Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

IT-alalla työstkentelevät: kuvaile tyypillistä työpäivääsi

Vierailija
17.02.2012 |

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
17.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vastaan kriittisimpiin sähköposteihin, vilkaisen uutiset ja facebookin ja menen kahville.Pari kertaa viikossa teamtelco kahvin jälkeen, kerran pari viikossa lisäksi muita palavereja ja infoja 1-4h, toisten aikana voi tehdä hommia samalla. Sitten teen töitä, juttelen vieruskevereiden kanssa tai chattaan muihin maihin, käyn tupakalla kerran tunnissa. 11.45 lounas henkilöstöravintolassa, sitten töitä ja töitä ja kahvitauko varttia vaille kaksi jos porukat ovat toimistolla. Kasaan kamat kaappiin neljän jälkeen ja ajan kotiin. Kotikonttorilla (pari päivää viikossa) avaan koneen aiemmin ja teen myöhempään ilman isoja taukoja. Ja tämä kaikki englanniksi.

Vierailija
2/8 |
17.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Livepalavereita ja telcoja, sähköpostiin vastailua, powerpointtien tekemistä, tuntien hyväksymistä, työjohtamista

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
17.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Web-kehitystä pienessä firmassa:

töihin keskimäärin yhdeksältä, päivän aikana ns. Oikeiden Hommien ohella muutama sähköposti ja chatti, joskus työkaluihin liittyvien foorumien selausta. Kokouksia ehkä pari-kolme viikossa, teen hyvin vähän asiakastyötä joten aika rauhassa saan olla.



Lounastauko n. 45 min silloin kun ensimmäinen nälkäinen työkaveri puoli kahdentoista ja yhden välillä hihkaisee. Neljän jälkeen alan miettiä kotiinlähtöä heti kun senhetkinen homma on valmis, riippuu tietysti tuntikertymästä.



Etäpäivänä (1-2/viikko) välissä tunti-kaksi kaupassakäyntiä, siivoilua, ruoanlaittoa.



Iltaisin/viikonloppuisin teen joskus tunnin tai parin pätkiä jos läppäri mukana ja inspiraatio iskee (kirjaan tunnit ja pidän vapaat mahd. pian).



Vierailija
4/8 |
17.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Iltaisin/viikonloppuisin teen joskus tunnin tai parin pätkiä jos läppäri mukana ja inspiraatio iskee (kirjaan tunnit ja pidän vapaat mahd. pian).

Meillä isossa firmassa et saisi noista vkl / iltahommista mitään takaisin

Vierailija
5/8 |
17.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joissain firmoissa käytetään sellaista työpisteallokointia kuin hotdesking. Kamat tosiaan kaappiin yöksi, aamulla ne otetaan sieltä ja mennään tilanteeseen sopivan ja/tai lähimmän vapaan työpisteen ääreen työskentelemään.

Vierailija
6/8 |
17.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

käynnistymisen aikana tsekkaan puhelimesta, onko jotain kiireellistä kokousta tai meilejä tullut aamun hämärinä tunteina ja hörpin kahvia.



Hetki työpäivän suunnittelua, vaihdetaan muutama sana työkavereiden kanssa siitä, kuka on missäkin projektissa missä vaiheessa ja koordinoidaan ja vaihdellaan yleisesti kuulumisia työasioista.



Sitten kaikki vaipuvat tekemään omaa duuniaan, välillä asiakas soittaa tai käy, välillä on projektikokouksia siellä täällä, vähän on troubleshootingia joskus.



Ja tätä sitten enemmän tai vähemmän säännöllisesti työpäivän loppuun asti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
17.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

-tein käyttäjille ohjeen, miten järjestelmään annetaan oikeuksia

-tein ja julkaisin kiireisen tiedotteen intrassa

-tein nettipalaverivarauksen ja latasin siihen liittyvät tiedostot palvelimelle

-yritin motivoida asiantuntijaa tekemään erään suunnitelman

-aloitin valmistelemaan ensi vkon koulutuksen materiaalia

-lähetin parikymmentä työsähköpostia



puolen päivän maissa kävin syömässä kasvissosekeittoa.

Vierailija
8/8 |
17.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta mieheni meni aamulla n. klo 8.30 tuonne meidän työhuoneeseen. Päätti pitää etäpäivän, kun seisominen ruuhkassa lumipyryssä Kehä 1:llä hiihtolomalle lähtijöiden kanssa ei kuulemma huvittanut.



Avasi läppärinsä (tai sit se oli ollut yön auki), luki kait meilinsä ja oletan fb:n ja uutiset tarkistaneen. Joku chattiohjelma sillä on aika usein koneessa auki, työkavereiden & asiakkaiden kanssa oletan viestittelevän. Puhelimen olen kuullut soivan jokusen kerran ja käsittääkseni hänellä on ainakin pari puhelinpalaveria ollut. Työkaverit ja asiakkaat ovat ympäri maailmaa.



Lounaaksi tuli syömään lounasta minun ja lasten kanssa (lohta, keitettyjä perunoita ja fetasalaattia). Tämä lounaan sisältö onkin sitten yksityiskohtaisin tieto hänen päivänsä sisällöstä. Minä en rehellisesti sanottuna vieläkään, lähes 15 vuoden yhdessäolon jälkeen, ole ymmärtänyt mitä hän konkreettisesti tekee työkseen. Puolilta päivin kävi asioilla kaupassa ja postissa. Työt lopetti n. klo 17 ja tuli syömään päivällistä minun ja lasten kanssa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi seitsemän