Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapseni on ylipainoinen :(

Vierailija
06.03.2012 |

Nelivuotiaan poikani mitat oli 107 cm ja 21 kg. Painoa oli tullut vuoden kuluessa suhteellisen paljon. :( Silmällä katsoen mielestäni poika on sopiva, mutta lääkäri sanoi, että kyllä huomaa pojalla olevan ylimääräistä mutta me nykyihmiset "hyväksymme" entistä tuhdimmat normaaleina. Järkevä selitys! Lääkäri ei kovin paljon painoasiaan puuttunut; enemmän siitä puhuttiin hyvässä hengessä th:n kanssa.



Itsellä kauhea morkkis päällä, että olen pilaamassa ihanaa poikaamme. Lapsi on oikein hyvin kehittynyt, terve ja kavereiden kesken pidetty lapsi. Liikutaan mielestäni paljon eli ilmeisesti herkuista ja muusta turhasta kilot ovat tulleet.



Antakaa rakentavia vinkkejä, miten saamme painokehityksen oikeille raiteille.



Ja kyllä: me vanhemmat olemme lihomiseen taipuvaisia: mies ylipainoinen, minun BMI varmaan juuri 25. :(



Ei naurata, miltei itkettää.

Kommentit (20)

Vierailija
1/20 |
06.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannusta liikkumaan entistä enemmän. Syökää terveellisemmin. Ei siihen painonhallintaan muita kikkoja ole.

Vierailija
2/20 |
06.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

sokeriset limsat ja mehut. Limsathan - myös sokerittomat - kannattaa jättää pois arjesta jo hampaiden takia.



Jos koko perhe on lihava/pyylevä, teillä on jotain perustavanlaatuisesti pielessä ruokailujen suhteen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/20 |
06.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kertoo näin:



Aikuista vastaava painoindeksi on noin 29.8 kg/m2.



Ikäisekseen pitkillä ja lihaksikkailla lapsilla painoindeksi saattaa olla yli 25, vaikka rasvaprosentti on normaali. Jos näin ei ole, lapsi on todennäköisesti ylipainoinen. Painoindeksiä on syytä seurata kerran kuussa, ettei se enää nouse. Painoindeksin saaminen normaalialueelle on suotavaa.



Tämän lapsen normaalipainon alue on 16.0 - 19.3 kg.





Eli herkkuja pois vain jne. Älä ota stressiä. Muista, että lasta ei saa laihduttaa eikä kommentoida negatiivisesti painosta.

Vierailija
4/20 |
06.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näinhän se on. Mielestäni me vielä syödäänkin terveellisesti mutta kai niitä herkkuja sitten on ollut liikaa. Karkkia tai limsoja poika ei syö, eli keksit ja jäätelö on syypäitä. Pannaan siis ne! Pitää myös sitouttaa isovanhemmat, kun he oikein nauttivat herkkujen tarjoamisesta.



Ap

Vierailija
5/20 |
06.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikkei tilanne ole mikään hälyttävä, niin on hyvä kiinnittää asiaan huomiota. Ja asialla tarkoitan tietenkin pojan ravitsemusta ja liikkumista (leikkimistä) enkä tietenkään asian toitottamista lapsen kuullen! Herkut herkkuhetkiin (synttärit, viikonloppuna vähän rennompaa jne.) ja viikolla vaan normaalia ruokaa. Jälkiruokaakaan ei mielestäni tarvita arkena. Meillä niitä ei kaipaa aikuisetkaan, joten ei ole tullut lapselle annettua. Karkit ja muut tietty pois.



Jos antaisit jonkun esimerkkipäivän tai pari niin olisi helpompi antaa vinkkejä niihin teille olennaisiin kohtiin. Tarvitaanko lisää kasviksia jne. Tuon ikäistä ei mitenkään laihduttamaan ruveta, etenkään kun kyse ei ole mistään varsinaisesta liikalihavuudesta. Uskon, että pienillä muutoksilla ja ravitsemusasioiden tiedostamisella saatte lapsen painon normalisoitumaan jo normaalin pituuskasvun tehdessä tehtäväänsä.



Minulla on ikävä kyllä ystävä, jolla oli sama tilanne oman lapsensa kanssa, mutta he eivät jotenkin pystyneet ottamaan tietoa vastaan, vaan päinvastoin iski joku vastareaktio ja täydellinen asian kieltäminen, ja nyt lapsi vaan lihoo lihomistaan. Ensin hieman plussakäyrillä kasvava lapsen paino on täysin riistäytynyt käsistä.

