Yle: Parvekkeella tupakointi voitaisiin kieltää tupakkalailla
"Sosiaali- ja terveysministeriön virkamiesjohto kieltäisi savukkeiden polttamisen parvekkeella tupakkalain nojalla. Johtaja Kari Paaso sanoi Yle Radio 1:n Ykkösaamussa, että kielto on jo kirjattu viimeisteltävänä olevaan tupakkastrategiaan.
Paaso kuitenkin painottaa, ettei asiasta ole tehty poliittista päätöstä.
Tähän asti parveketupakointiin on yritetty puuttua terveydensuojelulain nojalla, mutta tämä ei ole kelvannut hallinto-oikeuksille. Korkein hallinto-oikeus (KHO) linjasi hiljattain, että Helsingin kaupungin asettama parveketupakointikielto rajoitti yksityiselämän suojaa.
Sosiaali- ja terveysministeriön (STM) mukaan KHO:n päätöksen jälkeen parveketupakointikieltoa harkitaan kirjattavaksi tupakkalakiin."
Hyvältä kuulostaa, nyt ei siis puutu enää kuin se poliittinen päätös!
Kommentit (2)
näin rivariasukkaana,
sama haitta tulee, jos käyn etupihalla tupakalla tai vastaavasti parvekkeella...
millähän valtio on ajatellut saada ne kaikki verorahat kasaan, mitä nykyään tupakan myynnistä saavat..