Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Yösyötön lopettamisesta....

Vierailija
24.01.2012 |

Vauva syö iltapalan n.19. Tätä vaikea siirtää myöhemmäksi, koska hän on jo kovin väsynyt.



Nyt olemme lopettelemassa yösyöttöjä. Vauva herää aina 22-24 syömään maitoa.



Voiskohan tuosta maidosta vielä pitää kiinni vai sotkeekohan se koko unikoulun? Mitäs mieltä kokeneemmat? :)



Meillä nimittäin herätään klo 5.30-6.00 jo nyt yösyömisestä huolimatta niin kauhistuttaa miten käy jos viimeinen syönti ennen unia on jo 19...

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä jäi yösyötöt ihan itsestään pois siinä 9kk tienoilla. Nyt vauva syö iltapalan (puuroa) 19-20.00 ja iltamaidon. Seuraavan kerran ruokailee siinä 5.30-6.30 ja sitten nukutaan vielä pari tuntia :)



Mulla ei ole unikoulusta kokemusta, mutta meillä ainakin oli tarve yöllä maitoon (kerran tai kaksi kertaa yössä) siihen 9kk asti.

Vierailija
2/19 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos lopetetaan niin sitten lopetetaan.

Koittakaa siirtää koko päivärytmiä hieman eteenpäin. Pikkuhiljaa, 20min päivässä venytätte kaikkea niin kohta on viimeiset päiväunet myöhempää ja näin iltapalakin sujuu myöhemmin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkä ikäinen ja miksi unikoulu?

Vierailija
4/19 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olemme vain totaalisen poikki ja väsyneitä huonosti nukkuvaan vauvaan eikä ole elämä oikein antoisaa tällä tavalla.

Neuvolan kanssa juteltu ja hekin kannustavat hellään unikouluun.

Nyt on jo pari yötä mennyt syömättä, lukuunottamatta tuota klo 22-24 maitoa. Vauva siis ei huuda yöllä vaan ei vaan saa nukutuksi, ähisee, pyörii ja "kitisee" eli itkeskelee hieman juuri kun on vaipumassa uneen. Ja tähän on ratkaisuna toiminut yösyöttö, vajaa 2dl maitoa niin johan nukahtaa heti.



ap

Vierailija
5/19 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

noin pieni tarvitsee kyllä usein vielä ruokaa sen kerran-kaksi yöllä. Sitä ei oikein voi opettaa siitä pois, jos vielä on nälkä.



Auttaisiko jos puolisosi hoitaisi viikonloput pullon kanssa? Tai että menisit yhtä aikaa lapsen kanssa nukkumaan, saisit ihan hyvät pätkät unta?



Jos vauva herää vain kerran, niin ei kuulosta mitenkään huonouniselta ikäisekseen. Mutta tietenkin jos olet ihan poikki jo valmiiksi, niin se kertakin voi tuntua raskaalta. Ihmiset jaksaa niin kovin eri tavalla noita yöheräämisiä.

Vierailija
6/19 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

aikaiseksi, kannattaa vaikka googlettaa :) Siihen menee varmaankin viikon verran öitä, mutta sen jälkeen vauva nukkuu paremmin.



Itselläni vauva heräilee vieläkin pari kolme kertaa yössä (10kk) mutta en ole kokenut sitä rankaksi, enkä halua unikouluttaa. Uskon, että lapsi nukkuu vielä jossain vaiheessa kokonaiset yönsä!



Mutta voimia sinulle ja miehellesi, tassuttelusta voi olla teille hyötyä!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

varmaan tarvitsee vielä maitoa, monet tarvitsevat vielä tuon ikäisenä.



Meillä yritin vierottaa yösyötöistä n 8kk iässä, meni ihan valvomiseksi niin palasin syöttöihin. 10 kk iässä sitten onnistui, mutta valitettavasti ei rauhoittanut öitä. Mutta auttoi kun sen jälkeen olen voinut viikonloppusin nukkua koko yöt kun puoliso hoitaa lapsen eikä minun ole enää tarvinnut nousta imettämään.



Tsemppiä, valvominen on tosi raskasta mutta todennäköisesti olette jo voiton puolella! Yritäkää järjestää niin että saat levättyä riittävästi! ja jätä kotihommat minimiin jos olet väsynyt, ne jaksaa odottaa, mielummin vauvan viereen päiväunille tai vaikka lukemaan kirjaa!