Vierailija
6/20 |
06.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

painoa on liikaa suhteessa pituuteen. koen epäonnistuneeni äitinä. jotain on nyt tehtävä. meillä muu perhe (vanhemmat sekä toiset lapset) ovat ihan normaalipainoisia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/20 |
06.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

neuvolassa tänään tuli sanomista painon noususta ja otimme heti tänään asian vakavasti puheeksi kotona.

Teimme seuraavat "kikat"



Ruoka-ajat:



Aamulla aamupala: Viljapainotteista jotain

Ruoka: Kasviksia puolet ja 1/4 perunaa tmv ja 1/4 kastiketta tai vastaavaa



välipala: Hedelmä, jugurtti, marjoja tmv



ruoka: Päivällä tehtyä lämmitettynä



iltapala: marjoja, vihanneksia tai jotain muuta kevyttä



Maitoa aterioilla 1 lasillinen, lisäksi vettä, jos ei riitä.



Lapsi noudatti ohjeitamme koko päivän, ei napsinut mitään väliaikoina, joka oli meistä plussaa. Ennen tuntui, että lapsi kävi vähänväliä jääkaapilta jotain hakemassa.



Tätä linjaa me aiomme noudattaa nyt koko perhe.

Saas nähdä miten käy.



Me motivoimme lasta sillä, ettei hänelle tulisi mitään sokeritautia tai vastaavaa. Haluamme hänen parastaan.



On hankala, jos lapsi ei syö, mutta vielä raastavampaa on se, että joutuu kieltämään lapselta ruokaa!



Meillä lapsi on aina liikkunut tosi paljon, joten siitä ei ole meilläkään kiinni.

Vierailija
8/20 |
06.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

miettinyt samaa 4v poikani kohdalla. Lapsi ei näytä mitenkään lihavalta, ei pyöreältäkään, mutta tukevarakenteiselta. Oli isokokoinen syntyessään, ja sen mukaan painon pitäisi olla ok rajoissa, mutta käyrien ja painoindeksin mukaan pituus ei kulje painon kanssa täysin sopusuhdassa. Eli esim. lasten painoindeksilaskurilla tulee lievä ylipaino tulokseksi. Ja sama pikkusiskollaan. Tyttö tosin ei edes ole tukevarakenteinen, vaan näyttää hoikalta?!? Neuvolassa ei oo puututtu millään tavalla tähän koko aikana. Herkut kyllä maistuisi lapsille jatkuvasti jos itse saisi päättää..Mutta eivät saa. Pitäisikö tähän itse puuttua jotenkin, jos neuvola ei ota kantaa..?

Ja me vanhemmat ei olla ylipainoisia, mies ehkä painoindeksin normaalirajan yläkantissa, mutta minä lähellä alipainoa..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/20 |
06.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos myötätunnosta!



Päätin kyllä tänään, ettei toista kertaa pidä neuvolassa asiaan puuttua, eli kyllä asiaan puututaan. Poika on ollut ihanalla pph:lla vuoden ikäisestä asti, ja kuvittelen, että siellä syödään hyvin. Silti usein esim. perjantaisin saavat välipalaksi jäätelöä. Poika jää pian pois hoidosta, koska perheeseemme on tullut vauva ja olen äitiyslomalla. Sikäli siis helpompi seurata syömisiä.



Poika syö oikeaa ruokaa usein melko huonosti, eli varmaan sitten välipaloja (jugurttia ym.) on tullut annettua liikaa. Tuohon siis pitää keskittyä, ettei niitä välipaloja anneta. Ja kasvisten syönnissä on huono. Omenasta ja banaanista tykkää, kurkku ja paprika menettelee, muut on yök.



Tsemppi silti on kova meillä vanhemmille, eikä poika itse tule tietämään "kampanjasta" mitään. Eiköhän tämä tästä.

Vierailija
10/20 |
06.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anteeksi kielenkäyttöni. Mut mä olen niin hermostunut noihin neuvolan painokäyriin, joilla syyllistetään vanhempia joka välissä; aina sitä painoa on liikaa tai liian vähän. Ja nyt, kun ne käppyrät uudistuvat, saadaan uusi joukko ylipainoisia ja alimittaisia lapsia joilla huolestuttaa vanhemmat (koska lapset on nykyään pitempiä ja hoikempia kuin ennen).



