Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

4D ultran kuva säikäytti :(

Vierailija
07.02.2012 |

Vauvamme oli jotenkin tosi oudon, lähes muodottoman näköinen :'( Onkohan hänellä kaikki kunnossa? Nenä tosi leveä ja naama ihan ruhjotun näköinen, rv21.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
07.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

vähän nyrkkeilijän näköinen oli meidän baby. Pariviikkoisena sitten kaunis, oma itsensä enemmän :).



Eka vauva tulossa? Kyllähän se lääkäri kertoisi, jos joku olisi vialla.

Vierailija
2/10 |
07.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

se vauva siellä mahassa aika tiukassa litassa ole. mitä lääkäri sanoi, sehän nyt on tärkeintä ja lääkäri vastaa tähän av:ta paremmin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
07.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et sitten ajatellut kysyä asiasta ultranneelta lääkäriltä?



Ja et kai kuvitellut vatsassasi kasvavan alusta asti täydellisen pienen ihmisen näköisen tyypin, joka kasvaa vain kokoa ensi viikoista lähtien?

Vierailija
4/10 |
07.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis kuvakulmaa. Mutta itse olen nyt stressissä käännellyt kuvaa ja paha mieli vain yltyy. Onkohan pieni terve ylipäätään? Silmätkin näyttävät aivan hassuilta turpeilta pusseilta :( Itku!

Vierailija
5/10 |
07.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ei nähnyt mitään epänormaalia niin tuskin on syytä huoleen.

Vierailija
6/10 |
07.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta meidän vauva oli aika ruma juuri syntyneenä. :D ihan sininen ja pää suippo. Luulin oikeasti että on sairas. Sellaisia ne vauvat vaan on, nyt meillä tietysti maailman ihanin 1 v neiti! :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
07.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja se ultran kuva on monesti "möykkyinen"..googleta ap noita vauvojen ultrakuvia samoilla viikoilla niin näet että samalta näyttävät.

Vierailija
8/10 |
07.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

sitä 4D-ultraa pitäisikään tehdä, jotta voidaan katsella lapsen kauniita kasvoja ja ihailla somia sormia. UÄ-tutkimuksen tarkoitus on LÄÄKETIETEELLINEN ja ainoa tavoite on poissulkea merkittävät rakenneviat ja löytää ne viat, jotka vaativat hoitoa tai tarkkailua ennen syntymää tai heti sen jälkeen. Olettaisin, että lääkäri olisi nämä teille kertonut. 4D-ultrassa käytetään lisäksi voimakkaampia uä-pulsseja, joiden vaikutusta herkkiin elimiin eli esim. silmiin, sukuelimiin ja aivoihin ei välttämättä vielä tiedetä varmasti, yleensä lääkärit tämän tietävätkin ja eivät nimenomaan suostu ottamaan "kauniita kasvokuvia" vaikka se vanhemmista niin kivaa olisikin. Europassa, mm. Ranskassa harkitaankin tällä hetkellä ns. hupiultraäänien kieltämistä kokonaan (siellä täysin maallikot tekevät maksusta vain tätä ns. kosmeettista ultraääntä, jossa keskitytään ottamaan kauniita kuvia kasvoista ja vartalosta ilman mitään diagnostista taitoa).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
07.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

oletko googlettanut ultraäänikuvia rv 21?



Tuossa vaiheessa sikiöllä ei ole juurikaan rasvakerrosta. Vauvamainen pyöreys tulee vasta viimeisillä viikoilla. Ja vastasyntyneen mahdollinen turvotus häviää parissa viikossa...

Vierailija
10/10 |
07.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikö vain? Jos lääkäri ei löytänyt mitään poikkeavaa ultrassa niin sehän on hyvä juttu! Ja kuten moni on jo todennut, se vauvan ulkonäkö muuttuu aika paljon ensimmäisinä viikkoina synnytyksen jälkeen. Ja eihän se 4D:kään ihan elokuvan tarkka aina ole.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi kuusi