4v tyttö ruvennut käymään erittäin tiheästi pissalla
(tunnin sisään saattaa käydä 3-4x). Sanoo ettei kirvele tai satu pissatessa. Tätä ollut jo parisen viikkoa. Päiväkodissa opet ei ole huomanneet miten tiheästi käy. Eilen illalla tyttö taas säntäsi vessaan ja itki ettei pissa tule vaikka pissattaa. Hetken päästä onnistui. Varaanko lääkäriajan?
Kommentit (7)
on virtsaputkessa, miten sen saa pois? AP
viiden ikävuoden paikkeilla kummallakin hiiva.
Ei kutinaa mutta tiheä virtsaamistarve. Toisella heilstä oli alapäässä sellainen hiivalle tyypillinen punainen kehä.
Käytin lääkärissä ja saatiin voidetta jolla tauti parani.
Virtsatieinfektio oireilee eri ihmisillä eri tavoin, esim. minulla ainoastaan virtsan voimakkaalla hajulla, ei kipua eikä kirvelyä.
Käyttäisin lääkärissä onhan vaivan aiheuttaja saatava selville.
sanoi että joskus lapset ei vain malta tehdä pissaa kunnolla vaan juoksevat vessassa usein. Olette kuitenkin sitä mieltä, että varaan ajan lastenlääkärille? AP
hyvin pois ja pysyvät poissa! Meillä ei aikanaan apteekin aine auttanut mihinkään vaikka kuinka monta kuuria syötin.
Soitin ja tilasin sitten Hakaniemen apteekista homeopaattipuolelta aineen, joka tehosi heti. Eikä edes tule kalliiksi vaikka kotia lähettävät. Lisäksi niistä pillereistä riittää koko perheelle ja jää varaksikin.
Tutkittiin ettei ole virtsatulehdus ja alapää näytti ihan normaalilta, jolloin parikin eri lastenlääkäriä sanoivat, että hänellä kyseessä "vain" tiheäpissaisuus. Tuoss iässä joillekin tulee vaan sellaista. Ja sitä pissaa tosiaan tulee tiheään, hän ei pelleile asian kanssa tai panttaa. Menee ohi iän myötä, mutta tosiaan muitakin, lääketieteellisiä, syitä voi olla. Käy vaan lekurissa, jos siltä tuntuu. Mutta mielellään hyvä lastenlääkäri ja siis nimenomaan lasten-
Syynä voi olla virtsatietulehdus,diabetes tai virtsaputkeen eksynyt kihomato joka aiheuttaa ärsytystä.
Toki voi olla niinkin ettei syytä löydy/on psyykkistä.