Meillä isompi ollut aina miinuskäyrällä, ja niin pienempikin. Pienempi on roteva rakenteeltaan, ja terkka oikein kyttää, että miten se paino on noussut. Viimeksikin sanoi, että kumma miten lapsemme voi olla miinuskäyrällä, vaikka ei yhtään näytä siltä, vaan päin vastoin! Isompi on taas painokontrollissa kun painoa ei ole tullut tarpeeksi, vaikka on aivan sopusuhtainen lapsi. Mä tulen niin vihaiseksi noista käyristä, että hittojako lapsia kyylätään gramman tarkkuudella. Eikö riitä että lapsi voi hyvin ja näyttää sopusuhtaiselta? Oikein surettaa jo ton pienemmän puolesta, kun kaikki olettaa, että hän on automaattisesti ylipainoinen (=ollaan syötetty hänet sellaiseksi) vaikka toinen on vaan jämerä rakenteeltaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/20 |
06.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos koko perhe on lihava/pyylevä, teillä on jotain perustavanlaatuisesti pielessä ruokailujen suhteen.

tai sitten on vaan helvetin paskat geenit, ja pienikin murunen pullaa pamahtaa heti vyötärölle. Perhe voi syödä samoin, tai jopa astetta terveellisemmin kuin se naapurin perhe, jotka on kuin tulitikoista tehtyjä.

Niin. Kyllä sen läskigeeniperheen pitää syödä jotenkin toisin. Mutta on ikävää ilmoittaa, että jotain on perustavanlaatuisesti pielessä.

Vierailija
12/20 |
06.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokenut th:mme sanoi, että juuri nelivuotisneuvola on painon kannalta kriittinen. Silloin monelle ylipainoa alkaa tulla eli ehdottomasti asiaan tulee puuttua. Ja toisaalta kehityksen voi vielä kääntää oikeallekin uralle.



Ja kympille: meidänkin poikamme on "rotevan" oloinen. Varmaan sika harteikas aikuisena - kunpa ei ylipainoinen.



Olen jo niin hermostunut, että mietin, pitääkö kaksikuukautisen vauvamme ravintoa alkaa vähentää, kun kasvaa niin kovasti rintamaidolla... Taas kolmen viikon aikana oli tullut 35 grammaa päivässä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/20 |
06.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokenut th:mme sanoi, että juuri nelivuotisneuvola on painon kannalta kriittinen. Silloin monelle ylipainoa alkaa tulla eli ehdottomasti asiaan tulee puuttua. Ja toisaalta kehityksen voi vielä kääntää oikeallekin uralle. Ja kympille: meidänkin poikamme on "rotevan" oloinen. Varmaan sika harteikas aikuisena - kunpa ei ylipainoinen. Olen jo niin hermostunut, että mietin, pitääkö kaksikuukautisen vauvamme ravintoa alkaa vähentää, kun kasvaa niin kovasti rintamaidolla... Taas kolmen viikon aikana oli tullut 35 grammaa päivässä.

Vierailija
14/20 |
06.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta herkkuja vähemmälle. Jos haluatte hemmotella, tehkää vaikka hedelmäsalaatti. Tai ainakin vähentäkää määrää. Mites olisi joku mukava liikuntaharrastus?



Kannattaa ottaa lusikka käteen nyt, sillä lapsena ihmiselle kehittyy rasva- ja lihassolujen suhde. Myöhemmällä iällä nämä lapsena kehittyvät solut vain suurenevat tai pienenvät, mutta määrä pysyy samana. Eli lapsena hankittu lihavuus seuraa usein aikuisikäänkin ja vaikka henkilö olisi laiha, taipumus lihavuuteen varjostaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/20 |
06.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun vauva painoi 6 kk iässä 12 kg. Painon tulo kuitenkin tasaantui kun alkoi syömään oikeaa ruokaa ja liikkumaan. 2-vuotiaana taisi olla 15 kg.

Vierailija
16/20 |
06.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ole mikään mittari. On ihan tutkittu, että ylipainoisten vanhempien lapset eivät näe lapsena ylipainoa.

Itse ammattilaisena luotan käyriin ja siihen millaisia muutoksia painossa on tapahtunut. Jos lapsi on aina ollut hieman plussalla ja painon ja pituuden suhde etenee tasaisesti, ei hätää. Mutta jos painokäyrä on nousussa niin se on syytä pysäyttää. Tänä päivänä on ihan arkea, että jo alakouluikäisillä lapsilla joilla on ylipainoa, on myös korkeat kolesterolit ja verenpaine. Ei kai kukaan halua tällaista tulevaisuutta lapselleen?



