Jos muulla perheelläsi on väljempi siisteyskäsitys kuin sinulla
niin miten sinä toimit?
a) nalkutat ja pakotat muut siivoamaan
b) teet itse kaiken + nalkutat
c) teet itse kaiken
d) annat olla, kun muutkaan ei välitä
Alan taipua tuodon deehen.
Kommentit (11)
Vihaan sotkua (vaikken nyt neuroottinen olekaan siisteyden suhteen) ja se tekee minut yksinkertaisesti äkäiseksi. Joten mieluiten sitten mäkätän imurinvarresta ja maalailen uhkakuvia kuin siedän sotkua loputtomiin. Kiukku laantuu sitten välittömästi kun on siistiä x)
Pahin sottapytty-piittaamaton on muuttamassa kohta opiskeluasuntoon joten en jaksa nalkuttaa, pienemmät siivoavat kun hoksaavat/pyydän. Pahin tilanne oli kun marttyyriexä puhisi kotitöiden parissa ja karjui lapsille.
Olen oppinut nauttimaan suurpiireydestä iän myötä.
nyt kun laitatte suit sait sukkelaan paikat kuntoon, sen jälkeen voidaan pelata joku lautapeli/kattoa video/ tehdä jotain muuta kivaa yhdessä.
Kas kun se toimii vallan hienosti.
Miehen suhteen en jaksa nalkuttaa, mutta ei tuo ihan mahdoton olekaan.
sitten d. Loppujen lopuksi on sitten tapahduttavat tuo c.
jos muilla on erilainen siisteyskäsitys, ei se tarkoita, että kaikki tekevät kuten minä vaadin vaan niin kuin heistä itsestään hyvältä tuntuu.
Meillä käy siivooja!
Vihaan sotkua (vaikken nyt neuroottinen olekaan siisteyden suhteen) ja se tekee minut yksinkertaisesti äkäiseksi. Joten mieluiten sitten mäkätän imurinvarresta ja maalailen uhkakuvia kuin siedän sotkua loputtomiin. Kiukku laantuu sitten välittömästi kun on siistiä x)
mutta kiristän/lahjon/uhkailen lapset tekemään jotain edes pientä ja pyydän kauniisti miestä tekemään jonkun homman. Nalkuttaminen on ihan hirveetä eikä sillä saa kuin ihmiset vihaiseksi.
Sitä paitsi tykkään siivoamisesta, se ei ole minulle mikään ahdistuksen paikka. On kiva kun saa nopeasti kämpän nätiksi
kolmen pojaan äitinä riittää kun sanon että nyt siivotaan, alkaa tapahtua.
Itse olen just läiskä siivoamaan ja tavarat on mulla miten sattuu. Jos mulla olisi perhe ja olisin tarkka siisteyden suhteen niin heti rageaisin että ulkokentällä, varsinkaan märillä tai kuraisilla kengillä ei tulla sisälle, vaan ne jätetään eteiseen! Myöskään autossa en antaisi syödä jäätelöä enkä patonkia josta tulee murusia. Laittaisin siivoamaan sen kuka sotkisi.
nyt ole eroamassa ja helpottaa ajatus että mies saa hoitaa omat sotkunsa!minä en saa seksiä, en mitään