Kilpirauhasen vajaatoiminta?
Miten teillä oireili? Kestiko kauan, että lääkäri alkoi oikeasti tukia asiaa?
Mikä lääke teillä on käytössä?
Kommentit (41)
moi
lueskelin kilppari juttuja ja tulin tänne sivulle.yritän löytää myös tietoa lisää.itsellä lääkitys thyrixin 0,75 juuri nostettu lääkitys aloitettu 2012 arvot hipoivat viiterajoja koe lääkitykasellä aloitettiin 0,25 .oireita on paljon väsymys muistamattomuus palelu( lieventynyt)kynnet rikki kuivaiho ( kasvot) ym+ erittäin kipeät polvet sattui kun meni kyykyyn luulin reumaksi kävin myös reumakokeissa ei mitään, kipu oli kova nyt kun lääkitys nostettu kipu hävinnyt, itse en ajatellut että johtuu kilpparista mutta nyt siltä tuntuu.arvot eivät ole olleet koskaan oikeilla kohillaan katsotaan jotkoa arvot nyt t4v 14.7 tsh 4.82 viite t4v (10.2-21.0) tsh (0.4-4.5) nyt olen löytänyt tietoa jos lääkitys arvot t4v 16 ylöspäin tsh 1-2, minulla tsh ei ole koskaan ollut noissa lukemissa ja t4v yhdenkerran ollut 16 muuten alempi. itsellä on myös keliakia vuosi sitten todettu ja verenpainelääkitys myös löytyy en ole lihonut saa nähdä keliakia saatu rauhoittumaan joten voi tapahtua lihomista.
Kaikki edellä mainitut ja järkyttävä ummetus.
Kaikki mahdolliset oireet monta helkutin vuotta ja lekurit piti lähinnä hulluna. Kokeiltu erilaisia masennuslääkkeitä yms. Nyt työkyvyttömänä ollut parisen vuotta ja ikää 35!!! Ketuttaa suunnattomasti koko tilanne. Kuukauden nyt syönyt lääkkeitä, mutta väsymys ei ainakaan vielä helpottanut, moni muu oire kyllä. Vähän epätoivoinen olo kun taas tuntuu, että päässä vaan oikeesti flippaa. Omalääkäriä ei vähempää vois kiinnostaa, eloitti lääkityksen kun viimein arvoissa jotain ja kehittynyt struuma, mutta alotti lääkkeet ja kontrolilabrat 3kk päästä. ei kiinnosta auttaako lääkkeet, ei sanonut mitään kauanko kokeillaan, ei annostusten nostoista, ei mistään. Yksityiselle ei todella varaa mennä tämän työkyvyttömyyden takia kaikki säästöt todella parissa vuodessa huvenneet.
Painonnousu, kylmyys, väsymys, nivelkivut, lihassärky, hiustenlähtöä, ihon kuivumista, haluttomuutta joka asiaan, lopulta sydänoireet.
Kolme vuotta olin "seurannassa", vaikka olisin lääkettä tarvinnut. Seurannassa, koska oli rajoilla.
Vihdoin pääsin endogrinologille, joka antoi heti lääkityksen ja oloni parani jo kolmessa päivässä ja siitä nousua jonkin aikaa hiljalleen.
Nyt thyroxinia napsinut 3 vuotta.
Lääkäreillä oli jokaisella oma diagnoosi, vajaatoimintaa eivät harkinneet, vaikka kilpirauhanen on reilusti suurentunut + oireet. Yksi jopa epäili ms-tautia.
painonnousu, väsymys, nivelkivut, hiustenlähtö jne.
Pari vuotta kesti ennen kuin lääkäri otti asian vakavasti - itse tiesin jo aikaisemmin kun suvussa on paljon kilpirauhasongelmia. Lääkäri vaati sisätautipolille lähetettä kirjoittaessaan, että suostun menemään mielenterveyspolille jos ei sisätautipolilla löydy mitään.
No, onneksi oli hyvä lääkäri sisätautipolilla ja laittoi moniin kokeisiin. Kilpirauhasen krooninen tulehdus ja vajaatoiminta sieltä sitten löytyi.
Tyroksiini lääkityksenä, ei auta kunnolla.
käytössä. Oireet olivat samoja kuin edellisellä. Tosin lääkäri nauroi kun epäilin nivelkipujeni johtuvan kilpirauhasesta. Verikokeet kuitenkin paljasti selkeän vajaatoiminnan. Oireita edelleen ajoittain. Luulen, että läääke ei aina imeydy samalla tavoin. Minulla ei tutkittu mitään syytä vajaatoimintaan. Muutenkin jäi lääkäristä se kuva ettei paljon kilppari asiat kiinnosta.
Oireista pahin väsymys, olin kalpea, normaali ruumiinlämpö 36,4. Jalat, kädet ja nenänpää aina kylmä. Pahin oli kuitenkin "aivosumu", eli olo kuin olisi valvonut vuorokauden putkeen. Sanat unohtui jne.
Mulla aloitettiin Thyroxin koelääkityksenä vaikka labra oli ok, mutta arvot kuitenkin viitearvojen ala-rajoilla.
Itsellä on noista mainitsemistamme oireista moni.
Hiustenlähtö yksi niistä. Samoin päänahan älytön hilseilu, joka istuu tiuaksti kiinni ja on ikään, kuin vauvojen karstaa.
ap
kuten viluisuus, kuiva iho ja ummetus...
mutta sitten alko sydämmen tykytys... vaikka istuin niin oli tunne että on sydänkohtaus... kävin jopa ensi-avussa sydänfilmissäkin... eihän siinä ollu mitään, mutta onneksi löyty toi kilpirauhasen vajaatoiminta.
