Pitäisikö mielestäsi kotiäitiyttä verottaa?
Kotiäitiys ei lisää bruttokansantuotetta eikä siitä ole siis yhteiskunnalle taloudellista hyötyä. Mitä mieltä olisitte, jos yhteiskunnan passiivisille yksilöille, kotiäideille, säädettäisiin kotiäitivero. Vero olisi sitä suurempi, mitä pienemmät tulot puolisolla on. Jos perhe olisi ahkera ja rikas, olisi varaa siis siihen, että vaimo voi olla kotona. Mitään lapsilisiä ja julkista terveydenhoitoa ei kuitenkaan tällaisessa tapauksessa tulisi saada. Veron tehtävä olisi kannustaa ihmisiä töihin eikä laiskuuteen ja yhteiskunta hyötyisi taloudellisesti.
Kommentit (7)
Kyllä kotiäityidestä on se hyöty ainakin, että lapset eivät lisää kunnallisen päivähoidon kustannuksia.
Sinusta ei valitettavasti ole siihen.
Kunnallisella alalla bruttotulot oli jonkin verran yli 2000 euroa. Töihin ajelin autolla ja sain työmatkavähennyksiä.
Hoidan hoitovapaalla kolmea alle kouluikäistä lasta jotka eivät siis käytä päivähoitoa. Emme saastuta ja ajele autolla vaan liikumme pääasiassa kävellen.
eikö kotiäitejä veroteta? miksi mulle tuli monen sadan euron mätkyt? Kotiäidit saa myös suoraan karenssin kun kotiäitiys loppuu kiitokseksi työstään.
Eikö samaan tulokseen päästä ihan sillä, että otetaan ne kaikki mahdolliset tuet ja lapsilisätkin pois? Silloin ne joilla on reilusti tuloja (on ne sitten puolison palkkatuloja tai vaikka omia pääomatuloja tai säästöjä) voivat olla kotona, ja ne joilla ei tällaisia rahakanavia ole, eivät voi olla.
Jostain syystä meillä kuitenkin on niitä erilaisia kotihoidontukia ja myös lapsilisää (koska eihän se kotiäitikään mitään muita "hurjia" tukia saa enää sen jälkeen, kun nuorin lapsi on yli 3v.). Voisiko olla sen vuoksi, että yhteiskunta oikeasti vähäsen haluaa, että joku hoitaisi lapsensa kotona, ainakin lasten ollessa pieniä? Ei se silloin ole tuottamatonta työtä.
eikö kotiäitejä veroteta? miksi mulle tuli monen sadan euron mätkyt? Kotiäidit saa myös suoraan karenssin kun kotiäitiys loppuu kiitokseksi työstään.
Itse olin kotiäitinä noin 3 vuotta sitten, maksoin äitiysrahasta 20% veroa (ei ihan minimi,vaan työkkärin verran oli mun raha)
Ja mätkyjä tuli noin 200e silti..
olen ollut kotiäitinä 13v.