Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oletteko antaneet tytöllenne terveyssiteen reppuun siltä varalta, että menkat alkavat

Vierailija
24.04.2012 |

kesken koulupäivän? 10-v. tytöllä on jo rintojen kehitystä ja hieman valkovuotoa. Menkatkin siis tulevat jossain vaiheessa.



Olisiko hassu ajatus antaa tytölle terveysside? Minusta olisi ainakin ollut kauheaa, jos ensimmäiset menkat olisivat pärähtäneet kesken koulupäivän. Mitenhän tyttö suhtautuisi ehdotukseen? Hän selvästikin häpeilee murrosikään liittyviä asioita eikä halua puhua niistä mitään oma-aloitteisesti.



Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
24.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai ainakin silloin, kun lähtivät jonnekin yön yli reissulle.



Nyt ovat jo 16v ja 15v ja kuukautisasiat hoituvat ilman äitiä.



(kummallakin kuitenkin alkoi menkat ihan kotioloissa)

Vierailija
2/7 |
24.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta ihan normaalia välittämistä ja siinä samalla tulee luonteva hetki keskustella asiasta. Itse annoin 12-vuotiaalleni siteen nyt reppuun kun näyttää siltä että menkat alkaa milloin tahansa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
24.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jo puoli vuotta sitten, vähän epäsäännölliset, niin siteitä oltava laukussa.

Vierailija
4/7 |
24.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nolompaa se on, jos menkat tosiaan alkavat koulussa eikä tytöllä ole mitään millä suojautua. Ei välttämättä edes hoksaa mennä terkkarille - tai terkkari ei ole juuri silloin paikalla.



Itse en aikoinani saanut mitään siteitä äidiltä, mutta onneksi menkat alkoivatkin kotona;)

Vierailija
5/7 |
24.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

menkoista tuon ikäisenä.

6/7 |
24.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma tyttäreni on ihan oma-aloitteisesti kantanut sidettä mukanaan 10 vuotiaasta asti. Ehdotin että laittaisi sen pieneen marimekon pussukkaan, ettei nolota jos laukun sisältö kaatuu lattialle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
24.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsia ei vielä ole, mutta itselläni ei ainkaan ollut aikanaan. Ainakin itselläni alkoi niin minimaalisessa määrin, että ei ollut katastrofi kun sidettä ei ollut ja onhan vessassa vessapaperia tai käsipaperia enshätään..ei se niin katastrofi ole kun menkat alkaa :D relax äidit.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme seitsemän