Puheet ja teot ristiriidassa
Eräs tuttavaperhe on tälläinen: saattavat tulla kylään yllättäen, sitten höpöttävät "voi kun tultiin näin yllättäin oltiinpa tyhmiä plaa plaa plaa" Sitten menee kuukausi ja tulevat taas yllättäen ja taas sama laulu!! Monessa muussa asiassa tekevät samalla tavalla. tekevät jotain moukkamaista ja tyhmää ja sitten kuvittelevat että äse sama asia kuittantuu aina tuolla samalla jaarituksella.
Muistavat myös kauhistella ja moittia toisia heidän moukkamaisuudesta ja muusta sellaisesta. mutta eivät huomaa että itse tekevät juuri sitä samaa!
Oikein naurattaa jo kuunnella.
Kommentit (3)
Pitävät itseään jonain täydellisinä ihmisiä. Kertovatkin aina itsestään vain parhaat puolet tai kääntävät asiat aina omaksi parhaakseen. Jos sitten mies erehtyy sanomaan jotain negatiivista vaimon tekemisistä tai vahingossa paljastaa jonkin asian josta vaimo ei tykkää( joka ei ole edes mikään ihmeellinen asia vaan muiden mielestä ihan tavallinen) niin vaimo kauhistuu "älä nyt sellaista kerro"
Ovat olevinaan kuin sädekehä päänpäällä, täydelliset ihmiset. kaikki muut tekevät kaiken tyhmästi. Mutta yllätys yllätys, itse tekevät samaa ja vielä tyhmemmin, mutta kun eivät tajua! Ai niin kaikkihan kuittaantuu sillä kun sanovat sitten päälle sen vovotuksen "voi voi kun nyt tehtiin näin.. " aaargh
ap
toinen vastaavasti yksinkertainen.
Siinä on yhdistelmä, jossa yksinkertaista viedään kuin pässiä narusta ja ovela kompastuu omaan oveluuteensa. Sietämättömiä.
Ja jos joku erehtyy sanomaan heille jotain rehellisesti ja suoraan, niin sitten nyyhkytetään "eihän me nyt mitään pahaa olla haluttu kenellekään plaplaaaa". Ja asiat käännetään niin monelle mutkalle, että huomauttaja ajattelee vain itse olleensa moukka.
Aika samanlaiset tuttavat meillä:)
2
Onkohan tuttavamme samat?
Mä en kestä, et jotkut voivat olla niin, niin "piippejä". Luulevat olevansa ovelia, kun esittävät höpsöjä, mutta todellisuudessa vain nolaavat itsensä.
Kaiken mausteena on yliutelias asenne ja toisten mollaaminen. En voi sietää, mutten näytä sitä...huvikseenkaan.