Ap: lle vinkkejä:

- pienempi lautanen lapselle (annoskoko kasvaa tutkitusti mitä isompi lautanen)

- lautasmalli (joka aterialle kasvista)

- välipalaksi esim. juurestikkuja ja hedelmää

- turha maidon juonti pois

- muroja, jugurttia, vanukkaita, mehua yms. vain harvoin

- leivän syönnin rajoittaminen ( yksi kerrallaan riittä esim. aamu-, ilta-, tai välipalaksi)

- proteiinin saannista huolehtiminen

- liikuntaa runsaasti

Vierailija
17/20 |
07.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

neuvolassa tänään tuli sanomista painon noususta ja otimme heti tänään asian vakavasti puheeksi kotona.

Teimme seuraavat "kikat"

Ruoka-ajat:

Aamulla aamupala: Viljapainotteista jotain

Ruoka: Kasviksia puolet ja 1/4 perunaa tmv ja 1/4 kastiketta tai vastaavaa

välipala: Hedelmä, jugurtti, marjoja tmv

ruoka: Päivällä tehtyä lämmitettynä

iltapala: marjoja, vihanneksia tai jotain muuta kevyttä

Maitoa aterioilla 1 lasillinen, lisäksi vettä, jos ei riitä.

Lapsi noudatti ohjeitamme koko päivän, ei napsinut mitään väliaikoina, joka oli meistä plussaa. Ennen tuntui, että lapsi kävi vähänväliä jääkaapilta jotain hakemassa.

Tätä linjaa me aiomme noudattaa nyt koko perhe.

Saas nähdä miten käy.

Me motivoimme lasta sillä, ettei hänelle tulisi mitään sokeritautia tai vastaavaa. Haluamme hänen parastaan.

On hankala, jos lapsi ei syö, mutta vielä raastavampaa on se, että joutuu kieltämään lapselta ruokaa!

Meillä lapsi on aina liikkunut tosi paljon, joten siitä ei ole meilläkään kiinni.

Mhä? Lapsi on neuvolaiässä mutta käy itse vähän väliä jotain jääkaapilta? Jännä. Siispä herkut ja turhat välipalanaposteltavat pois jääkaapista, tilalle porkkana- ja kurkkutikkuja...

Vierailija
18/20 |
07.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla on nyt 9vuotias poika joka on ollut koko elämänsä pullea ja nyt mitat ovat 162cm ja 75kg. vaikka kuinka teen terveellistä ruokaa, karkkipvä kerta viikkoon, limuja ei juoda, hampurilaisella ei käydä, korisharkat kolme kertaa vkossa ja pelit päälle, niin poika sen kun lihoo.

ja siskonsa joka syö samaa ruokaa on normaalipainoinen. poika on vaan saanut omen sukuni läskigeenit ja tyttö isänsä suvun geenit...

elämä on ja se pitää hyväksyä.

Vierailija
19/20 |
07.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aiheutat vielä syömishäiriön! Sokeritaudilla pelottelukin on turhaa neuvolaikäisen kohdalla, pelästytät vaan lapsesi joka saattaa alkaa pelätä hysteerisesti sokeria.

Tuon ikäisen kohdalla ei lapselle tarvitse kertoa koko lihavuudesta mitään, muuttaa vain ruokailuja terveellisempään suuntaan ja lisää liikuntaa.

neuvolassa tänään tuli sanomista painon noususta ja otimme heti tänään asian vakavasti puheeksi kotona.

Teimme seuraavat "kikat"

Ruoka-ajat:

Aamulla aamupala: Viljapainotteista jotain

Ruoka: Kasviksia puolet ja 1/4 perunaa tmv ja 1/4 kastiketta tai vastaavaa

välipala: Hedelmä, jugurtti, marjoja tmv

ruoka: Päivällä tehtyä lämmitettynä

iltapala: marjoja, vihanneksia tai jotain muuta kevyttä

Maitoa aterioilla 1 lasillinen, lisäksi vettä, jos ei riitä.

Lapsi noudatti ohjeitamme koko päivän, ei napsinut mitään väliaikoina, joka oli meistä plussaa. Ennen tuntui, että lapsi kävi vähänväliä jääkaapilta jotain hakemassa.

Tätä linjaa me aiomme noudattaa nyt koko perhe.

Saas nähdä miten käy.

Me motivoimme lasta sillä, ettei hänelle tulisi mitään sokeritautia tai vastaavaa. Haluamme hänen parastaan.

On hankala, jos lapsi ei syö, mutta vielä raastavampaa on se, että joutuu kieltämään lapselta ruokaa!

Meillä lapsi on aina liikkunut tosi paljon, joten siitä ei ole meilläkään kiinni.

Vierailija
20/20 |
07.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syömisessä täytyy olla jotain todella pahasti pielessä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän neljä