Ärsyttääkö sinua, että joudut asioimaan samassa kaupassa juoppojen ja mt-potilaiden kanssa?
Siis seisoa siinä kassajonossa, kun edessäoleva kaljanostaja haisee kuselle ja räkä valuu poskelle ja takana joku huohottaa niskaan ja puhelee sekavia itsekseen.
Kommentit (10)
Ärsyttää. Tämän takia asioin nykyään kalleimmassa ruokakauppa-ketjussa (en asu Suomessa) että ei tarvitse näiden yhteiskunnan toivojen kanssa asioida. Tottakai olen snobi mutta minkäs teet.
on kauppajonossa juoppoa, oikeasti. Mt-tyyppejä voi olla, mutta en tunnista niitä? Ihan tavallisia ihmisiä noissa kaupoissa käy, joissa minä asioin.
Jos mt-tyyppi tarkoittaa mielenterveysongelmista kärsivää, niin news flash: niitä on kaikennäköisiä, eikä suurinta osaa tunnita päältä päin.
Monen ärsyttävän av-mammankin kanssa ;)
Just kassajonossa se joskus häiritsee, lähinnä hajut oksettaa...
Mut silti mä aina valitsen sen kaupan, jossa tiedän asioivan kaikki kaupungin heikkolahjaiset. Sovin hyvin joukkoon.
Pidän riittävää välimatkaa edessä olevaan. Tarvittaessa menen itse seisomaan ostoskärryjen eteen, jos takana oleva hengittää niskaan. Näin saa riittävästi välimatkaa.
Ap:lle vinkki: ota kahdet ostoskärryt, pidä toiset takanasi ja toiset edessäsi, eipähän kukaan tule liian lähelle.
Hintansa puolesta kyllä kaikki meidän pienen kirkonkylän kaupat kelpaisivat eliittikaupoiksi, mutta kun ei täällä muitakaan ole sitä "rupusakkia" varten.
En minä niistä haisevista ja örisevistä juopoista suorastaan riemuitse, mutta ei he suuremmasti häiritse kun en kiinnitä niin paljon huomiota muutenkaan muihin asiakkaisiin.
Ja vaikka olen täysin taviksen oloinen kaikin puolin, kiroan päässäni jokaista sekuntia joka pitää viettää siellä kaupassa. Paniikkihäiriö oireilee, sydän jyskyttää ja happi loppuu. Ihmiset tulevat liian lähelle, vanhukset jäävät keskelle käytävää, vaunuilla tönitään...aaarrrggh. Ihan kamalaa!! Pääni sisällä manaan tätä kaikkea, mutta kasvoillani ilmekään ei värähdä.
t. ahdistushäiriöinen ja epävakaa
niin sitten ärsyttää. Mutta yleensä kierrän kaukaa nuo tyypit, eikä muuten kiinnosta hirveästi, että ketä kaupassa on yhtä aikaa.
Mitä haet kysymykselläsi? Toiveissa kolmas valtakunta vai?