Entä jos laihduttaisin syömällä mama-nuudeleita?
3 kertaa päiväss nuudelipussi, täydennettynä joukkoon heitetyillä kasviksilla ja proteiinilla.
Kuulostaako hyvälstä. Mun mielestä ruoassa on paarasta vahva maku, ja sen takia laihduttaminen on vaikeaa, kun ruoasta poistuu rasvan ja kaloreiden mukana myös maku.
Kommentit (28)
on kyllä parasta herkkua, mäkin voisin lähteä tällaiseen laihdutukseen mukaan! :D
laihtuuko kolmella aterialla päivässä?
nuudelit on aika kaloripitoisia, saat samalla kalorimäärällä syödä huomattavasti paremminkin.
Lisäär ruokiin Sambal Oelekia, Tabascoa, punaista currya niin jopa on makua
taitaa olla jotain 400kcal/annos...
mutta ainakin niissä on hirveästi suolaa... Eli jos noilla rupeaa elämään, niin ainakin turvotusta tulee varmasti (josta on sitten vaikea huomata onko kyseessä läski vai neste), ja munuaisesi huutavat apua.
taitaa olla jotain 400kcal/annos...
Olisko kellään pussia kotona, ja vois tarkistaa?
taitaa olla jotain 400kcal/annos...
Pari desiä keitettyä makaronia ja se tahnapussi on ehkä 2 teelusikan kokoinen maksimissaan.
Ja kun ohjeessa pyydetään lisäämään 3.5 dl vettä, niin yhdestä pussista tulisi maksimissaan 400g annos. Eli annospussissa on 4 x 70 kcal eli 210kcal.
Paljon kaloreita... vai että kolme sellasta päivässä. Unohda, voit syödä paljon paremminkin.
Paljon kaloreita... vai että kolme sellasta päivässä.
Nih, ajattele että ihan 630 kcal tulisi päivässä. Ei sillä kuulkaa laihduta :DD
Siskoni laihdutti juomalla kevytkokista ja syömällä hapankorppuja. Laihtui toki, mutta meni myös huonoon kuntoon. Hiukset alkoivat lähteä. Puhkesi astma. Ja masennus.
Et voi valittaa, etteikö voisi syödä maukasta ruokaa....
muuta te ihmiset että käsitä, kuinka paljon suolaa normaalin ruoan mukana tulee. Leivässä esim. on aivan tajuttomasti suolaa, nakeissa, liemikuutuioissa, muroissa, missä vaan.
Eli suolan kokonaismäärä kyllä vähenee, jos vuorokauden ainoa suola tulee kolmesta nuudelin maustepussista.
Niissä on yleensä myös palmuöljyä tms. Sen nuudelitaikinan seassa..siksi kaloreita enemmän kun peruspastassa.
muuta te ihmiset että käsitä, kuinka paljon suolaa normaalin ruoan mukana tulee. Leivässä esim. on aivan tajuttomasti suolaa, nakeissa, liemikuutuioissa, muroissa, missä vaan. Eli suolan kokonaismäärä kyllä vähenee, jos vuorokauden ainoa suola tulee kolmesta nuudelin maustepussista.
Kaikki ei syö tuolla kuvaamallasi tavalla, eli riippuu varmaan ihan siitä, onko syönyt jotenkinkaan terveellisesti tätä ennen, väheneekö vai kasvaako suolan määrä; minulla kyllä kasvaisi jos söisin ainoastaan "instant" nuudeleita... Eikö sitä paitsi laihdutuksen tarkoitus ole oppia syömään kohtuudella ja terveellisesti tavalla, jota voi jatkaa vaikka loppuelämän? Mama-nuudelit tuskin on sellainen tapa... Muutenhan ne kilot tulee takaisin heti kun lopettaa tuon "erikoisdietin".
Painosi putoaa ainakin sen verran mitä hiuksesi painavat, sillä ne tulevat tippumaan tuolla tavalla.
Noihin kaloreihin saisit syödä pari isoa salaattia päivässä vähärasvaisella proteiinilla. Paljon terveellisempää, paljon täyttävämpää.
ja 100 grammassa on kaloreita 70. Eli kyllä laihdut! Tarkistin pussista
ja 100 grammassa on kaloreita 70. Eli kyllä laihdut! Tarkistin pussista
Taas tätä saa selittää.. se 100gr kalorimäärä on sen ohjeen mukaan valmistetulle keitolle, jossa on vain kolmasosa sen pussin nuudeleista. Eli jos syöt koko pussin nuudeleita, on kaloreita yli 200.
ne mama-nuudelit ovat pelkkää vehnää. Yksipuolista sapuskaa. Jos sulla on sitten jo proteinia ateriassa niin et tee niillä nuudeleilla niissä aterioissa mitään.
Ei mun mielestä yksittäisenä ateriana noissa nuudeleissa ole mitään vikaa mutta kolme kertaa päivässä, kuulostaa samalta kuin se, että opiskelija syö makaroonia ja juustoraastetta. Niin, oikeastaan opiskelijaruoalta kuulostaa.:)