Koen itseni köyhemmäksi nyt aikuisena kuin opiskeluaikoinani
Elin silloin pelkällä opintotuella, mutta pystyin kuitenkin harrastamaan, käymään kavereiden kanssa baareissa ja ostamaan itselleni vaatteita. Nykyään saan palkkaa, mutta se ei riitä enää mihinkään. Kuukausi kuukauden jälkeen palkka häviää pakollisiin laskuihin ja elämiseen, minulle itselleni ei jää mitään. Ei aikaa eikä rahaa.
Kommentit (4)
Tukivatko vanhempasi sinua rahallisesti?
Minä eli opintorahalla ja asumislisällä eikä raha riittänyt yhtään mihinkään. Nyt kun olemme töissä ja meillä on neljä lasta, on rahaa kaikkeen turhaankin.
sata euroa ja kaikkien oli otettava opintoLAINAA elääkseen, jossei siis vanhemmat elättäneet.
Pidän sen vuoksi hiukan lapsellisena nykynuorten natinaa huonosta opintotuesta. Se on paljon isompi kuin ennen opintotukiuudistusta vuonna 1992.
Toki se saisi olla isompi, mutta silti aika moni selviää nykyään ilman lainaa valmiiksi asti. Itse maksoin viimeisen opintolainaerät vasta liki nelikymppisenä!
-2-
Omistan lähinnä pinoittain laskuja ja omaan itseeni ei rahat riitä edes kunnollisten vaatteiden muodossa kuin just ja just muutamaan arkivaatteeseen.
Opiskeluaikoina sain lähes kaiken mitä halusin.
Opiskeluaikana et maksa asuntolainaa, et omista autoa, et lapsia. Elät vain itsellesi.
Mutta lohduttaudu sillä, että yleensä se tulotaso kasvaa iän ja uran karttumisen myötä. Ja asuntolainakin on joskus maksettu...
Onhan lasten hankkiminen sinänsä kallis ratkaisu. Hiljattain laskeskelin täällä, että kahden lapsen hankkiminen maksaa meidän perheessä n. 150 tonnia, kun lasketaan menot 18-vuotiaaksi asti.