Vierailija
8/19 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

antaisin tuon ikäiselle maitoa tohon aikaan. Jos vaan tuon yhden kerran herää niin se on ruhtinaallista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä kyllä syöttäisin tuon yhden kerran kun kovin pieni on vielä. Jos vauva ähisee, niin voi kokeilla laittaa nukkumaan toiseen huoneeseen tai ihan viereen.



Mutta miten unikoulu auttaa tuohon ähinään?

Vierailija
10/19 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

, että tuon ikäinen hyvinkin vielä voi tarvita maitoa yöllä :(



Ei siis mitenkään pahalla tietenkään, sehän on fakta.

Jotenkin vaan oli niin varma olo, että nyt voi lopettaa kun neuvolakin kehotti. 6kk kuulemma ei enää tarvitse yöllä syödä.

Vauva siis todella on nyt ollut jo kaksi yötä syömättä.

Aina hän on ollut levoton nukkuja, heräilee monta kertaa yössä. Piereskelee (se on muuten nyt loppunut aivan kokonaan! Tajusin vasta nyt :)), kääntyy vatalleen eikä osaa niin nukkua eikä osaa kääntyä takaisin ja aamuyöstä usein tekee kakan.



Äh, nyt en enää tiedä mitä tehdä, jatkaako vaiko eikö.

Meillä on 2-vuotias joten päivälepo vauvan kanssa ei onnistu :)



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjoitin epäselvästi.



On aina syönyt ekan kerran tuolloin 22-24. Siitä sitten 2-2,5 tunnin välein. Ja huonoina öinä 1,5tunnin välein.



ap

Vierailija
12/19 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei se ole mikään kategorinen juttu, että kaikki vauvat nukkuu hyvin ilman yösyöttöjä puolivuotiaana. Toiset pärjää yön syömättä jo parikuisena, toisille tulee nälkä yöllä vielä lähempänä vuoden ikää. En siis välttämättä jättäisi tuota yhtä yösyöttöä pois, se saattaa pikemminkin pahentaa tilannetta, kun vauva ei saa nälkäisenä kunnolla unta tai herää tosi aikaisin aamulla.



Vieroitin ekan vauvani 10kk iässä yöimetyksistä, kun piti imettää alle tunnin välein läpi yön. Pidettiin tassu-unikoulu ja samalla jätettiin yösyötöt muuten pois, mutta aamulla viiden maissa vielä imetin kerran, jotta poika jatkoi uniaan kahdeksaan.



Toka vauva, pullosta juova, jätti itse yösyötöt pois noin kahdeksankuisena.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Illalla meni 9 aikaan nukkumaan maidon jälkeen ja aamulla herättiin 9 aikaan. Kävin laittamassa vauvalle tutin ennen maidon lämmittämistä ja kun palasin, niin lapsi olikin jo nukahtanut ja maito jäi juomatta. Halusin vaan omalla tarinallani kertoa, että _kaikki_ eivät enää tarvitse yösyömistä!

Vierailija
14/19 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin kaikilla kerroilla ei syö, imaisee pikkusen ja unessa taas. Mennään vauvan tahdilla, yösyöttöjen loppuessa loppuu koko imetys. Mikä ihmeen maaginen raja tuo 6kk tuntuu olevan? Toiset tarvii ruokaa pidempään, toiset lohtua. Täällä vaan paljon pyörii noita aikaisin yösyöttejen lopettaneita, aika yleistä on vielä taaperoimettäjien keskuudessa. Tee kuten parhaaksi näät, tietysti myös sinun jaksamisesi on tärkeää!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin on tää kakkonen ollut aina tosi huono nukkumaan, yöimetyksen aikaan söi vähintään 1,5 tunnin välein. Kuukausien saatossa meni aina vaan hullummaksi, lopulta heräili ja kiehnäs vieressä ihan koko ajan. Yritin imettämällä saada nukkumaan, enkä millään meinannut uskaltaa lopettaa yöimetystä. Yöimetyksen lopettaminen 10 kk:n iässä vähän helpotti tilannetta, kuukaudeksi. Sitten alkoi kiehnata muuten vaan. Päivällä veteli (ja vetelee) kunnon päikkäreitä heräämättä kertaakaan. Nyt kun on vähän päälle vuoden, on vähän helpottanut. Päikkäreitä rajoitetaan eikä iltaisin saa antaa kauheasti ruokaa, syö ittensä liian täyteen ja sitten ahdistaa.