Thyroxinia minäkin syön ja ihan parissa päivässä loppu noi sydänoireet. Ja nyt kun on lääkitys kohillaa niin vatsakin toimii?! Mutta huomaan kyllä että välillä ei kaikki toimi niin kuin pitäisi, varmaan sama mitä joku edellä meinas että ei aina imeydy kunnolla...
suht samat oireet kesti kauan ennenkuin verikokeessa ihan muussa yhetydessä huomattiin huonot arvot. lääkityksestä huolimatta paino nousee helpommin eikä iho ole niin kuin ennen. tyroxiini lääke on synteettinen ja sisältää vain yhtä hormonia ei 12 mitä kilpirauhanen oikeasti erittää. jotkut saavat erikoisluvalla siankilpirauhasesta eristettyä valmistetta joka on varmasti paljon kalliimpi mutta auttaa monia.
minä olen syönyt 4 vuotta tyroxinia 0,1 mg päivä ja arvot ovat 4kk välein heitelleet todella paljon, t4v ei ole yleensä noussut edes 13 vaikka sanotaankin että pitäisi olla lähempänä 20 lisääntymisiäkäisellä naisella..vaikea tauti
Lääkärit pitää kilpirauhasen vajaatoimintaa monesti "muotisairautena" eikä ota vakavasti kun ihmiset valittaa selviä oireita. Tuijotetaan viitearvoja eikä hoideta yksilöinä. Ja todella monelle lääkäri ei ole edes sanonut että lääke otetaan tyhjään mahaan vähintään 15min ennen aamiaista jonka takia lääkkeen imeytyminen saattaa olla ihan mitä tahansa. Onneksi löysin lääkärin joka on erikoistunut kilpirauhassairauksiin.
Siis tarkoitin että jos syö heti lääkkeen oton jälkeen niin silloin lääke imeytyy miten tahansa, yleensä siis tosi huonosti.
Miten se sitten löyty toi vajaatoiminta jossei näy verikokeissa
tai no joo, ei pitäisi diagnosoida itseään internetissä, mutta vaikea päästä lääkärille asian kanssa, kun se ei näy verikokeissa. Mutta mulla on kaikki nuo oireet, pahinta niistä on se sumu ja väsymys, jossa pää tuntuu koko ajan olevan, mutta olen tähän asti selittänyt jännät nivelkivut sillä, että joku muu tauti olisi tulossa. Ja tosiaan suvussakin on kilpirauhasongelmia, mutteivat koskaan ole nivelkipuja maininneet.
Mutta ihan kuin omasta olotilastani lukisin O___O
yksityiselle, endokrinologiaan erikoistuneelle lääkärille jos oma lääkäri ei apua anna.
olen käynyt mehiläisessä ja ollut tosi tyytyväinen A.Virka**** nimiseen lääkäriin. Tosi symppis, fiksu ja ennen kaikkea hoitaa oireita eikä tuijota labroja etenkin jos ne on yhtään alarajalla. Varaa aika ja ota vanhat labrat mukaan.
Ja tämä lääkäri siis Töölön Mehiläisessä.
Oireet kehittyvät usein hitaasti ja ihminen pystyy pitkään sopeutumaan vajaatoiminnasta aiheutuviin oireisiin niitä huomaamatta.
Väsymys, lisääntynyt unen tarve
Ajatuksen hitaus, masentuneisuus, aloitekyvyttömyys
Palelu
Kuiva iho, vähentynyt hikoilu
Kuiva ohut tukka, hiustenlähtö
Ummetus
Painonnousu
Turvotus, silmien ympärillä, jalat, kädet, rannekanavaoireyhtymä
Kuorsaaminen, uniapnea
Käheys, äänen madaltuminen naisilla
Alentunut kuulo
Hidastunut akillesjänneheijaste
Nivel- ja lihaskipuja
Lihasheikkous, sydämen vajaatoimintaa
Hidas sydämen syke, matala verenpaine, mutta joskus diastolisen verenpaineen nousu
Kuukautishäiriöt (runsaat kuukautiset, pitkät välit, kuukautisten poisjääminen)
Lapsettomuus
Lapsilla kasvun hidastuminen
on väsynyt KOKO ajan, vaikka olisi nukkunut kellonympäryksen ja päiväunet päälle. Monta monta muutakin oiretta, jotka sopivat kilpirauhasen vajaatoimintaan, mutta arvot olivat normaalit, eikä saanut aikaa lääkärille sairaanhoitajalta jolta tuloksia kyseli.
Samaten on käynyt ystävälleni, joka lopulta kuitenkin sai tyroxin-lääkityksen ja oireet helpottuivat.
Äidilläni on myös aloitettu lääkitys ja itse kirjoitin juuri melkein A4:n pituisen listan oireistani. Nyt odotan lääkärin soittoa, että saisin lähetteen verikokeisiin, jännittää vaan, että en myöskään saa apua, koska oireeni eivät ole aivan niin pahat kuin siskollani.
"aivosumu" niinkuin joku kuvaili. Teen kaksiosaista työpäivää, 10-14 ja 18-22 joka päivä ja laskin vaan koko ajan, että kuinka kauan ehdin nukkua ennenkun taas täytyy mennä töihin. Työterveyslääkäri otti asian puheeksi, kun etsittiin syytä 6 viikkoa kestäneelle flunssalle ja äänettömyydelle. Kilpirauhanen kuvattiin ja todettiin hyväksi, mutta verikokeet paljastivat vajaatoiminnan. Itse en osannut edes epäillä, vaikka äiti, mummu ja serkku sairastavat samaa vaivaa. Pisteet ja kliitokset siis työterveyteen! Arvoja seurataan puolen vuoden välein ja tällä hetkellä Thyroxin-annostus on yksi 0,1 mg tabletti ja yksi 25 mikrog tabletti päivässä.