mukavat lapsiystävälliset kaupungit HELSINGIN LÄHETTYVILLÄ?
Niin että kaupungista on kätevää käydä töissä helsingissä? esim junalla noin puoli h? otan vastaan vinkkejä missä ois lapsiperheen hyvä asua! KIITOS
Kommentit (14)
paitsi Helsinki. Porvoo joo, mutta ei sieltäkään julkisilla noin nopsasti kulje.
olla juuri se puoli h mikä matkaan menee, mutta alle tunti kuitenkin. järvenpää? kertokaa jotka asutte.
ap
Paljon leikkipuistoja ja metsää, neuvola ok, nopeat junat Hkiin (jos ne kulkee).
Huvät kulkuyhetydet, palveluita ja metsää oikeassa suhteessa.
paitsi Helsinki. Porvoo joo, mutta ei sieltäkään julkisilla noin nopsasti kulje.
Porvoosta on kyllä se luotijuna Helsingin keskustaan, että AV-mammat pääsee vartissa shoppaan stokkalle. Mutta tää Porvoo on aika iso, käsittää aika lailla koko SUomen, ja siellä asuu lähinnä täydellisiä AV-mammoja, candy ja mikko ja sitten muutama avaruusinsinööri (tai ainakin ne tienaa tähtitieteellisiä summia).
ja junia menee Hkiin huonommin kuin Keravalta.
kulkee juna hki keravalta? mitkä kaupunginosat mukavia lapsiperheille?
asun helsingissä mutta käyn keravan tk:ssa töissä. palvelut pelaa,on mainettaan parempi paikka asua.
kerava-hki 20 min, k-junalla 30 min ja n-junalla 45min
On Espoo, Vantaa, Kauniainen esim.
En tiedä mitä ap hakee? Tarkoittaako lapsiystävällinen kaupunki kaupungin politiikkaa vai leikkipaikkojen määrää? Onko kyse neuvoloista tai kouluista. Kyllä pienemmissäkin kaupungeissa on niinkuin isommissakin niitä useita ja kaikki varmaan erilaisia.
Meillä on lapsiperhe ja elämme oikein tyytyväisinä espoolaisella omakotialueellamme. Mutta joka paikassa on alueita ja perheitä, joissa ei ole asiat samoin.
Tarkoittaa helposti 10 tunnin hoitopäiviä lapsilla ellei vanhemmat pysty lomittamaan työaikoja. Paitsi jos koti, työpaikka ja päiväkoti ovat rautatieasemalla.
t. ap