Vauvallamenee _kaikki_ suuhun.
Koska se okein loppuu?? Meillä siis on tyttö pian vuoden ikäinen, ja tosiaan vie ihan kaiken suuhun, siis lelut, roskat, kynät paperit ym. Koska se oikein loppuu? Meillä kyllä hampaita tulee tiuhaan tahtiin, eli varmaan siksikin puree kaikkea, mutta koska siihen voi alkaa ihan kieltämällä enemmän puutua? Kun jotenkin inhottavaa, kun perhekerhoissa ym maistelee kaikkia leluja. Kotona kyllä pysyy lattiat siistinä, kun on oma liikkuva rikkaimuri.. ;)
Kommentit (4)
riippuu niin lapsesta.
Meillä alkoi leluja mennä sitten nenään kun luulin, että kyllä 3v jo osaa leikkiä vähän pienemmillä legoilla.
Että vahdi, vahdi vaan vielä muutamia vuosia.
että olipa kiva vaihtaa vuoden vanhalle vaippa kun siellä oli vastassa hymynaamatarra =)
toiset taas maistelee kaiken ja jatkaa sitä kolmivuotiaaksi.
Kannattaa pitää vaaralliset pikkutavarat siis oven takana/ylhäällä. Ei vauva vaarallisia bakteereja kotoa saa, mutta voi tietysti tukehtua, jos hotalehtii jotakin pikkutavaraa nieluun.
Tutti tietysti hiukan hidastaa tuota. Teillä ei taida tyttö tuttia syödä?
Perhekerhossa yrittäisin pitää mukana omia järsittäviä, koska karies ja muut pöpöt vaihtavat aika nopsaan lasta, jos tenava järsii yhteisiä leluja.
Kerro, etkös itse tiedä maistamattakin miltä eri esineet tuntuu suussa, miksi ;).Koska olet jo kokeillut niitä pienenä, eihän sitä muuten tietäis,elikaikkea pitää testata, ettei aikuisena sit enää tarvii,kun tietää.