Kun Juice Leskinen kuoli,mitä ajattelit?
Menitkö puistoon itkemään,sytytit kynttilän vai otit valkkaria? Mulle Juice tuo mieleen iloisia muistoja lapsuudesta,hetkiä joita en voi vaihtaa pois.Käsittämätöntä mitä tuon miehen musiikki on saanut aikaan.
Kommentit (19)
Mutta muistan sen tilanteen. Olin eksän kyydissä hänen autossaan, kun tuo uutinen tuli radiosta. Eksä päivitteli, että hänen kaverinsa, suuri Juice-fani varmaan, murtuu. Itse taisin olla niin rakastunut ettei omassa päässäni paljoa liikkunut.
Tiettyä haikeutta tunsin, mutta jättihän hän jälkeensä paljon hyvää.
totesin että oho!
mutta kyllähän sillä sitä viinaa virtas.
Kuulin kuolemasta autoradiosta. Juicen musiiki liittyi moneen tilanteeseen elämässäni, paljon muistoja.
t. nainen 36v
Nuorempana kuuntelinkin Juicea, mutta ei se mulle nyt mitenkään erityisen paljon merkinnyt. En tosiaan itkenyt enkä edes muista koko tilannetta, kun kuulin Juicen kuolemasta.
että siinä meni sellainen sanoituksen nero, että tuskin ikinä tulee toista samanlaista.
Monissa sanoituksissa oli niin monimerkityksellinen, syvällinen tai vivahteikas merkitys että niistä löytää vieläkin uusia merkityksiä tai ajatuksia.
Kuten äsken luin toista Juicesta aloitettua ketjua huomasin ja muistin kertosäkeen josta ei saa aivan tarkasti selvää
... onko viro kirosana tana...
onkohan Juice lausunut tai kirjoittanut sen tana vai tänan joka on viroa (eestiä) ja tarkoittaa kiitos
että siinä meni sellainen sanoituksen nero, että tuskin ikinä tulee toista samanlaista.
Monissa sanoituksissa oli niin monimerkityksellinen, syvällinen tai vivahteikas merkitys että niistä löytää vieläkin uusia merkityksiä tai ajatuksia.Kuten äsken luin toista Juicesta aloitettua ketjua huomasin ja muistin kertosäkeen josta ei saa aivan tarkasti selvää
... onko viro kirosana tana...
onkohan Juice lausunut tai kirjoittanut sen tana vai tänan joka on viroa (eestiä) ja tarkoittaa kiitos
Saattaa olla tarkoituksellista sanailua.
Nimittäin Juice harrasti paljon monitulkintaisia juttuja, kuten kaikki tietävät. Esimerkiksi Elämässä pitää olla runkkua -kappaleessa kuuluu kitaraosuudessa toisessa kanavassa Saksan kansallislaulu ja, mikäs se toinen on, kun en tunnista... Yhdessä kuunneltuna asiaan ei äkkiseltään kiinnitä huomiota.
Lahtikaupungin rullaluistelijat julkaistiin siihen aikaan, kun skottiruudulliset vaatteet olivat muodissa, siis Bay City Rollers ja niin poispäin. Lisäksi lahti voi tarkoittaa esim. sian teurastamista.
Minulle tuli Juicen kuoleman aikaan muistoja mieleen, sillä kävin hänen keikallaan ollessani kahdeksan tai yhdeksän ikäinen, 70-luvulla kuitenkin. Mikko Alatalo oli myös mukana. Ilmeisesti se oli joskus Juice ja Mikko -albumin aikoihin.
Ajattelin kuoleman aikaan, että siinä meni taas yksi suomalaisen rock-musiikin merkkimies. Montaa ei ole enää jäljellä.
onko se kuollut? :D Tuskin olen ajatellut mitään kun ei minkäänlaista merkitystä mun elämääni.
luultavasti "ai sekin sitten kuoli".
En muista että koskaan olisin surrut kenenkään muun kuin läheisen kuolemaa. Satunnaiseti olen voinut vähän järkyttyä tuntea itseni surulliseksi tuntemattomien kuolemien takia (esim. Estonia ja Eveliina Lappalainen) mutta eivät nekään mitään suuria tunteita ole herättäneet.
jota ei ole koskaan kerrottu julkisuuteen.
Big secret...
Tieto tuli baariin, jossa olin juuri silloin. Tietenkin siellä soitettiin tiedon kuulutuksen jälkeen - oli hitaat menossa - Viidestoista yö. Sinkku olin silloin ja painauduin tuntemattoman miehen kanssa hitaille, tanssimme ja lauloimme biisin, taisi muutama tippa valua. Se on jäänyt mieleen.
Ihmettelin sitä julkisuutta mitä kuolema aiheutti. Juice oli surkea muusikko ja surkea laulaja, kaikki se tekemät kappaleet ovat musiikillisesti täyttä P:tä. Runoilijat pysyköön kirjoittamisessa.
Hoidettiin monene otteeseen kalliisti veronmaksajioen rahoilla
kanssa. En omien kokemusteni valossa arvosta alkoholisteja yhtään, olkoon sitten vaikka mitä muita lahjoja. Tyttärestään tuli myös addikti ja kuoli hänkin vielä nuorempana. Toivottavasti tyttärentyttärestä polvi paranee, kun ei ole näitä huonoja esimerkkejä miltä oppia itsensä tuhoaminen.
"Siinä se nyt meni, kai tätä osasi odottaa, liian varhain kuoli kuitenkin paljon menetettiin hyvää musiikkia ja runoutta".
mutta muistan kuunnelleeni jotain muistelo-radio-ohjelmaa, jossa soitettiin Juicea ja se oli koskettavaa. Juice oli sellainen sanoittaja, joka antoi niille hiljaisille suomalaisille mörrikkämiehille oman äänen sanoituksissaan.