Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Muita, joiden 2-v. eivät ole vielä puhuneet

Vierailija
12.04.2012 |

Milloin ovat avanneet sanaisen arkkunsa, jos eivät vielä 2-vuotiaana ole puhuneet, siis tasan 24-kuisina?



Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
12.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

2,5v sanoo sanoja tyyliin "isi, äiti, ei oo" ja ne on oppinut 2-vuotispäivän jälkeen. Neuvolasta eivät ole huolissaan kun kuitenkin ymmärtää ja 3-vuotisneuvolassa ottavat asiaan kiinni jos ei siihen mennessä sanavarasto oo karttunut.

Vierailija
2/5 |
12.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa oudolta jos ei puhu ees 3 sanaisia lauseita. Meidän paikkakunnalla joutuu seurantaa jos ei puhu 2v neuvolassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
12.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

2v. puhui täydellistä siansaksaa, lisäksi muutamia yksittäisiä ymmärrettäviä sanoja. 2v1kk ikäisenä alkoi tulla enemmän sanoja, 2v3kk kaksisanaisia lauseita ja nyt 2v5kk ikäisenä tulee jo 4 sanaisia lauseita. Olin kanssa pitkään huolissani, mutta neuvola neuvoi vain odottamaan, koska lapsi kuitenkin selvästi ymmärsi puhetta. Nopeasti sitä ymmärrettävää puhetta sitten alkoi lopulta tulla.

Vierailija
4/5 |
12.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärsi kyllä kaiken puhutun ja luetun jo paljon aiemmin. Sama poika oppi lukemaan 3-vuotiaana.

Vierailija
5/5 |
12.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

nimenomaan oli seurannassa 2-vuotisneuvolan jälkeen, kävivät 2,5-vuotisneuvolassa tän takia mut sieltä sanottiin heti et kun kuitenkin juttelee just tota siansaksaa ja puutaheinää paljon ni odotellaan vielä sinne 3v.



t:2

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi kolme