Anna hyvän kiertää -ketju
Tähän ketjuun saa kirjoittaa pelkästään positiivisia asioita ja antaa kivoja vinkkejä, miten muutkin pääsevät kokeilemaan jotain mukavaa tekemistä, hyvää reseptiä, liikuntajuttua yms.
Hyvä olisi, jos vinkkien toteutus olisi ilmaista /halpaa ja helppoa toteuttaa lasten kanssa.
Tarkoitus on siis saada av-palstalaisia perheineen hyvälle mielelle!
Ok. Aloitan:
Tein tänään rusinakauracookieita, jotka saivat omat ja naapurin lapset iloisiksi koulun jälkeen. Olivat todella hyviä ja mikä ihana tuoksu uunista leijaili, kun paistoin näitä.
200g voita
2dl tummaa sokeria
1dl sokeria
2munaa
1tl ( reilu ) vanilijasokeria
3dl jauhoja
1tl soodaa
1tl kanelia
Ripaus suolaa
6dl kaurahiutaleita, mieluiten isoja, mutta kaikki käy
2dl rusinoita
1. Lämmitä uuni 175asteeseen
2. Vatkaa sokerit ja voi
3. Lisää munat ja vanilijasokeri, sekoita hyvin
4. Lisää jauhot, joihin olet sekoittanut soodan, kanelin ja suolan, sekoita hyvin
5. Lisää kaurahiutaleet ja rusinat, sekoita hyvin
6. Pudottele pellille, leivinpaperin päälle, ruokalusikallisia taikinaa
7. Paista 10-12 min, kunnes kultaisen ruskeita
8. Anna jäähtyä pari minuuttia
9. Nauti kylmän maidon kanssa :-)
Kommentit (3)
Siivousvinkkini on universal stone -puhdistusaine. Sillä saa teäspinnat, kattilanpohjat, hanat ja keraamisen lieden kirkkaiksi. Välillä saan kiillotuspuuskan, jolloin hinkkaan kaikki mahdolliset pinnat .... Prismasta löytyy.
Mitäs muuta....
Välillä harmittelen kun en saa perhettä syömään tarpeeksi kasviksia. Teen kasvissosekeittoa, ja huomaamatta tulee syötyä juureksia reilusti. Lapsetkin tykkää!
vauva oli itkuinen ja isommatkaan eivät olleet parhaalla päällä. Keksin alkaa laulaa Tiputanssia! Muistatteko?
Ja sitten tanssimme koko porukka ja naurua riitti!
Harmi ettei tuu itellä mieleen mitään vinkattavaa!