Rehellinen mielipide: mitä ajattelet jos kuulet että perheessä
Kommentit (121)
lie hihhuleita ovat...
Eivät terveet ihmiset lisäänny kuin kanit.
1. Miten äidin kroppa on kestänyt
2. Miten kenelläkään on halua noin moneen lapseen
3. Miten kenelläkään on varaa noin moneen lapseen
4. Miksi pitää olla tollo uskovainen, eihän tuollaista kukaan kestä
että lestadiolaisia. Ja että onkohan äidillä jo kohdunlaskeuma.
Mietin myös että voi lapsiparat :(
että on tuohon tilaan joutunut?
Jotain psyykkisesti vakavasti rikki siinä ihmisessä ja ensimmäinen tunne on voimakkaasti SÄÄLI niitä lapsia kohtaan.
no riippuu perheestä.Vähän kummastelisin että millaista elämä on noin suuressa perheessä. Meilläkin kuusi ja elämää on.
voi yhä uskonnon varjolla viedä naiselta itsemääräämisoikeuden ja tehdä siitä tahdottoman lisääntymiskoneen.
aika erikoista, oikeastaan ihanaa ja rikasta elämää. Mutta vanhemmatveivät voi olla kovin laiskoja ihmisiä, itsellä kolmen kanssa ollut ihan kivasti puuhaa. En ihan kadehdi, mutta melkein.
että olisi ihan niin montaa lasta perheessä, varmaan ensimmäisenä kysyisin "oikeestiko??" miettisin, miten rahat ja tila riittää. Sitten varmaan, että miksi on haluttu niin hirveen monta lasta ja onko ne kaikki samojen vanhempien.
eihän nainen jaksa tuollaista taakkaa
joka olin niin yksin nuorena. niin yksin :(
Että vanhemmilla on rankkaa mutta yllättävästi myös loistava elämänhallinta ja kasvatusote juuri näissä perheissä.
Että lapset oppivat hyvää vastuuta ja järjestelmällisyyttä kotona tavallista paremmin
eka ajatus lessuja, toka voi äiti parkaa ja kolmas voi lapsiraukat.
mitä ajattelet jos kuulet että perheessä on 18 lasta?
Toivon että vanhemmat ovat todella itse omasta halustaan halunneet saada sen kokkoisen perheen. Näin on usein vanhoillislestadiolaisten keskuudessa. he itse tykkäävät lapsistaja haluavat ison perheen. Näin kertoo vaimo jolla on 19 lasta:
miten vuonna 2012 suomessa voi yhä uskonnon varjolla viedä naiselta itsemääräämisoikeuden ja tehdä siitä tahdottoman lisääntymiskoneen.
Itse asiassa osa lestadioalisnaisista on ottanut itse luvan itselleen ehkäistä. eikä kerro siitä edes puolisolleen. Saati uskonystäville.
http://freepathways.wordpress.com/2011/11/13/naiset-ehkaisevat-salaa/
raskauksiin ja synnytyksiin niissä tapauksissa kun esim. kohdunseinämä on liian tiheiden raskuakuskien seurauksena ohentunut paperinohueksi eikä se enää kestä uutta raskautta, ainakaan siihen loppuun saakka eli synnytysvaihetta. Kun komikymppinen lestadioalisnainen menehtyy hänellä saatta aolal kuusi-seitsemän lasta jotka jäävät orvoksi.
Mikä siinä miehellä auttaa kyllä kai se on luonnollista että haluaa uuden puolison. Suurperheen yksinhuoltajanako sitä pitäisi koko elämä elää?
ovat lessuja tai muita uskovaisia, säälin lapsia ja äitiä ja myös siittäjäsonni-isää.
tahdo kahden aikuisen tulot riittää kolmelle lapselle.
Kuningatar tekee jälkeläisiä ja isommat lapset työläisinä hoitavat ne pienemmät. Mies on varmaankin paljon ylitöissä, ettei tarvitse olla kotona.
ja kanssaihmiset ei aina sitä osaa kohdata ...
http://freepathways.wordpress.com/2010/07/28/ai-mutta-ei-lapsia/
Että yhteiskunnan elättejä,eli peruslestadiolaisia.
kukin tyylillään