Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Maaseudulla asuvat kolaroivat usein Helsingissä - muistakaa tämä huutelijat!!

Vierailija
30.03.2012 |

Hei,



tässä taas muistutus faktoista:



Maaseudulla asuva kolaroi tuoreen tutkimuksen mukaan joka toisen onnettomuuden oman kunnan alueella ja loput kaupungissa.



"Huomattava osa maalaisautojen onnettomuuksista sattui Helsingissä. Peräti viisi prosenttia Taivalkoskelle rekisteröidyistä autoista joutui onnettomuuteen Helsingissä", sanoo diplomi-insinööri Esa Karvonen.



"Se oli minulle yllätys. Suhteellisen korkeita viiden prosentin osuuksia oli muidenkin kuntien autoilla Helsingissä onnettomuustilastoissa."



Myös Helsinkiin töihin ajavat naapurikuntien asukkaat kolaroivat Helsingissä.



"Taivalkoskelaisten ja muiden pohjoisen paikkakuntien suhteellisen suuri osuus onnettomuuksista selittyy ehkä myös sillä, että Helsinkiin on tultu auton kanssa opiskelemaan tai töihin", tutkimusta koordinoinut professori Timo Ernvall sanoo.



Liikennevakuutuskeskuksen ja Trafin tilaaman tutkimuksen teki Aalto-yliopisto. Siihen kerättiin A-katsastuksen vuosina 2000–2002 ja 2005–2010 kirjaamat katsastustiedot, autojen matkamittaritiedot ja kotipaikka.



Lisäksi mukana olivat kaikki liikennevakuutuksesta korvatut kahden henkilöauton väliset onnettomuudet, joita sattui 278 832 vuosina 2001–2010.



Aiheesta lisää perjantain Helsingin Sanomissa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
30.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän harjoitus tekee mestarin. Jos olet tottunu liikkumaan tietyllä alueella, ei tarvi kauheesti miettii minkä kaistan ottaisit jne. niin onhan se ajo sujuvampaa ja rennompaa.



Liikennetilastoa ojaanajoista pohjoisespoolaisella hiekkatiellä tänä talvena:

6 ojaanajoa,

näissä



3 tapauksessa kuskina "urbaaniespoolainen" eli joku vieras

2 tapauksessa taksikuski = liikaa vauhtia

1 tapauksessa paikallinen kimiräikkönen = liikaa vauhtia



eli kukaan ei osannut ajaa näissä maalaisolosuhteissa, vaikka olisivat kuinka taitavia kaupunkikuskeja. Maastoauto ei riitä jos ei ole taitoja. Ja sitten oma lukunsa kimiräikkönen, eli ei välitä olosuhteista eikä sopeuta omaa ajoa niihin.

Vierailija
2/3 |
30.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Odottakaapa taas ensi talven alkuun kun maalaiset huutelevat kuinka ei pääkaupunkiseudulla osata ajaa... miten se talvi osaa AINA yllättää tyhmät hesalaiset jne. Mutta kun joku oikeasti laittaa oikeita faktoja pöytää, niin huutelijat ovat ihan hiljaa....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
30.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

varsinkin jos etsii jotain tiettyä paikkaa.

Ja esim. ulkomailla jos on "väärän puoleinen liikenne" ;) niin mieheni ei halua vuokrata autoa koska pelkää, että vaaratilanteessa reagoi väärin kun on tottunut ajelemaan täällä suomessa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan seitsemän