan malliin. Ihan pienestä on käyty luistelukoulussa, vauvana muskarissa (joka loppui aikatauluonglemiin), jumpassa, uimakoulussa jne.
Keskimmäisemme on ollut taitoluistelun kilparyhmässä jo "pikkueskarikeväänä" eli käynyt harkoissa jopa 5 x viikossa jo ennen eskaria.
Lapsista ihan oikeasti näkee (jos haluaa nähdä) miten he jaksavat ja haluavat harrastaa. Meidän kolmesta lapsestamme 1 ei halua harrastaa mitään kodin ulkopuolella, 1 harrastaa kahta lajia kilpatasolla ja 1 harrastaa todella tosissaan yhtä lajia.
Ja lapsilla on tasan mahdollisuus lopettaa harrastus koska ikinä haluaa, tähän mennessä halu tai haluttomuus on tulleet hyvin selkeästi esiin.
käytte uimassa, eiköhän se riitä, meidän pk:ssa ainakin pidetään säännöllisesti musahetkiä, kaikki saavat kokeilla jotain soitintakin, joten se korvannee muskarin, katotte sit vuoden päästä uudestaan