Mikä on sopiva summa rahaa häälahjaksi?
Hei,
meillä on erään miehen kaukaisen sukulaisen häät parin viikon kuluttua, emme siis ole missään tekemisissä, itse en edes heitä tunne ja hääkutsussa pyydetään muistamiset laittamaan lahjatilille.. Paljonko on sopiva summa? Itse kotihoidontuella kotona, mies työssä. Eli ollaan aika köyhiä mutta halutaan silti muistaa mutta en tiedä mikä summa olisi sopiva?
Kommentit (9)
Itse mietin viime kesänä samaa ja sain vastaukseksi tutuilta että yleensä on tapana laittaa 25e per henkilö. Siispä miehestä ja itsestäni laitoin sen 25e ja lapsista muistaakseni kympin tai 15e kipale. On kuulemma vähän niinku ruoka ja juomakorvausta tavallaan :) ei se minusta paha hinta ole, maksaahan se jos ravintolaankin mennään syömään ja kuitenkin se on lahja vaikka yleensä häissä kyllä ruokakin tarjoillaan, eli periaatteessa saa sen ruuan siihen samaan syssyyn. työttömiä oltiin sillon molemmat, et toki se summa kirpaisi, mutta ei sitä joka päivä naimisiin tietty mennä.
Antakaa satanen, mukava pyöreä summa jos ette ole juuri tekemisissä.
Läheiset voivat tietenkin mahdollisuuksien mukaan antaa enemmän.
Mutta kyllä mun mielestä vähempikin riittää, koska jos ostais pelkän lahjan eikä antais rahana niin harvemmin tulis ostettua yli 50e tavaraa ainakaa itsellä. oman tunnon mukaan laitat eiköhän se oo tärkeintä että meette paikalle kun on kutsuttu. Näin ainakin omalle kohdalle ajattelisin että kyllä ne vieraat tekee sen lahjan eikä se paljonko tulee rahaa lahjaks. Itse ainakin olisin surullinen jos joku jäisi omista juhlistani esim pois sen takia ettei ollut ns.varaa lahjaan. lapsillekki oon opettanu et ku vieraita tulee synttäreille niin se ei tarkoita että kaikilla olisi lahja mukana, vaan pääasia että niitä vieraita tulee ne tekee juhlan :) mukavia juhlia teille...
niin 30-35€ per nenä on kyllä minun mielestä minimi. Tarkoitushan on, että se on sellaista "ruoka- ja juomakorvausta", kuten joku jo sanoikin.
Itsestäni kuitenkin tuollainen ns. vino summa hävettää, joten itsekin annan aina 50€ per juhlija, jos kaksi aikuista menossa. Jos taas kaksi aikuista ja kaksi lasta, minusta tuo 100€ on sopiva könttäsumma.
Jos menen yksin, maksan 50€.
ja vertaili ruokakustannuksia per henkilö. Kaikkein halvin mitä löysi ja on siis pienen pieni kylä, 35 euroa per henkilö. Siihen mukaan kaikki paikkakulut, juomat jne jne.
Kyllä munkin mielestä sen verran pitää antaa lahjaa, että se ruokakulut peittää. Ja ne mammat, jotka eivät tätä allekirjoita sanovat vaan sen takia että ei ole itse varaa ko summaa laittaa.
Kun lapsesi on näemmä nuori, ei luultavasti hänestä rahaa mene, eli mä veisin ainakin sen 50 euroa, mieluitenkin 70 euroa.
Mutta tärkeintä on että viette sen mukaan mitä lompakko sanoo.
Ja mieti, pääsette juhlimaan koko perhe. Jos sinäkin olet nyt kotona päivät pitkät, on varmaan tosi kivaa vaihtelua päästä häihin.
+ ota lisäksi kunniana että kaukainen sukulaisesi haluaa kutsua sinut häihinsä. Taatusti ymmärrät ettei lahjasummanne kata teistä tulevia menoa, joten hän oikeasti haluaa teidät sinne.
vaikka kuinka, mutta en todellakaan ymmärrä ihmisiä, jotka ajattelevat, että juhlien kulut pitäisi jotenkin vieraiden korvata. Ja minua hävettäisi, jos ajattelisin omien vieraitteni luulevan niin.
Minä tykkään järjestää juhlia, ja kun kutsun vieraita, en oleta heidän muuta kuin nauttivan juhlista. Rahan pyytäminen lahjaksi on mautonta, sille ei voi mitään, mutta joka tapauksessa juhlat ovat ihan erillinen juttu, ja jos lahjan haluaa antaa, se on ihan eri asia, ja jokainen voi antaa kykyjensä ja halujensa mukaan.
Suur-kiitokset vastauksistanne, enköhän mä nyt selviä ;) terveisin ap
En povaa pitkää avioliittoa niille jotka ovat vailla kalliita lahjoja ja rahaa, koska rakkaus ja ahneus eivät sovi yhteen. Laita ap sen kokoinen lahjasumma, että se ei horjuta talouttanne. Mielestäni 20-50e on ihan riittävä. Meidän suvussa on tapana laittaa kimppalahjoja, eikä koskaan laiteta enemmän kuin 20e/perhe.
Itselleni se olisi ihan maksimisumma kenen tahansa häälahjaan