Mutta ei tää nyt tieten koske teiän vauvaa, kun on puoli vuotta pienempi..



Tuo yövalvominen on niin rasittavaa ja tekee ihmisen hulluksi.

Vierailija
16/19 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos kerran nukkuu sen jälkeen. Jonain yönä nukkuu tuosta ohi. Mieti jo valmiiksi mitä teet jos vauva vain siirtää muutamalla tunnilla tuota maidon juomista.

Vierailija
17/19 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

totta, ton ikäinen vauva voi vielä tarvita evästä yölläkin. Mua harmittaa meidän neukkutäti joka sanoi myös että joo kaikkien vauvojen pitäis siitä puolesta vuodesta eteenpäin nukkua koko yön läpeensä ja jos ei niin sit unikouluttaa. Pyh ja pyh sanon minä! (ei sillä että olisin aina oikeassa ;) )



Meillä myös 2,5-vuotias jolla on levottomia öitä mutta on hyviäkin öitä. Vauva 8kk syö yöllä pari kertaa, joskus riittää pelkkä tutti, joskus tarvii rintaakin. Esikoinen lopetti yösyömiset n. 11kk:n iässä, imetyksen lopetin (tai siis vauva itse vieroitti itsensä) 10 kuun iässä. Luulen että yöllä ei enää pullomaito sit maistunut, sen takia lopetti yösyömiset kun ei ollutkaan enää tississä kiinni. Oletan (ja toivon :D) että tää toinen tekee samalla tavoin.



Meillä muuten tää 8kk neiti tekee näin iltaisin: menee nukkumaan n. klo 21.30 ja herää n. 23.30 ja silloin on ruokaa saatava eli luulen että on ihan nälkäkin vaikka on saanut iltapalaakin oikein kiinteitä. Ahnaasti syö silloin ja seuraavan kerran sit aamupuolella vasta. Ja tosi monelta oon kuullut että heidän vauvat heräilee myös muutaman tunnin päästä nukkumaanmenosta alkuyöllä. Lisäksi meidän yöheräilyyn varmaan osaksi vaikuttaa uusien taitojen oppiminen, neiti mm. on lyhyen ajan sisällä oppinut konttaamisen, seisomaan nousun jne. ja siitä neukkutätikin sanoi että yöt saattaa sen takia olla levottomia. Meidän neiti jopa "puhuu" unissaan :D



No joo, se tästä sepustuksesta :) tsemppiä!

Vierailija
18/19 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen aatellu että olisin ainoa joka on tuota mieltä :)



Meillä siis kanssa loppui yöimetykset vasta noin 1-vuotiaana, mentiin ihan vauvan ehdoilla. Ei se imetys itseäni häirinnyt, päinvastoin nukuin itsekin paremmin kun annoin vauvalle maitoa pari kertaa yössä, joskus enemmänkin. Vauva nukahti samantien uudestaan.



Meillä yöimetykset loppui pikkusen reilun 1 v iässä ja siinä samassa loppui koko imetys.



Ap,tee miten itse tykkäät mutta tosiaan ei se ole mikään itsestäänselvä asia, ettei vauva muka enää tarttis maitoa. Neuvola voi olla mitä mieltä tahansa, mutta miten se vauva nyt maagisessa 6 kk iässä ei enää tarttis maitoa jos aina ennen on tarvinnu.

Vierailija
19/19 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Illalla meni 9 aikaan nukkumaan maidon jälkeen ja aamulla herättiin 9 aikaan. Kävin laittamassa vauvalle tutin ennen maidon lämmittämistä ja kun palasin, niin lapsi olikin jo nukahtanut ja maito jäi juomatta. Halusin vaan omalla tarinallani kertoa, että _kaikki_ eivät enää tarvitse yösyömistä!


meilläkin nukuttu 2,5kk:n iästä 12h yössä.

Ap, syökö vauvasi tuttia? Kokeile sitä niihin itkuihin, ähinöihin älä reagoi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kaksi